
Data ostatniej aktualizacji: 2026-09-17
NAKXUS 27M204 kusi tym, czego wiele osób szuka w pierwszym rowerze elektrycznym: dużymi kołami, wyjmowaną baterią, silnikiem 250 W i ceną wyraźnie niższą niż w przypadku wielu modeli sprzedawanych w sklepach rowerowych. Na pierwszy rzut oka wygląda więc jak prosty sposób na niedrogi rower do miasta i weekendowych wycieczek.
Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy porówna się kilka ofert tego samego modelu. Dane dotyczące baterii, maksymalnego obciążenia, ochrony przed wodą, a nawet sposobu działania napędu nie wszędzie są takie same. Dlatego zamiast powtarzać katalogowe obietnice, sprawdziłem, co można potwierdzić i na co szczególnie uważać przed zakupem.
- NAKXUS 27M204 może mieć sens jako niedrogi rower do miasta i spokojnej rekreacji, ale przed zakupem trzeba potwierdzić specyfikację konkretnego egzemplarza.
- Bateria: w źródłach pojawia się 12,5 Ah oraz 13 Ah, czyli około 450 albo 468 Wh.
- Zasięg: deklarowane „do 100 km” nie jest równoznaczne z typowym zasięgiem w codziennej jeździe. Brakuje niezależnego testu, który pozwalałby podać jedną wiarygodną wartość.
- Waga: aktualne oferty podają około 30 kg, co ma duże znaczenie przy wnoszeniu roweru lub przewożeniu go samochodem.
- Prawo: część ofert wspomina o manetce i jeździe bez pedałowania. Przed jazdą po drodze publicznej trzeba sprawdzić sposób działania konkretnej wersji.
- Największa niewiadoma: nie sam silnik czy bateria, lecz niespójność dokumentacji i parametrów podawanych przez różnych sprzedawców.
Informacja afiliacyjna: artykuł zawiera link afiliacyjny do Amazona. Zakup przez ten odsyłacz może przynieść Pozdrower.pl prowizję bez dodatkowego kosztu dla kupującego. Nie wpływa to na ocenę modelu ani opisane zastrzeżenia.
NAKXUS 27M204 – czy warto go kupić?
W odpowiedniej cenie może to być rozsądny rower dla osoby, która jeździ głównie po mieście, drogach rowerowych i łatwych trasach rekreacyjnych. Silnik 250 W w tylnej piaście, wyjmowana bateria około 450–468 Wh, koła 27,5 cala i podstawowy napęd Shimano tworzą zestaw typowy dla budżetowych rowerów elektrycznych.
Podczas aktualizacji artykułu we wrześniu 2026 r. sprawdzone oferty mieściły się mniej więcej w przedziale 3,2–4,2 tys. zł, zależnie od platformy i sprzedawcy. Cena jest więc atrakcyjna, ale nie powinna przesłaniać najważniejszego problemu: przed zamówieniem warto upewnić się, co dokładnie znajduje się w danej wersji roweru.
Ma to szczególne znaczenie przy tańszych rowerach elektrycznych sprzedawanych głównie przez internet. W ich przypadku oszczędność przy zakupie może oznaczać mniejszą przejrzystość dokumentacji, trudniejszy dostęp do nietypowych części elektrycznych albo większą zależność od konkretnego sprzedawcy.
Specyfikacja – co da się potwierdzić, a co pozostaje niejasne?
Najwięcej informacji daje obecnie karta produktu na Amazonie oraz aktualne oferty marketplace. Nie należy jednak traktować ich jak jednolitej dokumentacji technicznej. Nawet na jednej karcie Amazonu tytuł podaje baterię 13 Ah i koła 27,5 cala, podczas gdy w szczegółowej tabeli znajduje się bateria 12,5 Ah, a jedno z automatycznych pól wskazuje koła 26 cali. To dobry przykład, dlaczego pojedyncza rubryka w marketplace nie powinna być jedyną podstawą decyzji zakupowej.
