Data ostatniej aktualizacji: 2026-09-06
- Aktualna karta EU: 36 V / 13 Ah (468 Wh), 25 km/h, czujnik kadencji, opony 20 × 3,0 cala i mechaniczne tarczówki 160 mm. Moc opisano jako „250W (Peak Power)”.
- Masa: kopie instrukcji i aktualne oferty najczęściej podają 28,5 kg z baterią; karta Hillmiles pokazuje 30 kg jako „gross weight”. To sporo jak na rower, który ma być często przenoszony.
- Zasięg: producent deklaruje 80–100 km ze wspomaganiem. W jednym zewnętrznym materiale opartym na około 130 km jazdy użytkownik ważący 110 kg uzyskiwał około 50–60 km przy umiarkowanym wspomaganiu.
- Po złożeniu: kopie instrukcji i aktualne oferty podają około 90 × 37 × 73 cm. Dzięki temu rower łatwiej zmieścić w bagażniku lub schować w domu.
- Najważniejsze przed zakupem: potwierdź sposób działania manetki, znamionową moc ciągłą silnika i dokładną specyfikację egzemplarza – opisy wersji EU, US i ofert platform sprzedażowych różnią się między sobą.
W tym artykule skupiam się wyłącznie na MilePort 1 – jego parametrach, składaniu, zasięgu, komforcie i opiniach. Jeśli bardziej interesuje Cię sama marka, jej zaplecze i powiązania, zobacz osobny artykuł o firmie Hillmiles i opiniach o marce.
Hillmiles MilePort 1 – najważniejsze parametry aktualnej wersji EU
W sieci można znaleźć MilePort 1 z różnymi zestawami parametrów, dlatego łatwo się pogubić. Za punkt odniesienia biorę aktualną europejską kartę Hillmiles, a brakujące dane uzupełniam publicznie dostępnymi kopiami instrukcji i bieżącymi ofertami. Dla obecnej wersji EU producent podaje baterię 36 V / 13 Ah i wspomaganie do 25 km/h.
| Parametr | MilePort 1 – wersja EU |
|---|---|
| Silnik | karta EU: „250W (Peak Power)”; publicznie dostępna kopia instrukcji dla EU: „Rated Power 250W” |
| Bateria | 36 V / 13 Ah, czyli 468 Wh; wyjmowana |
| Materiał ramy | stal wysokowęglowa według aktualnej karty EU; część ofert i publicznych kopii instrukcji podaje aluminium |
| Ładowanie | prąd ładowania 2 A; około 5–8 godzin według publicznej kopii instrukcji |
| Prędkość wspomagania | do 25 km/h |
| Czujnik wspomagania | czujnik kadencji według aktualnej karty EU |
| Opony | 20 × 3,0 cala |
| Hamulce | mechaniczne tarczowe, tarcze 160 mm według karty EU |
| Napęd mechaniczny | 7 przełożeń; aktualna karta EU nie podaje producenta przerzutki |
| Masa roweru | 28,5 kg z baterią w publicznych kopiach instrukcji i ofertach; karta EU podaje 30 kg jako „gross weight” |
| Maksymalne obciążenie | 120 kg |
| Zalecany wzrost | 155–185 cm |
| Odporność na wodę | IPX4 według aktualnej karty EU |
| Wymiary po złożeniu | około 90 × 37 × 73 cm w publicznych kopiach instrukcji i bieżących ofertach |
Z masą jest w dokumentacji trochę bałaganu. Aktualna karta Hillmiles pokazuje 30 kg jako „gross weight”, ale nie wyjaśnia, czy chodzi o sam rower, czy masę brutto produktu. Kopie instrukcji i bieżące oferty najczęściej podają 28,5 kg z baterią – tę wartość przyjmuję jako bardziej użyteczną przy ocenie, czy rower będzie wygodny do noszenia. Oficjalne 91 × 38 × 74,5 cm to z kolei wymiary opakowania, a nie złożonego roweru.
Oznaczenie IPX4 oznacza ochronę przed bryzgami wody w warunkach testowych. Nie jest to jednak deklaracja odporności na zanurzenie ani na mycie silnym strumieniem pod ciśnieniem. Więcej o różnicach między klasami ochrony przeczytasz w poradniku IP54, IP65 i IP67 w rowerze elektrycznym.

