Rockrider E-FEEL 900S 29 na czerwonym tle – elektryczny rower górski e-MTB z pełnym zawieszeniem, silnikiem Shimano i kołami 29 cali.
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu roweru elektrycznego
E-book · Nowość
Mój pierwszy rower elektryczny
Jak wybrać rower elektryczny, który naprawdę pasuje do Twojego życia. 230 stron · PDF od razu po zakupie.
29 zł Kup e-booka →

Data ostatniej aktualizacji: 2026-09-17

Rockrider E-FEEL 900S 29 zwraca uwagę nie jednym efektownym parametrem, lecz całym zestawem: silnikiem Shimano EP801, pełnym zawieszeniem o skoku 160/150 mm, czterotłokowymi hamulcami i elektronicznym napędem Di2. Na papierze wygląda więc jak rower, za który u wielu konkurentów trzeba zapłacić wyraźnie więcej.

Sama specyfikacja nie odpowiada jednak na najważniejsze pytania: jak ten rower zachowuje się na szlaku, na czym Decathlon oszczędził i czy droższy Team Edition rzeczywiście daje odczuwalnie więcej. Dlatego zestawiam aktualne dane producenta z niezależnymi testami obu wersji i sprawdzam, dla kogo E-FEEL 900S będzie dobrym wyborem, a kto powinien poszukać czegoś innego.

⚡ Kluczowe wnioski w 30 sekund
  • Silnik: oba warianty korzystają z Shimano EP801 – 85 Nm, 250 W mocy znamionowej i do 600 W mocy maksymalnej.
  • Akumulator: Shimano BT-EN806 ma pojemność 630 Wh. Deklaracja „do 90 km” dotyczy korzystnych warunków i nie jest prognozą zasięgu w górach.
  • Bazowy 900S: ma 11-rzędowy CUES Di2 z AUTO SHIFT i FREE SHIFT, RockShox Domain RC oraz Deluxe Select.
  • Team Edition: dostaje XT Di2 12-rzędowe, ZEB Ultimate, Super Deluxe Ultimate i koła Mavic E-Deemax S. Ta wersja XT obsługuje FREE SHIFT, ale nie AUTO SHIFT podczas pedałowania.
  • Najczęściej krytykowany element: fabryczne opony Grip 500. Na łatwiejsze trasy mogą wystarczyć, ale w wymagającym terenie ograniczają możliwości roweru.
  • Charakter: E-FEEL dobrze pasuje do turystyki górskiej i jazdy all-mountain. Nie jest jednak rowerem przeznaczonym do downhill’u.
Reklama

Rockrider E-FEEL 900S 29 – co to za rower?

E-FEEL 900S należy do kategorii pełnozawieszonych elektrycznych rowerów górskich all-mountain. Ma aluminiową ramę 6061 produkowaną w Kanadzie, koła 29″, skok 160 mm z przodu i 150 mm z tyłu oraz centralny silnik Shimano EP801.

To konstrukcja przeznaczona przede wszystkim do górskich wycieczek, stromych podjazdów, leśnych szlaków i jazdy po bardziej nierównym terenie. Jeśli dopiero zastanawiasz się, jaki typ roweru będzie odpowiedni do takiego zastosowania, zobacz też poradnik o elektrycznych rowerach górskich.

Warto jednocześnie zwrócić uwagę na ograniczenie podane przez Decathlon: zarówno bazowy E-FEEL 900S, jak i Team Edition nie są przeznaczone do jazdy DH. Duży skok zawieszenia nie oznacza więc automatycznie, że mamy do czynienia z rowerem downhillowym.

Rockrider E-FEEL 900S a Team Edition – najważniejsze różnice

Podstawa obu rowerów jest podobna: ten sam model silnika, akumulator o tej samej pojemności, aluminiowa rama i skok 160/150 mm. Dopłata do Team Edition dotyczy przede wszystkim napędu, zawieszenia i kół.

CechaE-FEEL 900SE-FEEL 900S Team Edition
SilnikShimano EP801, 85 Nm, 250 W znamionowo, maks. 600 WShimano EP801, 85 Nm, 250 W znamionowo, maks. 600 W
AkumulatorShimano BT-EN806, 630 WhShimano BT-EN806, 630 Wh
NapędCUES LinkGlide Di2, 11 przełożeńXT HyperGlide Di2, 12 przełożeń
Funkcje zmiany biegówAUTO SHIFT podczas pedałowania i FREE SHIFTFREE SHIFT; bez AUTO SHIFT podczas pedałowania przy RD-M8150-12
WidelecRockShox Domain RC, 160 mmRockShox ZEB Ultimate, 160 mm
Tylny amortyzatorRockShox Deluxe SelectRockShox Super Deluxe Ultimate
KołaSun Ringle Duroc SD37Mavic E-Deemax S
HamulceTRP Trail Evo, 4 tłoki, tarcze 203 mmTRP Trail Evo, 4 tłoki, tarcze 203 mm
OponyRockrider Grip 500 29 × 2,4″Rockrider Grip 500 29 × 2,4″
Masaokoło 24,8 kg w rozm. M bez pedałów według szczegółowego opisu producentaokoło 24,6 kg w rozm. M bez pedałów według szczegółowego opisu producenta