| Parametr | Co wynika ze źródeł | Na co uważać |
|---|---|---|
| Koła | 27,5 cala; w szczegółowej specyfikacji Amazonu pojawiają się opony CST 27,5 × 2,25 | Jedno z automatycznych pól Amazonu pokazuje 26 cali, co stoi w sprzeczności z nazwą i właściwą specyfikacją modelu |
| Silnik | Bezszczotkowy, 250 W, 36 V, tylna piasta | W ofertach pojawia się 60 Nm, ale brakuje jednoznacznej dokumentacji technicznej producenta potwierdzającej ten parametr dla konkretnej wersji |
| Bateria | 36 V, wyjmowana | Amazon podaje w różnych miejscach 12,5 oraz 13 Ah; inne oferty najczęściej wskazują 13 Ah |
| Pojemność energii | Około 450 Wh przy 12,5 Ah albo 468 Wh przy 13 Ah | Przed zakupem najlepiej sprawdzić oznaczenie na etykiecie baterii |
| Ładowarka | 42 V / 2 A w szczegółowej specyfikacji Amazonu | Deklarowany czas pełnego ładowania różni się między ofertami i wynosi około 4–7 godzin |
| Zasięg | Deklarowany do 100 km | Nie jest to wynik niezależnego, standaryzowanego testu |
| Przerzutki | 7 biegów Shimano; Amazon wymienia m.in. RD-TX300 i MF-TZ21 | To podstawowa grupa do jazdy użytkowej i rekreacyjnej |
| Hamulce | Hamulce tarczowe; aktualne oferty określają je jako mechaniczne | Wymagają linki i okresowej regulacji, inaczej niż układy hydrauliczne |
| Amortyzacja | Szczegółowa tabela Amazonu i oferty sprzedażowe wskazują przedni amortyzowany widelec | Jedno ogólne pole Amazonu błędnie opisuje zawieszenie jako sztywne |
| Waga | Około 30 kg według aktualnych ofert | To dużo, jeśli rower trzeba regularnie podnosić |
| Maksymalne obciążenie | W opisach Amazonu i sprzedawców pojawia się 150 kg | Jedno z pól katalogowych Allegro wskazuje 120 kg; przy dużej masie użytkownika trzeba uzyskać pisemne potwierdzenie sprzedawcy |
| Wyświetlacz | Kolorowy LCD i obsługa aplikacji są wymieniane w materiałach sprzedażowych | Zakres funkcji aplikacji może zależeć od konkretnej wersji sterownika i wyświetlacza |
Silnik i napęd – czego można się spodziewać?
Silnik 250 W w tylnej piaście
NAKXUS 27M204 wykorzystuje bezszczotkowy silnik 250 W umieszczony w tylnym kole. To rozwiązanie często spotykane w tańszych rowerach elektrycznych. Silnik nie przekazuje swojej mocy przez łańcuch i kasetę, dzięki czemu nie zwiększa ich obciążenia w taki sposób jak jednostka centralna.
Ma jednak inne ograniczenie: nie korzysta z przełożeń roweru. Na stromym podjeździe silnik centralny może pracować w korzystniejszym zakresie obrotów dzięki zmianie biegu, podczas gdy silnik w piaście pozostaje bezpośrednio związany z prędkością koła. Dlatego przy trudniejszych podjazdach dobry napęd centralny zwykle radzi sobie lepiej. Więcej o tej różnicy opisuję w porównaniu silnika centralnego i silnika w piaście.
W jednej z aktualnych ofert dla 27M204 pojawia się wartość 60 Nm. Nie traktowałbym jej jednak jako w pełni zweryfikowanego parametru technicznego, ponieważ nie znalazłem niezależnej dokumentacji producenta przypisującej tę wartość jednoznacznie do analizowanej wersji roweru.
Podstawowy napęd Shimano
Szczegółowa karta Amazonu wymienia manetkę Shimano SL-TX50R7, tylną przerzutkę RD-TX300 oraz wolnobieg MF-TZ21. Jest to prosty, 7-biegowy zestaw odpowiedni do codziennych dojazdów i spokojnej turystyki. Jego zaletą są niskie koszty eksploatacji i łatwa dostępność części, ale nie należy oczekiwać precyzji zmiany przełożeń znanej z wyższych grup trekkingowych.
Bateria i zasięg – czego nie mówi hasło „do 100 km”?
450 czy 468 Wh?
Przy napięciu 36 V bateria 12,5 Ah odpowiada nominalnie około 450 Wh energii, a wersja 13 Ah – około 468 Wh. Różnica wynosi więc 18 Wh, czyli około 4%. Nie zmienia charakteru roweru, ale ma znaczenie przy późniejszym zakupie zapasowej baterii i po prostu warto wiedzieć, za którą wersję się płaci.
Przy ewentualnej wymianie nie wystarczy znaleźć baterii opisanej jako „36 V”. Muszą zgadzać się także mocowanie, złącza, napięcie ładowania i parametry wymagane przez układ elektryczny roweru. Niekompatybilny akumulator lub ładowarka mogą prowadzić do awarii, przegrzania, a w skrajnym przypadku do pożaru.
Czy rzeczywiście przejedzie 100 km?