Dlaczego w internecie są MilePort 1 z mocą 250, 700 i 750 W?
To nie jest jedna literówka powielana przez sklepy. Aktualna karta EU podaje 36 V / 13 Ah, 25 km/h i „250W (Peak Power)”, natomiast aktualna karta US – tę samą pojemność baterii, ale 700 W mocy szczytowej i 32 km/h. W starszych opisach i kopiach instrukcji pojawia się też 750 W peak. Dlatego parametrów z jednej wersji nie można automatycznie przenosić na drugą.
| Parametr | Aktualna wersja EU | Aktualna wersja US | Co z tego wynika? |
|---|---|---|---|
| Moc | karta EU: 250 W peak; kopia instrukcji: 250 W rated | karta US: 700 W peak; inne kopie materiałów pokazują też odmienne wartości znamionowe | Sprawdzaj dokumentację dokładnej wersji, a nie samą nazwę modelu. |
| Bateria | 36 V / 13 Ah | 36 V / 13 Ah | Stara specyfikacja 48 V / 16 Ah nie ma potwierdzenia w aktualnych kartach producenta. |
| Prędkość wspomagania | 25 km/h | 32 km/h | Dla zakupu w Polsce liczy się konfiguracja konkretnej wersji EU. |
Oferta z innymi parametrami nie musi być fałszywa – może dotyczyć starszej serii, innego rynku albo po prostu zawierać błąd sprzedawcy. Przy MilePort 1 sama nazwa modelu to za mało. Przed zakupem sprawdź napięcie baterii, moc znamionową, limit wspomagania i sposób działania manetki w konkretnej wersji.
Czy składanie MilePort 1 jest naprawdę praktyczne?
Tak – przede wszystkim wtedy, gdy chcesz wozić rower samochodem albo łatwiej schować go w domu. Po złożeniu MilePort 1 ma około 90 × 37 × 73 cm, więc zajmuje znacznie mniej miejsca niż zwykły e-bike. Po złożeniu łatwiej wsunąć go do bagażnika, ustawić w garażu czy schować w komórce lokatorskiej.
Nie jest to jednak lekki składak, który wygodnie wniesiesz codziennie do pociągu albo na czwarte piętro. Przy masie około 28,5 kg z baterią złożenie pomaga w transporcie, ale nie sprawia, że rower staje się lekki. Największą korzyścią jest więc łatwiejsze przechowywanie i przewożenie autem, a nie noszenie go w rękach.

Jeśli składanie jest dla Ciebie kluczowe, zerknij też do poradnika czy warto kupić składany rower elektryczny.
Jak jeździ Hillmiles MilePort 1? Opony, hamulce i komfort
Szerokie opony 20 × 3,0 cala mocno wpływają na charakter MilePort 1. Na kostce, szutrze i gorszym asfalcie mogą poprawić komfort, zwłaszcza przy dobrze dobranym ciśnieniu. Sama szerokość nie gwarantuje jednak lepszej przyczepności – znaczenie mają też bieżnik, mieszanka gumy i ciśnienie. Takie opony są również cięższe i większe niż typowe ogumienie miejskiego składaka, a w zależności od konstrukcji i ciśnienia mogą zwiększać opory toczenia.
Hillmiles określa te opony w materiałach marketingowych jako „fat tires”. Rozmiar 3,0 cala bywa jednak zaliczany także do kategorii plus i jest węższy od ogumienia spotykanego w wielu klasycznych fat bike’ach. Dlatego w tym artykule nazywam je po prostu szerokimi oponami 20 × 3,0 cala.
Hillmiles wymienia wśród zastosowań także „Mountain”, ale nie podaje klasy użytkowania ani informacji, że rower jest przeznaczony do technicznych tras MTB. W zewnętrznym materiale MilePort 1 dobrze radził sobie na łatwych drogach gruntowych i ścieżkach, ale przy szybszej, trudniejszej jeździe ograniczeniem stają się m.in. małe koła i charakter składanej konstrukcji. Traktowałbym go więc jako składany rower miejsko-rekreacyjny z szerokimi oponami, a nie zamiennik klasycznego e-MTB.