Przy masie warto zostawić niewielki margines. Na obecnych kartach Decathlonu szczegółowe opisy podają 24,8 kg dla 900S i 24,6 kg dla Team Edition, natomiast pola danych technicznych pokazują odpowiednio 24,6 i 24,5 kg. Z punktu widzenia użytkownika ważniejszy jest więc prosty wniosek: oba rowery ważą około 25 kg.

⚠️ Cena jest zmienna: 17 września 2026 r. bazowy E-FEEL 900S kosztował promocyjnie 15 999 zł, a Team Edition 17 999 zł. Promocje były oznaczone jako obowiązujące do 29 września 2026 r., przy czym Team Edition widniał jako niedostępny. Po zmianie cen ocenę opłacalności obu wariantów trzeba przeprowadzić ponownie.

Silnik Shimano EP801 – mocna strona obu wersji

Shimano EP801 ma maksymalny moment obrotowy 85 Nm, masę około 2,7 kg oraz maksymalną moc wyjściową 600 W. Jednocześnie jego moc znamionowa wynosi 250 W. Nie ma tu sprzeczności – są to dwa różne parametry opisujące pracę napędu.

Silnik korzysta z czujnika momentu obrotowego, dlatego poziom wspomagania reaguje na siłę nacisku na pedały. W terenie pomaga to płynniej dozować moc, szczególnie podczas stromych podjazdów, gdzie gwałtowne wspomaganie mogłoby utrudnić utrzymanie przyczepności.

Charakterystykę wspomagania można dostosowywać w ekosystemie Shimano E-TUBE. Jeśli chcesz porównać EP801 z innymi jednostkami marki, zobacz porównanie silników Shimano STEPS.

AUTO SHIFT i FREE SHIFT – ważna różnica między wariantami

Bazowy 900S korzysta z 11-rzędowej przerzutki CUES RD-U6070. Oficjalna tabela kompatybilności Shimano potwierdza, że w połączeniu z EP801 obsługuje ona zarówno AUTO SHIFT podczas pedałowania, jak i Automatic FREE SHIFT.

FREE SHIFT pozwala zmienić przełożenie bez pedałowania przez rowerzystę. Przydaje się między innymi wtedy, gdy po zwolnieniu przed przeszkodą chcesz przygotować lżejszy bieg przed ponownym rozpoczęciem pedałowania.

Team Edition ma 12-rzędową przerzutkę XT RD-M8150-12. W tej konfiguracji Shimano przewiduje Automatic FREE SHIFT, ale nie AUTO SHIFT podczas pedałowania. Droższy wariant oferuje więc grupę XT, lecz pod względem automatycznej zmiany przełożeń bazowy CUES ma jedną funkcję więcej.

Akumulator 630 Wh i zasięg – dlaczego jedna liczba niewiele mówi

Obie wersje korzystają z akumulatora Shimano BT-EN806 o pojemności 630 Wh, parametrach 36 V i 17,5 Ah oraz masie około 3,7 kg. Decathlon podaje około 6 godzin do pełnego naładowania ładowarką Shimano EC-E8004 4 A.

Producent deklaruje zasięg do 90 km na trasie z niewielką liczbą wzniesień. Nie należy jednak przekładać tej wartości bezpośrednio na jazdę w górach. Zużycie energii zmienia się wraz z przewyższeniem, trybem wspomagania, masą rowerzysty, nawierzchnią, temperaturą, kadencją i ciśnieniem w oponach.

💡 Dlatego nie podaję „realnych 40–60 km”: taka wartość mogłaby pasować do części użytkowników, ale u innych byłaby wyraźnie zawyżona albo zaniżona. Shimano samo rozdziela testy zasięgu według trasy i trybu wspomagania. W praktyce lepiej planować wyjazd z zapasem energii i opierać się na własnym zużyciu z podobnych tras.

Więcej sposobów na ograniczenie zużycia energii znajdziesz w poradniku o zwiększaniu zasięgu roweru elektrycznego.