Zasięg do 100 km jest wartością deklarowaną w ofertach 27M204. Nie znalazłem jednak niezależnego testu przeprowadzonego według powtarzalnej metodologii, który potwierdzałby, że jest to typowy wynik osiągany przez użytkowników.
W praktyce zużycie energii zmienia się wraz z masą rowerzysty i bagażu, temperaturą, wiatrem, ukształtowaniem trasy, ciśnieniem w oponach, częstotliwością ruszania oraz wybranym poziomem wspomagania. Z tego powodu nie podaję jednego „realnego zasięgu” w rodzaju 55 czy 80 km. Dopiero kilka pierwszych tras pozwoli określić, ile konkretny egzemplarz zużywa energii w warunkach danego użytkownika.
Jeśli zależy Ci na długich trasach, zobacz również poradnik o tym, jak zwiększyć zasięg roweru elektrycznego bez wymiany baterii.
Ile trwa ładowanie?
Szczegółowa specyfikacja Amazonu podaje ładowarkę 42 V / 2 A. Jednocześnie w różnych opisach czasu ładowania można znaleźć wartości od około 4 do 7 godzin. Tak duża rozbieżność może wynikać z różnego punktu początkowego ładowania, sposobu podawania danych albo po prostu z niespójności ofert. Dlatego nie traktowałbym jednej konkretnej wartości jako gwarantowanego czasu od całkowicie rozładowanej do pełnej baterii.
Hamulce, amortyzacja i masa 30 kg
Mechaniczne hamulce tarczowe
Aktualne opisy sprzedażowe wskazują mechaniczne hamulce tarczowe. W rowerze ważącym około 30 kg są rozwiązaniem budżetowym, ale nie oznacza to automatycznie, że są niewystarczające. Ich skuteczność zależy między innymi od tarcz, klocków, prawidłowej regulacji zacisków oraz stanu linek.
W porównaniu z hydrauliką wymagają zwykle częstszej regulacji i większej siły na klamce. Po dostawie trzeba więc sprawdzić działanie obu hamulców, pewność zamocowania kół i brak luzów. Jeśli klamka dochodzi niemal do kierownicy, siła hamowania jest niewielka albo tarcza mocno ociera, rower powinien zostać wyregulowany przed dalszą jazdą. Więcej znajdziesz w poradniku o hamulcach tarczowych w rowerze elektrycznym.
Przedni widelec amortyzowany
Materiały produktowe pokazują amortyzowany widelec przedni i właśnie taki zapis znajduje się również w szczegółowej specyfikacji Amazonu. Nie traktowałbym go jednak jak zawieszenia do wymagającej jazdy terenowej. W tym segmencie cenowym jego głównym zadaniem jest poprawienie komfortu na gorszym asfalcie, kostce, drogach gruntowych i niewielkich nierównościach.
30 kg czuć głównie po zejściu z roweru
Podczas jazdy ze wspomaganiem wysoka masa jest mniej zauważalna. Problem zaczyna się wtedy, gdy rower trzeba wnieść po schodach, przełożyć przez przeszkodę, załadować na platformę samochodową albo manewrować nim w ciasnej piwnicy.
Jeśli mieszkasz na piętrze bez windy, masa może być ważniejszym kryterium niż kilka dodatkowych kilometrów deklarowanego zasięgu. Dla porównania możesz sprawdzić, ile ważą różne rodzaje rowerów elektrycznych.
Czy NAKXUS 27M204 jest legalny w Polsce?
Sama informacja „250 W i 25 km/h” nie wystarcza, aby odpowiedzieć na to pytanie. Zgodnie z polskim Prawem o ruchu drogowym rower może mieć pomocniczy napęd elektryczny uruchamiany naciskiem na pedały, zasilany napięciem nie wyższym niż 48 V, o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W. Moc napędu ma stopniowo maleć i spaść do zera po przekroczeniu 25 km/h.
Parametry 36 V, 250 W i 25 km/h podawane dla 27M204 mieszczą się w tych limitach. Wątpliwość dotyczy jednak sposobu uruchamiania napędu. Jedna z aktualnych ofert opisuje zarówno „tryb elektryczny” napędzany wyłącznie silnikiem, jak i manetkę kciukową.
Jeżeli manetka pozwala napędzać rower bez pedałowania, nie należy automatycznie zakładać, że taki sposób działania spełnia polską definicję zwykłego roweru elektrycznego. Przed zakupem warto uzyskać od sprzedawcy jasną informację, jak działa wersja przeznaczona na polski rynek.
Nie zmieniaj również ograniczenia prędkości ani ustawień napędu tylko dlatego, że menu sterownika lub aplikacja na to pozwalają. Więcej znajdziesz w artykule o przepisach dotyczących rowerów elektrycznych w Polsce.