Aktualna wersja EU ma mechaniczne hamulce tarczowe z tarczami 160 mm. To prostsze rozwiązanie niż hydraulika i zwykle tańsze w obsłudze, ale wymaga dobrego ustawienia zacisku, sprawnych linek i okresowej regulacji. Jeśli chcesz zobaczyć różnice w praktyce, sprawdź porównanie hamulców hydraulicznych i mechanicznych.
Na komfort wpływa też amortyzacja, ale tutaj opisy są niespójne. Część ofert mówi o amortyzowanym widelcu i sprężynowaniu siodła, inne używają określenia „dual suspension”, a aktualna tabela Hillmiles nie precyzuje rodzaju zawieszenia. Dlatego nie przedstawiałbym MilePort 1 jako roweru z pełnym zawieszeniem w rozumieniu MTB. Najbezpieczniej sprawdzić zdjęcia i opis konkretnej wersji przed zakupem.
Jaki jest realny zasięg Hillmiles MilePort 1?
Europejska karta Hillmiles podaje 50–65 km w trybie opisanym jako „pure electric” i 80–100 km przy wspomaganiu pedałowania. Te liczby dotyczą warunków testowych z użytkownikiem ważącym 75 kg, więc 100 km trzeba traktować jako wynik możliwy w sprzyjających warunkach, a nie gwarantowany zasięg.
Bardziej praktyczny punkt odniesienia daje materiał oparty na około 130 km jazdy po drogach gruntowych i ścieżkach na Sardynii. Użytkownik ważący 110 kg uzyskiwał około 50–60 km przy umiarkowanym wspomaganiu na poziomie 2. To dobry punkt odniesienia dla cięższej osoby w podobnym terenie, ale nie wynik, który można przypisać każdemu MilePortowi 1.
W praktyce: na pierwszych trasach nie planowałbym od razu trasy liczącej 100 km bez zapasu. Lepiej najpierw zobaczyć, ile baterii zużywa rower przy Twojej masie, trasie i poziomie wspomagania, a dopiero potem planować dłuższe wyjazdy.
Na zasięg wpływają masa, wiatr, temperatura, ciśnienie w oponach, liczba podjazdów i wybrany poziom wspomagania. Szerzej wyjaśniam to w poradniku o realnym zasięgu rowerów elektrycznych.
Hillmiles MilePort 1 – opinie użytkowników
Opinie o MilePort 1 są na ogół dobre, ale trzeba patrzeć, skąd pochodzą. Na stronie Hillmiles jest obecnie 5 opinii – cztery pięciogwiazdkowe i jedna czterogwiazdkowa. Pojawiają się pochwały za komfort, składanie i wyposażenie, ale jedna osoba zwraca też uwagę, że rower okazał się cięższy, niż oczekiwała. Ponieważ są to recenzje publikowane na stronie producenta, traktuję je jedynie jako uzupełnienie.
Więcej danych daje Cdiscount: karta MilePort 1 pokazuje 4,5/5 przy 287 opiniach. Jest jednak haczyk – przy części wpisów platforma zaznacza, że opinia została pierwotnie wystawiona dla produktu równoważnego lub podobnego. Nie zakładałbym więc, że wszystkie 287 ocen dotyczą dokładnie tej samej wersji MilePort 1.
Na Allegro próba jest dużo mniejsza. Jedna aktualna karta produktu ma 5,00/5 przy 3 ocenach i jednej recenzji. To pozytywny sygnał, ale zdecydowanie za mało, by na tej podstawie oceniać trwałość całego modelu.
Co użytkownicy chwalą?
- wygodna, wyprostowana pozycja;
- komfort na kostce, szutrze i gorszym asfalcie;
- możliwość złożenia i łatwiejszego przewozu autem;
- wyjmowana bateria 468 Wh;
- dobry stosunek ceny do wyposażenia w segmencie budżetowym.
Co budzi zastrzeżenia?
