Data ostatniej aktualizacji: 2026-10-07
- Bosch Performance Line CX BDU384Y, często nazywany Gen 5, wyjeżdża z fabryki z 85 Nm, 600 W i 340% wspomagania. Pierwszy Performance Upgrade z 2025 r. pozwolił podnieść te wartości do 100 Nm, 750 W i 400%. Performance Upgrade 2.0 z 2026 r. to kolejny krok: do 120 Nm i 600% wspomagania. Moc maksymalna została na poziomie 750 W.
- Shimano EP801 ma 85 Nm, 600 W mocy maksymalnej i waży około 2,7 kg. Jego mocną stroną jest współpraca z kompatybilnymi układami Di2 oraz funkcjami FREE SHIFT i AUTO SHIFT.
- Bafang M510 według aktualnej karty producenta ma 110 Nm, 250 W mocy znamionowej, waży 2,9 kg i wspomaga jazdę przy kadencji do 120 obr./min.
- Yamaha PW-X3 nadal jest w ofercie napędów Yamahy 36 V, ale obok niego działa już platforma PW-LINK 48 V z silnikiem PW-X4: 100 Nm w trybie Boost, 800 W i około 2,6 kg.
- Avinox M1 nadal jest w ofercie i daje 105 Nm w zwykłych trybach, 120 Nm w Boost oraz 1000 W mocy szczytowej. Nowsze M2 i M2S idą jeszcze wyżej.
- Nie wybieraj silnika po samych niutonometrach. Na to, jak jedzie rower, wpływają też przełożenia, kadencja, sterowanie silnikiem, bateria, masa e-bike’a i konfiguracja całego systemu.
W tym porównaniu silników centralnych na 2026 rok biorę pod lupę pięć napędów, na które najczęściej trafisz przy wyborze e-bike’a: Bosch Performance Line CX BDU384Y, Shimano EP801, Bafang M510, Yamaha PW-X3 i Avinox M1. Rynek w ostatnich miesiącach mocno się zmienił, dlatego przy Yamasze i Avinoxie omawiam też nowsze PW-X4, M2 i M2S. Dane techniczne są aktualne na 7 października 2026 r.
Co zmieniło się w silnikach centralnych w 2026 roku?
Najwięcej zmieniło się u Boscha. Pierwszy Performance Upgrade dla Performance Line CX BDU384Y, dostępny od połowy 2025 r., pozwolił podnieść fabryczne 85 Nm i 600 W do 100 Nm i 750 W, a wspomaganie do 400%. 4 maja 2026 r. pojawił się Performance Upgrade 2.0: w zgodnych rowerach moment może wzrosnąć do 120 Nm, a wspomaganie do 600%. Moc maksymalna się nie zmieniła i nadal wynosi 750 W. Pamiętaj tylko, że producent konkretnego roweru może ograniczyć dostępny zakres ustawień.
Wartość 600% też łatwo źle zrozumieć. Nie działa ona cały czas i nie we wszystkich trybach. Bosch udostępnia maksymalne wspomaganie tylko do 15 km/h i tylko w odpowiednich trybach jazdy. Fabryczne ustawienie BDU384Y jest dużo łagodniejsze: 85 Nm, 600 W i 340% wspomagania.
Sporo dzieje się też u Yamahy. PW-X3 nadal jest w ofercie napędów 36 V, ale nowa platforma PW-LINK pracuje już przy napięciu 48 V. Jej sportowy silnik PW-X4 waży około 2,6 kg, w normalnej pracy daje 85 Nm, w trybie Boost do 100 Nm, a jego moc maksymalna to 800 W.
Ofertę poszerzył również Avinox. 9 kwietnia 2026 r. do M1 dołączyły M2 i M2S. M2 osiąga do 110 Nm w zwykłych trybach i 125 Nm w Boost, a M2S odpowiednio 130 i 150 Nm. Najwyższe 150 Nm w trybie Boost jest dostępne najwyżej przez 60 sekund.
Bafang M510 vs Bosch CX – który silnik wybrać?