Zawieszenie – gdzie widać dopłatę do Team Edition

E-FEEL 900S: Domain RC i Deluxe Select

Bazowy model ma widelec RockShox Domain RC o skoku 160 mm i średnicy goleni 38 mm. Można w nim regulować ciśnienie powietrza, tłumienie powrotu oraz kompresję przy niskich prędkościach. Z tyłu pracuje RockShox Deluxe Select 210 × 52,5 mm z regulacją ciśnienia i tłumienia powrotu.

To prostszy zestaw niż w Team Edition, ale nie oznacza automatycznie słabej pracy. W teście bazowego 900S redakcja Biker.sk zaliczyła zawieszenie do jego mocnych stron, szczególnie na łatwiejszych szlakach.

Reklama

Duże znaczenie ma oczywiście prawidłowe ustawienie zawieszenia pod masę i styl jazdy. Pomocny będzie tu poradnik o regulacji amortyzatorów w rowerze elektrycznym.

Team Edition: ZEB Ultimate i Super Deluxe Ultimate

Team Edition otrzymuje RockShox ZEB Ultimate 160 mm z DebonAir+ i ButterCups. Z tyłu znajduje się Super Deluxe Ultimate. Aktualna specyfikacja Decathlonu podaje regulację ciśnienia, tłumienia powrotu oraz kompresji przy niskich i wysokich prędkościach. Tylny amortyzator ma również dwie pozycje pracy: otwartą i zamkniętą.

Zakres regulacji jest więc znacznie większy niż w bazowym wariancie. Sam osprzęt nie rozwiązuje jednak wszystkich ograniczeń konstrukcji. W teście Team Edition E-MOUNTAINBIKE zwracał uwagę, że tylne zawieszenie pracuje bardzo miękko i dobrze utrzymuje kontakt koła z podłożem, ale na bardziej wymagających odcinkach brakuje mu podparcia, przez co prowadzenie staje się mniej precyzyjne.

Geometria i pozycja za kierownicą

Kąt główki ramy wynosi 65°, a kąt rury podsiodłowej 76,5°. Reach ma 445 mm w rozmiarze M i 465 mm w L, natomiast tylne widełki mają 465 mm. W rozmiarze L daje to rozstaw osi 1263 mm.

Same liczby nie mówią jednak wszystkiego o pozycji. Tester Biker.sk uznał pozycję na bazowym 900S za naturalną i stosunkowo wyprostowaną, co sprzyja dłuższym wycieczkom. E-MOUNTAINBIKE również opisał Team Edition jako rower o wyprostowanej pozycji, ale jednocześnie zwrócił uwagę na większy nacisk na dłonie podczas długiej jazdy.

Nie jest to sprzeczność, lecz dobry przykład tego, jak indywidualne mogą być odczucia związane z geometrią. Długość tułowia i ramion, rozmiar ramy oraz ustawienie kokpitu mają tu większe znaczenie niż sama etykieta „komfortowy” lub „sportowy”.

Hamulce, koła i opony

Hamulce TRP Trail Evo

Obie wersje mają hydrauliczne, czterotłokowe hamulce TRP Trail Evo z tarczami o średnicy 203 mm z przodu i z tyłu. E-MOUNTAINBIKE w teście Team Edition dobrze oceniał ich siłę hamowania, a zastosowanie takich samych hamulców w bazowym 900S jest mocnym elementem jego specyfikacji.

Koła i możliwość przejścia na tubeless

Bazowy 900S ma aluminiowe koła Sun Ringle Duroc SD37 o wewnętrznej szerokości obręczy 32 mm. Fabrycznie są przygotowane do systemu bezdętkowego i mają założoną szczelną taśmę; potrzebne są jeszcze odpowiednie wentyle Presta i płyn uszczelniający.

Team Edition korzysta z Mavic E-Deemax S o szerokości wewnętrznej 30 mm. System Fore Tapeless Tubeless nie wymaga klasycznej taśmy na obręcz, a odpowiednie wentyle UST znajdują się w zestawie. Więcej o zaletach i ograniczeniach takiego rozwiązania przeczytasz w poradniku o oponach bezdętkowych w rowerze elektrycznym.

Rockrider Grip 500 – element, który najczęściej zbiera krytykę

Aktualne karty obu modeli podają opony Rockrider Grip 500 w rozmiarze 29 × 2,4″, przygotowane do systemu bezdętkowego. To właśnie ogumienie jest najbardziej konsekwentnie krytykowaną częścią wyposażenia w niezależnych testach.