- masa około 28,5 kg;
- prosty wyświetlacz – w teście Velo-Balade krytykowano brak licznika przebiegu;
- mechaniczne hamulce zamiast hydraulicznych – to rozwiązanie budżetowe, choć samo w sobie nie oznacza złego hamowania;
- rozbieżne opisy parametrów między stroną producenta, instrukcjami i marketplace’ami;
- brak mocnych danych o trwałości po kilku latach – obecne opinie są zbyt świeże, by wyciągać taki wniosek.
Czy MilePort 1 jest legalny w Polsce? Manetka i moc 250 W
Polskie Prawo o ruchu drogowym wymaga, aby pomocniczy napęd elektryczny w rowerze uruchamiał się naciskiem na pedały, był zasilany napięciem nie wyższym niż 48 V, miał znamionową moc ciągłą do 250 W i stopniowo tracił wspomaganie aż do jego wyłączenia po przekroczeniu 25 km/h.
Przed zakupem sprawdź dwie rzeczy. Pierwsza to manetka. Karta EU podaje „Thumb shifter + Cadence sensor assist” i jednocześnie deklaruje zasięg „pure electric”. Kopia instrukcji opisuje funkcję prowadzenia do 6 km/h, ale w sekcji usterek pojawia się też „throttle assist”. Z tych materiałów nie da się więc pewnie ustalić, jak manetka działa w każdym egzemplarzu. Jeśli napędza rower bez pedałowania podczas normalnej jazdy, a nie tylko przy prowadzeniu, taka konfiguracja nie odpowiada polskiej definicji roweru.
Druga rzecz to moc. Karta EU używa określenia „250W (Peak Power)”, podczas gdy przepisy mówią o znamionowej mocy ciągłej. Kopia instrukcji dla wersji EU podaje „Rated Power 250W”, ale najpewniejszym dokumentem pozostaje deklaracja zgodności konkretnej wersji.
Nie oznacza to automatycznie, że MilePort 1 jest nielegalny. Problem w tym, że opisy są zbyt niespójne, by zgodność konkretnego egzemplarza oceniać wyłącznie po napisie „250 W” w aukcji. Policja również zwraca uwagę, że pojazd napędzany manetką zamiast pedałami może nie mieścić się w ustawowej definicji roweru. Więcej o tej granicy przeczytasz w artykule kiedy rower elektryczny przestaje być rowerem.
Ile kosztuje Hillmiles MilePort 1 i gdzie go kupić?
6 września 2026 r. polskie oferty MilePort 1 mieściły się mniej więcej w przedziale 2350–2600 zł. Na Ceneo widziałem ceny 2349 i 2409 zł, a na Allegro m.in. 2469 i 2599 zł. Oficjalny sklep Hillmiles oznaczał wtedy model jako wyprzedany. Ceny na marketplace’ach zmieniają się szybko, więc traktuj ten przedział jako orientacyjny.
Przy MilePort 1 bardziej niż różnica 100–200 zł liczy się wiarygodny sprzedawca i poprawnie opisana wersja. Trafiają się oferty, które w jednym miejscu podają koła 20 cali, a w innym 26 cali, albo różnie opisują materiał ramy. Przed zakupem sprawdź więc pełną specyfikację, zasady zwrotu i sposób realizacji reklamacji. Pomocny będzie też poradnik gdzie bezpiecznie kupić rower elektryczny.
Sprawdź aktualne oferty Hillmiles MilePort 1
Sprawdź MilePort 1 na Amazon.pl
Link afiliacyjny Amazon – jeśli kupisz coś przez ten odsyłacz, możemy otrzymać prowizję. Dla Ciebie cena się nie zmienia. Link prowadzi do aktualnych wyników dla MilePort 1, bo dostępność ofert i sprzedawców zmienia się w czasie.
Największe zalety i wady Hillmiles MilePort 1
| Zalety | Wady i ograniczenia |
|---|---|
| Składana rama ułatwia transport autem i przechowywanie. | 28,5 kg to dużo do codziennego noszenia. |
| Bateria 468 Wh jest przyzwoita jak na budżetowy składak. | Deklarowane 80–100 km nie będzie typowym wynikiem dla każdego. |
| Opony 20 × 3,0 cala poprawiają komfort na gorszych nawierzchniach. | Szerokie opony zwiększają gabaryt po złożeniu i mogą zwiększać opory toczenia. |
| Praktyczne wyposażenie: światło przednie, światło hamowania, tylny bagażnik z wyściełaną nakładką oraz uchwyt telefonu; producent opisuje tylny element jako „rear seat”, ale wskazuje też zastosowanie do przewozu ładunku do 55 lb (ok. 25 kg). | Mechaniczne hamulce i prosty wyświetlacz są rozwiązaniami budżetowymi. |
| Cena około 2350–2600 zł jest atrakcyjna na tle wielu składanych rowerów elektrycznych. | Specyfikacje różnią się między rynkami i ofertami, więc zakup wymaga większej uwagi. |
Dla kogo MilePort 1 będzie dobrym wyborem?