Opinie użytkowników – co naprawdę z nich wynika?
W momencie aktualizacji karta Amazonu pokazywała średnią 4,3/5 przy 209 ocenach. To przydatna wskazówka, ale sama liczba gwiazdek nie mówi jeszcze, jak długo użytkownicy jeżdżą rowerem ani czy wszystkie opinie dotyczą identycznej partii produktu.
Komentarze klientów warto więc czytać przede wszystkim pod kątem powtarzających się problemów: montażu po dostawie, regulacji hamulców i przerzutki, kontaktu ze sprzedawcą, dostępności części oraz zachowania baterii po dłuższym czasie. Pojedynczy zachwyt lub pojedyncza awaria nie wystarczają do oceny całej serii.
W tym modelu szczególnie cenne są opinie opisujące obsługę posprzedażową. Podstawowe elementy mechaniczne są typowe i większość serwisów rowerowych powinna poradzić sobie z regulacją hamulców czy napędu. Przy awarii kontrolera, wyświetlacza, silnika lub baterii znacznie ważniejsze stają się jednak dostępność właściwej części i współpraca ze sprzedawcą.
NAKXUS 27M204 na tle dwóch alternatyw
Nie ma sensu porównywać wyłącznie ceny. Eleglide T1 Step-Thru jest pełnowymiarowym rowerem o podobnym przeznaczeniu, natomiast Btwin E-Fold 500 reprezentuje zupełnie inny typ konstrukcji, ale dobrze pokazuje, ile można zyskać na masie i dostępie do serwisu kosztem pojemności baterii.
| Cecha | NAKXUS 27M204 | Eleglide T1 Step-Thru | Btwin E-Fold 500 |
|---|---|---|---|
| Typ | Trekking / miasto | Trekking / miasto | Składany miejski |
| Bateria | 36 V, 12,5–13 Ah; około 450–468 Wh | 36 V / 13 Ah; 468 Wh | 36 V / 7 Ah; 252 Wh |
| Silnik | 250 W, tylna piasta; moment niepotwierdzony jednoznacznie | 250 W, 45 Nm, tylna piasta | 250 W, 35 Nm, tylna piasta |
| Waga | około 30 kg | 30 kg | 21,4 kg |
| Hamulce | mechaniczne tarczowe według aktualnych ofert | mechaniczne tarczowe z odcięciem napędu | V-brake |
| Koła | 27,5 cala | 27,5 cala | 20 cali |
| Deklarowany zasięg | do 100 km | do 100 km w trybie wspomagania | 30–50 km zależnie od trybu |
| Maksymalne obciążenie | źródła podają 120 lub 150 kg | 120 kg | 110 kg łącznie z rowerem i bagażem według Decathlonu |
| Największa zaleta | dużo wyposażenia i pojemna bateria za stosunkowo niewielką cenę | bardziej przejrzysta oficjalna dokumentacja techniczna | niska masa względem pozostałych modeli, składanie i sieć serwisowa Decathlon |
Eleglide T1 Step-Thru nie jest dziś lżejszą alternatywą dla NAKXUS-a — oficjalna karta producenta podaje 30 kg. Ma natomiast bardzo jasno określoną specyfikację: 468 Wh, 45 Nm, maksymalne obciążenie 120 kg i mechaniczne hamulce tarczowe.
Btwin E-Fold 500 jest znacznie lżejszy, ale jego bateria ma tylko 252 Wh. To inny rodzaj roweru, przeznaczony raczej dla osoby, która ceni składanie, łatwiejsze przechowywanie i dostęp do stacjonarnego serwisu bardziej niż maksymalny zasięg.
Dla kogo ten model ma sens?
Może pasować, jeśli
| Lepiej szukać dalej, jeśli
|
Co sprawdzić przed zakupem?
W przypadku 27M204 kilka prostych pytań do sprzedawcy może być cenniejszych niż kolejna godzina porównywania katalogów.
- Jaka bateria jest zamontowana? 36 V / 12,5 Ah czy 36 V / 13 Ah? Najlepiej poprosić o zdjęcie etykiety.
- Jak dokładnie działa manetka? Czy uruchamia silnik bez pedałowania i do jakiej prędkości?
- Jakie jest dopuszczalne obciążenie? Jeśli masa użytkownika i bagażu zbliża się do 120 kg, trzeba uzyskać jednoznaczną odpowiedź.
- Jak wyglądają warunki gwarancji i reklamacji? W szczególności dla baterii, silnika, kontrolera i wyświetlacza.