E-MOUNTAINBIKE wymienił fabryczne opony Team Edition już po pierwszej jeździe testowej, aby sprawdzić potencjał roweru na lepszym ogumieniu. Redakcja zaznaczyła jednocześnie, że na asfalcie i umiarkowanym szutrze Grip 500 radzą sobie poprawnie i mają niewielkie opory toczenia.

Biker.sk również zaliczył opony do głównych słabości bazowego 900S, szczególnie podczas zjazdów i jazdy w trudniejszym terenie.

⚠️ Czy trzeba wymieniać opony od razu? Nie w każdym przypadku. Do asfaltu, twardego szutru i łatwych suchych tras mogą wystarczyć. Jeśli jednak zamierzasz jeździć po mokrych korzeniach, luźnych kamieniach i technicznych singletrackach, lepsze ogumienie będzie jednym z najbardziej sensownych ulepszeń tego roweru.

Co mówią niezależne testy?

Bazowy E-FEEL 900S w teście Biker.sk

Biker.sk testował właśnie bazowego E-FEEL 900S z Domain RC, Deluxe Select, kołami Sun Ringle i CUES Di2. Pozytywnie oceniono naturalną pozycję za kierownicą oraz pracę zawieszenia na łatwiejszych trasach.

Na mniej rozbitych szlakach i przy mniejszych skokach rower był szybki i dobrze wybierał nierówności. W trudniejszym terenie zaczynały jednak przeszkadzać słabsze opony, wysoka masa i trudniejsze manewrowanie.

Tester zwrócił również uwagę na ergonomię elektronicznej manetki. Jej układ wymagał przyzwyczajenia, a podczas szybszej jazdy zmiana biegów nie zawsze była intuicyjna. To subiektywna obserwacja, ale jest dobrym argumentem za sprawdzeniem Di2 podczas jazdy próbnej.

Team Edition w teście E-MOUNTAINBIKE

E-MOUNTAINBIKE testował droższy wariant wyposażony w ZEB Ultimate, Super Deluxe Ultimate, XT Di2 i koła Mavic. Na podjazdach dobrze oceniono trakcję tylnego koła i stabilność przodu, szczególnie na stromych odcinkach.

Reklama

Na zjazdach rower początkowo daje dużo pewności: prowadzenie jest intuicyjne, a miękko pracujące zawieszenie dobrze pochłania korzenie i kamienie. Przy większej trudności trasy wychodzą jednak jego ograniczenia. Długi rozstaw osi i masa są bardziej odczuwalne w ciasnych sekcjach, a mocno pracujący tył nie zapewnia doświadczonemu rowerzyście tyle podparcia, ile mógłby oczekiwać podczas agresywnej jazdy.

Wniosek z obu testów jest więc podobny tylko częściowo. E-FEEL dobrze sprawdza się podczas spokojniejszej i średnio wymagającej jazdy terenowej, ale bazowy 900S i Team Edition mają różne zawieszenie i nie należy automatycznie przenosić każdej uwagi z jednego wariantu na drugi.

Waga i codzienne użytkowanie

Masa w okolicach 25 kg jest typowa dla wielu pełnozawieszonych rowerów elektrycznych z dużym silnikiem i akumulatorem tej pojemności, ale poza szlakiem będzie wyraźnie odczuwalna. Dotyczy to przede wszystkim wnoszenia po schodach, wkładania roweru na bagażnik samochodowy i ręcznego manewrowania.

Jeżeli masa jest dla Ciebie ważnym kryterium, zobacz zestawienie ile ważą rowery elektryczne różnych typów.

Akumulator jest wyjmowany pionowo z dolnej rury ramy, ale nie jest to rozwiązanie szczególnie szybkie. W testowanym Team Edition dostęp do baterii wymagał zdjęcia osłony przykręconej kilkoma śrubami. Jeśli możesz ładować rower w miejscu przechowywania, wygodniej będzie zazwyczaj pozostawić akumulator w ramie.

Dla kogo Rockrider E-FEEL 900S będzie dobrym wyborem?

Bazowy 900S jest ciekawą propozycją dla osoby szukającej pełnozawieszonego roweru elektrycznego do górskich wycieczek, stromych podjazdów, leśnych tras i umiarkowanie technicznych singletracków. EP801, 160/150 mm skoku, czterotłokowe hamulce i CUES Di2 tworzą zestaw, w którym trudno wskazać poważny brak sprzętowy na tym poziomie użytkowania.

Team Edition ma więcej sensu dla rowerzysty, który rzeczywiście wykorzysta szersze możliwości regulacji ZEB Ultimate i Super Deluxe Ultimate oraz lepsze koła. Przy różnicy cenowej wynoszącej 17 września 2026 r. tylko 2000 zł jego wyposażenie wygląda bardzo atrakcyjnie – problemem pozostaje jednak dostępność.