Warto go rozważyć, jeśli:
- chcesz przewozić rower w samochodzie i zależy Ci na składanej ramie;
- jeździsz po mieście, kostce, szutrze i łatwych drogach leśnych;
- cenisz większy komfort na nierównościach bardziej niż niską masę roweru;
- szukasz budżetowego roweru elektrycznego za około 2,5 tys. zł;
- nie musisz regularnie wnosić roweru po schodach.
Lepiej poszukać innego roweru, jeśli:
- codziennie łączysz rower z pociągiem i często trzeba go nosić;
- szukasz roweru górskiego do technicznych tras;
- zależy Ci na hydraulicznych hamulcach i rozbudowanym wyświetlaczu;
- chcesz kupić rower w lokalnym sklepie z łatwo dostępnym autoryzowanym serwisem;
- nie chcesz przed zakupem weryfikować różnic między wersjami i ofertami.
Co sprawdzić przed zakupem MilePort 1?
- Wersję roweru. W Polsce szukaj konfiguracji zgodnej z wersją EU, a nie parametrów z karty amerykańskiej.
- Znamionową moc ciągłą. Poproś o wartość nominalną, nie tylko „peak”.
- Działanie manetki. Ustal, czy służy tylko do prowadzenia, czy napędza rower bez pedałowania.
- Baterię. Aktualna wersja EU ma 36 V / 13 Ah, czyli 468 Wh.
- Materiał ramy. Aktualna karta EU podaje stal wysokowęglową, natomiast część ofert i publicznych kopii instrukcji opisuje aluminium. Jeśli ten parametr jest dla Ciebie ważny, poproś sprzedawcę o potwierdzenie dla konkretnego egzemplarza.
- Maksymalne obciążenie. Oficjalne źródła dla aktualnej wersji podają 120 kg.
- Hamulce i amortyzację. Sprawdź wyposażenie na zdjęciach konkretnego egzemplarza i w opisie sprzedawcy.
- Reklamację i części. Przy zakupie przez internet sprawdź, kto jest formalnym sprzedawcą i jak wygląda dostęp do elektroniki i części po gwarancji. Więcej o praktyce napraw znajdziesz w tekście o tym, czy serwisy naprawiają chińskie rowery elektryczne.
Czy warto kupić Hillmiles MilePort 1? Werdykt
Tak – pod warunkiem, że pasuje do Twojego sposobu użytkowania. MilePort 1 ma sens, jeśli szukasz niedrogiego składaka do miasta, spokojnej rekreacji i przewożenia autem, a masa około 28,5 kg nie jest dla Ciebie problemem. Za mniej więcej 2,5 tys. zł dostajesz baterię 468 Wh, szerokie opony 20 × 3,0 cala, 7 przełożeń i składaną ramę.
Nie kupowałbym go jednak wyłącznie dlatego, że w ofercie widzisz „100 km zasięgu”, „fat bike” albo „250 W”. W MilePort 1 kluczowe jest sprawdzenie konkretnej wersji: strony EU i US różnią się mocą oraz prędkością, a na marketplace’ach zdarzają się błędne dane o rozmiarze kół czy materiale ramy.
Najmocniejszą stroną MilePort 1 jest połączenie składanej konstrukcji, szerokich opon i niskiej ceny. Jeśli akceptujesz jego wysoką masę i kupujesz od sprzedawcy, który jasno podaje specyfikację, to sensowna opcja w tym budżecie.
Najczęściej zadawane pytania
Ile waży Hillmiles MilePort 1?