To jedno z ciekawszych zestawień dla osób, które szukają mocnego silnika centralnego. Aktualna karta Bafanga podaje dla M510 maksymalny moment 110 Nm. Bosch Performance Line CX BDU384Y po Performance Upgrade 2.0 może osiągać do 120 Nm. Na papierze różnica jest niewielka, a sam moment i tak nie rozstrzyga tego wyboru.
Bosch to część ściśle zintegrowanego Smart Systemu: silnik współpracuje z konkretnymi bateriami, wyświetlaczami, aplikacją eBike Flow i funkcjami całego systemu. Bafang M510 trafia natomiast do rowerów wielu producentów. Dlatego dwa e-bike’i z tym samym M510 mogą mieć zupełnie inną baterię, wyświetlacz, oprogramowanie czy warunki serwisu.
Jeśli zależy Ci przede wszystkim na spójnym ekosystemie i wygodnej konfiguracji w aplikacji, Bosch ma tu wyraźną przewagę. Przy M510 tym ważniejsze jest spojrzenie na cały rower: baterię, hamulce, napęd mechaniczny, gwarancję i zaplecze serwisowe.
Shimano EP801 vs Bosch CX – moc czy integracja z napędem?
Jeśli patrzeć na maksymalne parametry, przewaga jest dziś po stronie Boscha. Shimano EP801 ma 85 Nm i 600 W mocy maksymalnej, a zgodny Bosch CX BDU384Y – do 120 Nm i 750 W. Masa jest bardzo podobna: Shimano waży około 2,7 kg, Bosch około 2,8 kg.
Mocną stroną EP801 jest współpraca z elektroniczną zmianą przełożeń Shimano. W dobrze skonfigurowanym systemie dostajesz FREE SHIFT i AUTO SHIFT, ale to, które funkcje faktycznie działają, zależy od przerzutki. Przykład: 12-rzędowa DEORE XT Di2 RD-M8150-12 obsługuje Automatic FREE SHIFT, ale nie AUTO SHIFT podczas pedałowania. 11-rzędowa RD-M8150-11 obsługuje obie funkcje.
Jeśli zależy Ci na jak największym zapasie momentu, Bosch daje dziś więcej. Jeśli ważniejsza jest współpraca z kompatybilnym Di2 i odpowiada Ci charakterystyka Shimano, 85 Nm z EP801 nadal może w zupełności wystarczyć. Więcej o tym systemie przeczytasz w naszym poradniku o Shimano EP8 i EP801.
Yamaha PW-X3 vs Bosch CX – czy platforma 36 V nadal ma sens?
Yamaha PW-X3 ma 85 Nm, 250 W mocy znamionowej, napięcie 36 V i waży 2,75 kg. Wyróżnia go szybka reakcja na nacisk na pedał. Ma pięć podstawowych trybów wspomagania oraz Automatic Support Mode, który sam dobiera wsparcie spośród Eco, Standard i High, zależnie od warunków.
Bosch CX ma dziś wyższy moment maksymalny i więcej możliwości konfiguracji. Nie znaczy to jednak, że PW-X3 się zestarzał – Yamaha nadal ma go w ofercie napędów 36 V. Kupując najnowsze e-MTB, warto tylko pamiętać, że firma ma już także platformę PW-LINK 48 V z silnikiem PW-X4.
Jeśli wahasz się między przecenionym lub używanym rowerem z PW-X3 a rowerem z napędem Bosch, sam wiek platformy Yamahy nie powinien przesądzać o wyborze. Ważniejsze są stan i wyposażenie konkretnego roweru, bateria i cena. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o Yamaha PW-X3.
Avinox M1 vs Bosch CX – dwa różne podejścia do mocnego e-MTB
Avinox M1 waży około 2,52 kg i daje do 105 Nm w zwykłych trybach oraz 120 Nm w Boost, przy mocy szczytowej 1000 W. Bosch CX BDU384Y również może osiągać 120 Nm, ale jego moc maksymalna to 750 W.
Na papierze M1 ma więc bardzo korzystny stosunek osiągów do masy. Pamiętaj jednak, że silnik to tylko część roweru. Bosch opiera się na rozwijanym od lat Smart Systemie, z którego korzysta wiele marek. Avinox to młodsza platforma, która w krótkim czasie mocno rozbudowała zarówno gamę silników, jak i baterii.