- Czy części elektryczne są dostępne osobno? Zwykłą przerzutkę lub klocki łatwo zastąpić; nietypowy kontroler czy wyświetlacz już nie zawsze.
- Jakie są aktualne zasady zwrotu? Karta Amazonu wspomina o 30-dniowym teście i dystansie do 50 km, ale jednocześnie platforma publikuje ogólne wymagania dotyczące stanu zwracanego produktu. Warunki konkretnego sprzedawcy najlepiej sprawdzić przed zamówieniem.
Jeżeli to Twój pierwszy zakup takiego roweru, przydatny będzie również poradnik wyboru roweru elektrycznego trekkingowego.
Podsumowanie – czy NAKXUS 27M204 jest dobrym zakupem?
NAKXUS 27M204 ma argumenty, które w budżetowym segmencie są naprawdę istotne: dużą baterię, pełnowymiarowe koła, silnik 250 W, podstawowy napęd Shimano i kompletne wyposażenie użytkowe. Do spokojnych dojazdów oraz rekreacji taki zestaw może być całkowicie wystarczający.
Nie traktowałbym go jednak jak produktu, który można kupić wyłącznie na podstawie nazwy modelu. Rozbieżności w danych o baterii, obciążeniu i sposobie działania napędu są zbyt duże, aby zakładać, że każda oferta dotyczy dokładnie tej samej konfiguracji.
Najważniejszy wniosek: NAKXUS 27M204 może być opłacalnym rowerem, ale warto kupować konkretną, zweryfikowaną konfigurację, a nie samą nazwę modelu i obietnicę „do 100 km”.
Najczęściej zadawane pytania
Jaka bateria jest w NAKXUS 27M204?
W ofertach występuje wyjmowana bateria 36 V, ale jej pojemność jest podawana jako 12,5 lub 13 Ah. Odpowiada to około 450 albo 468 Wh. Najpewniejszym rozwiązaniem jest sprawdzenie oznaczenia na baterii konkretnego egzemplarza.
Jaki jest realny zasięg NAKXUS 27M204?
Sprzedawcy deklarują do 100 km, ale nie ma niezależnego testu pozwalającego uznać jedną konkretną wartość za typowy realny zasięg. Wynik będzie zależał między innymi od masy, terenu, temperatury, wiatru i poziomu wspomagania.
Ile waży NAKXUS 27M204?
Aktualne oferty podają około 30 kg. To dużo jak na rower, który miałby być regularnie noszony po schodach, dlatego przed zakupem warto uwzględnić sposób przechowywania.
Czy NAKXUS 27M204 ma hamulce hydrauliczne?
Nie. Aktualne opisy modelu wskazują mechaniczne hamulce tarczowe.
Czy NAKXUS 27M204 jest legalny w Polsce?
Parametry 36 V, 250 W i odcięcie wspomagania przy 25 km/h odpowiadają części wymagań dla roweru z pomocniczym napędem elektrycznym. Trzeba jednak sprawdzić sposób działania konkretnej wersji, ponieważ polska definicja wymaga uruchamiania pomocniczego napędu naciskiem na pedały, a część ofert 27M204 opisuje również jazdę na samym silniku.
Czy warto kupić NAKXUS 27M204?
Może być sensownym wyborem dla osoby szukającej niedrogiego, pełnowymiarowego roweru do miasta i łatwych tras rekreacyjnych. Przed zakupem trzeba jednak potwierdzić pojemność baterii, dopuszczalne obciążenie, działanie manetki oraz warunki obsługi posprzedażowej.
Źródła i materiały referencyjne
- Amazon.pl – karta NAKXUS 27M204 – specyfikacja, opinie, dane sprzedawcy i zasady zwrotu.
- Allegro – oferta NAKXUS 27M204 – aktualne dane sprzedażowe, w tym informacje o baterii, wadze, manetce i obciążeniu.
- Nakxus.net – niezależny przewodnik po modelach NAKXUS – źródło pomocnicze. Strona sama informuje, że nie jest powiązana z marką NAKXUS, dlatego nie traktuję jej jako oficjalnej strony producenta.
- Prawo o ruchu drogowym – art. 2 pkt 47 – polska definicja roweru i wymagania dotyczące pomocniczego napędu elektrycznego.
- Eleglide – oficjalna karta T1 Step-Thru – dane wykorzystane w porównaniu.
- Decathlon – oficjalna karta Btwin E-Fold 500 – dane wykorzystane w porównaniu.
Ostatnia weryfikacja parametrów, ofert i źródeł: 17 września 2026 r. Ceny, dostępność, liczba opinii i szczegóły poszczególnych ofert mogą się zmieniać.









Dodaj komentarz