Kopie instrukcji i aktualne oferty najczęściej podają 28,5 kg z baterią. Oficjalna karta EU pokazuje 30 kg jako „gross weight”, ale nie wyjaśnia jasno, czy chodzi o sam rower.
Jakie są wymiary MilePort 1 po złożeniu?
Kopie instrukcji i bieżące oferty podają około 90 × 37 × 73 cm po złożeniu. Oficjalne 91 × 38 × 74,5 cm na karcie produktu dotyczy opakowania.
Jaki realny zasięg ma Hillmiles MilePort 1?
Producent deklaruje 80–100 km ze wspomaganiem. W jednym zewnętrznym materiale użytkownik ważący 110 kg uzyskiwał około 50–60 km przy umiarkowanym wspomaganiu. To tylko przykład z konkretnych warunków – wynik zależy m.in. od masy, terenu, temperatury, wiatru, ciśnienia w oponach i poziomu wspomagania.
Jaką baterię ma MilePort 1?
Aktualna wersja europejska ma wyjmowaną baterię 36 V / 13 Ah, czyli 468 Wh.
Czy MilePort 1 ma silnik 250 W czy 750 W?
Aktualna karta EU podaje „250W (Peak Power)”, a kopia instrukcji dla wersji EU – „Rated Power 250W”. Karta US mówi o 700 W peak i 32 km/h, a w starszych materiałach pojawia się też 750 W peak. To różne wersje i nie należy mieszać ich parametrów.
Czy MilePort 1 mieści się w bagażniku samochodu?
W wielu samochodach tak, ponieważ po złożeniu ma około 90 × 37 × 73 cm. Trzeba jednak sprawdzić wymiary własnego bagażnika, a przy wkładaniu pamiętać o masie około 28,5 kg.
Czy Hillmiles MilePort 1 to rower górski?
Nie traktowałbym go jako roweru do technicznych tras MTB. Producent wymienia „Mountain” wśród zastosowań, ale nie podaje klasy użytkowania dla takiej jazdy. Na szutrze, drogach gruntowych i łatwych ścieżkach szerokie opony mają sens. Część aktualnych ofert wskazuje również amortyzowany przedni widelec, ale wyposażenie konkretnej wersji warto potwierdzić przed zakupem. Do trudnej jazdy górskiej wybrałbym klasyczny e-MTB.
Ile kosztuje Hillmiles MilePort 1?
6 września 2026 r. polskie oferty mieściły się mniej więcej w granicach 2350–2600 zł. Ceny szybko się zmieniają, dlatego przed zakupem porównaj nie tylko kwotę, ale też sprzedawcę i dokładną konfigurację.
Czy MilePort 1 może jechać bez pedałowania?
Publiczne materiały opisują zarówno manetkę i „pure electric range”, jak i funkcję prowadzenia z prędkością 6 km/h. Jeśli manetka napędza rower bez pedałowania podczas normalnej jazdy, a nie tylko w funkcji prowadzenia, taka konfiguracja nie odpowiada polskiej definicji roweru. Najpewniejszym potwierdzeniem jest deklaracja zgodności dla konkretnej wersji.
Źródła i materiały referencyjne
Źródła i ceny sprawdzono 6 września 2026 r. Gdy dane się różniły, pierwszeństwo dawałem aktualnej europejskiej karcie Hillmiles. Kopie instrukcji i oferty sprzedażowe traktuję jako źródła pomocnicze i wyraźnie zaznaczam miejsca, w których nie zgadzają się z kartą producenta.
- Hillmiles MilePort 1 – aktualna karta produktu EU
- Hillmiles MilePort 1 – karta produktu US
- Manuals+ – publiczna kopia instrukcji MilePort 1 z tabelą EU/US
- Velo-Balade – materiał testowy oparty na około 130 km jazdy
- Cdiscount – opinie i bieżąca karta MilePort 1
- Allegro – przykładowa bieżąca karta MilePort 1 z ocenami; dane dynamiczne
- Ceneo – bieżąca oferta MilePort 1; dane dynamiczne
- Prawo o ruchu drogowym – definicja roweru, art. 2 pkt 47
- Policja – komunikat o kontrolach jednośladów z napędem elektrycznym









Dodaj komentarz