M1 nie zniknął z oferty po premierze M2 i M2S – wszystkie trzy jednostki są nadal dostępne. Przy zakupie sprawdź więc nie tylko oznaczenie silnika, ale też baterię i możliwości serwisowe producenta konkretnego roweru. Więcej o pierwszym silniku Avinox przeczytasz w artykule o Avinox M1.
Jak czytać parametry silnika centralnego?
Po porównaniu konkretnych modeli widać, że jedna liczba nie mówi wszystkiego. Moment, moc i masa opisują różne cechy napędu, dlatego warto wiedzieć, co naprawdę oznaczają. Podstawowe różnice między konstrukcjami opisujemy też w artykule silnik centralny czy silnik w piaście.
Moment obrotowy – ważny, ale nie jedyny parametr
Moment obrotowy silnika to siła obrotowa, którą wytwarza napęd. Wyższy moment może pomóc przy ruszaniu, jeździe z dużym obciążeniem i na stromych podjazdach. Na to, jak zachowuje się rower, wpływają jednak także przełożenie, kadencja, sposób sterowania silnikiem i reakcja czujników.
Dlatego dwóch silników o tej samej deklarowanej wartości, np. 85 Nm, nie warto z góry uznawać za identyczne w jeździe. Mogą inaczej budować moment przy zmianie kadencji, inaczej reagować na nacisk na pedały i inaczej ograniczać wspomaganie.
Więcej o działaniu czujników przeczytasz w artykule czujnik kadencji vs czujnik momentu obrotowego.
Moc znamionowa i moc maksymalna to nie to samo
Moc silnika w rowerze elektrycznym to jeden z najczęściej źle rozumianych parametrów. Rozporządzenie (UE) nr 168/2013 wyłącza ze swojego zakresu rowery ze wspomaganiem pedałowania, w których pomocniczy silnik elektryczny ma maksymalną ciągłą moc znamionową do 250 W, a jego moc spada do zera, gdy przestajesz pedałować, i stopniowo maleje aż do zera przed osiągnięciem 25 km/h.
Dlatego 600, 750, 1000 czy 1500 W to w omawianych napędach moc maksymalna lub szczytowa, a nie maksymalna ciągła moc znamionowa. Nie da się też podać jednego czasu, przez jaki każdy silnik utrzyma taką moc. Zależy to m.in. od konstrukcji jednostki, baterii, temperatury i warunków pracy.
Masa silnika to tylko część masy roweru
Kilkaset gramów różnicy między silnikami ma znaczenie dla konstruktora roweru, ale nie przesądza o masie gotowego e-bike’a. Liczą się też rama, bateria, zawieszenie, koła, opony i reszta osprzętu. Jeśli zależy Ci na lekkim rowerze, porównuj masę całych modeli w podobnych konfiguracjach, a nie samych silników.
Bosch Performance Line CX BDU384Y
Przy Boschu trzeba odróżnić ustawienie fabryczne od poziomów dostępnych po kolejnych aktualizacjach. BDU384Y wyjeżdża z fabryki z 85 Nm, 600 W i 340% wspomagania. Pierwszy Performance Upgrade pozwolił podnieść te wartości do 100 Nm, 750 W i 400%. Performance Upgrade 2.0 pozwala dojść do 120 Nm i 600% wspomagania, a moc maksymalna zostaje na poziomie 750 W.
Maksymalne 600% wspomagania ma jeszcze jedno ograniczenie: działa tylko do 15 km/h i tylko w obsługiwanych trybach jazdy. To zapas na najtrudniejsze fragmenty trasy, a nie normalny sposób pracy silnika.
Dużym atutem CX pozostaje Smart System i aplikacja eBike Flow, w której możesz m.in. zmieniać charakterystykę wspomagania. Jeśli interesuje Cię właśnie ten system, zajrzyj do osobnego poradnika o Bosch Performance Line CX oraz przewodnika po silnikach Bosch.