Jeżeli priorytetem jest bardzo niska masa, wyjątkowa zwinność w mocno technicznym terenie albo regularna jazda downhillowa, warto porównać E-FEEL z innymi konstrukcjami. Przy rowerze kosztującym kilkanaście tysięcy złotych szczególnie rozsądna będzie własna próba. Zobacz też, co sprawdzić podczas jazdy próbnej roweru elektrycznego.

Czy Rockrider E-FEEL 900S 29 jest wart swojej ceny?

Bazowy E-FEEL 900S łączy mocny napęd, dużą baterię, pełne zawieszenie, dobre hamulce i elektroniczną zmianę biegów w cenie, która podczas aktualnej promocji wypada bardzo konkurencyjnie. Największym kompromisem są fabryczne opony, a przy częstej jeździe w trudnym terenie trzeba też zaakceptować masę całego roweru.

Team Edition oferuje wyraźnie lepszy osprzęt zawieszenia i koła, ale nie zmienia charakteru samej platformy. Jeżeli różnica ceny pozostaje niewielka, jest to bardzo mocna propozycja sprzętowa. Jeśli ponownie wzrośnie do kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, bazowy 900S stanie się znacznie bardziej racjonalnym wyborem dla większości użytkowników.

Najważniejszy wniosek: Rockrider E-FEEL 900S ma sens nie dlatego, że wyróżnia się jednym spektakularnym parametrem, lecz dlatego, że oferuje bardzo kompletny zestaw. Przed zakupem sprawdziłbym przede wszystkim rozmiar ramy, ergonomię Di2, zachowanie zawieszenia i przyczepność fabrycznych opon.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest różnica między Rockrider E-FEEL 900S a Team Edition?

Oba modele mają Shimano EP801, akumulator 630 Wh, aluminiową ramę i skok zawieszenia 160/150 mm. Bazowy 900S ma CUES Di2, Domain RC, Deluxe Select i koła Sun Ringle. Team Edition otrzymuje XT Di2, ZEB Ultimate, Super Deluxe Ultimate i Mavic E-Deemax S.

Czy Team Edition ma AUTO SHIFT?

Nie podczas pedałowania. 12-rzędowa przerzutka XT RD-M8150-12 obsługuje Automatic FREE SHIFT, ale nie AUTO SHIFT while pedaling. Bazowy 900S z CUES RD-U6070 11S obsługuje obie funkcje.

Ile waży Rockrider E-FEEL 900S?

Najbezpieczniej przyjąć około 25 kg. Szczegółowy opis Decathlonu podaje około 24,8 kg dla bazowego 900S w rozmiarze M bez pedałów i 24,6 kg dla Team Edition, choć na kartach produktów pojawiają się również wartości niższe o 0,1–0,2 kg.

Jaki jest realny zasięg E-FEEL 900S?

Nie ma jednej wartości odpowiedniej dla każdego użytkownika. Decathlon deklaruje do 90 km na trasie z niewielką liczbą wzniesień. W górach wynik może być znacznie niższy i zależy przede wszystkim od przewyższeń, trybu wspomagania, masy, nawierzchni, temperatury oraz stylu jazdy.

Czy trzeba wymienić opony Rockrider Grip 500?

Nie zawsze. Na asfalcie, twardym szutrze i łatwych suchych trasach mogą spełnić swoje zadanie. Do bardziej wymagającej jazdy terenowej, zwłaszcza na mokrym i luźnym podłożu, oba niezależne testy wskazują jednak na wyraźne ograniczenia ich przyczepności.

Czy Rockrider E-FEEL 900S nadaje się do downhill’u?

Nie jest do tego przeznaczony. Decathlon przy obu wariantach wyraźnie zaznacza, że rower nie nadaje się do jazdy DH. Jest to elektryczny rower all-mountain, a nie konstrukcja downhillowa.

Źródła i materiały referencyjne

E-book · Praktyczny poradnik zakupu
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu e-bike’a
Kup e-bike’a, którego naprawdę potrzebujesz
Bez ślepej wiary w katalogowe zasięgi, marketingowe obietnice i promocje, które kończą się „właśnie dzisiaj”. Ten poradnik pomoże Ci spokojnie zrozumieć silnik, baterię, zasięg, komfort i realne koszty — zanim wydasz kilka tysięcy złotych.
29 zł
Kup e-booka za 29 zł →
Płatność jednorazowa · Dostęp natychmiast · Plik PDF