Shimano EP801
Shimano DU-EP801 ma 85 Nm momentu maksymalnego, 600 W mocy maksymalnej, 250 W mocy znamionowej ciągłej i waży około 2,7 kg. Jego obudowa jest wykonana z magnezu.
Jedną z najważniejszych zalet tego silnika jest współpraca z elektroniczną zmianą przełożeń. Tryb Finetune (FINE TUNE MODE) pozwala ustawić do 15 poziomów wspomagania, a w połączeniu z odpowiednim Di2 dostępne są FREE SHIFT i AUTO SHIFT. Zakres tych funkcji trzeba jednak sprawdzić dla konkretnej przerzutki.
EP801 dobrze pokazuje, dlaczego niutonometry nie powinny same decydować o zakupie. 85 Nm to dziś nie rekord, ale w dobrze zbudowanym e-MTB nadal oznacza mocne wsparcie w terenie. Wyższy moment Boscha czy Avinoxa robi największą różnicę wtedy, gdy naprawdę korzystasz z tego zapasu na bardzo stromych i wymagających podjazdach.
Bafang M510
Według aktualnej oficjalnej karty Bafanga M510 ma 110 Nm momentu maksymalnego, 250 W mocy znamionowej, waży 2,9 kg i wspomaga jazdę przy kadencji do 120 obr./min. Producent podaje też, że w porównaniu z poprzednią generacją masa spadła o 18%, a maksymalna moc wyjściowa wzrosła o 20%. Na publicznej karcie M510 nie podano jednak tej mocy w watach, dlatego nie wpisuję do porównania szacunkowej wartości.
W starszych opisach M510 można trafić na inne wartości momentu. Dla obecnego modelu przyjmuję 110 Nm, zgodnie z aktualną kartą producenta. Jeśli kupujesz starszy rower z tym silnikiem, sprawdź dokumentację konkretnego modelu i rocznika, zamiast zakładać, że dotyczy go najnowsza specyfikacja.
Nie myl też M510 z nowszym Bafang M510RS. To odrębna, bardziej sportowa wersja, pokazana jako koncept na Eurobike 2025. Jej wersję produkcyjną zaprezentowano we wrześniu 2026 r., a produkcja seryjna ma ruszyć w IV kwartale 2026 r. M510RS nie jest częścią głównego porównania w tym artykule.
M510 trafia do rowerów wielu marek, więc dużo zależy od tego, co zbudowano wokół samego silnika. Przed zakupem sprawdź baterię, wyświetlacz, gwarancję i możliwości diagnostyki konkretnego e-bike’a. Więcej o marce przeczytasz w naszym przewodniku po silnikach Bafang.
Yamaha PW-X3 i nowszy PW-X4
PW-X3 ma 85 Nm, 250 W mocy znamionowej, napięcie 36 V i waży 2,75 kg. Yamaha zwraca uwagę na szybką reakcję wspomagania na nacisk na pedał i na Automatic Support Mode. Do wyboru jest pięć podstawowych poziomów: EXPW, HIGH, STD, ECO i +ECO.
PW-X3 nadal jest w ofercie Yamahy 36 V, ale firma równolegle rozwija rodzinę PW-LINK 48 V. Jej sportowy PW-X4 waży 2,6 kg, w normalnej pracy daje 85 Nm, w trybie Boost 100 Nm, a jego moc maksymalna to 800 W. Silnik korzysta też z technologii Zero Cadence, dzięki której wspomaganie włącza się bardzo szybko po rozpoczęciu nacisku na pedał.
Jeśli wybierasz nowy rower, PW-X4 warto już porównywać z najnowszymi silnikami konkurencji. PW-X3 pozostaje natomiast ważnym punktem odniesienia dla rowerów na dotychczasowej platformie 36 V.
Avinox M1, M2 i M2S
Avinox M1 waży około 2,52 kg. Producent podaje do 105 Nm w zwykłych trybach, 120 Nm w Boost, 1000 W mocy szczytowej, 250 W mocy znamionowej i maksymalne wspomaganie 800%.
Baterie FS600 i FS800 mają napięcie nominalne 35,9 V. Rodzina baterii Avinox jest dziś szersza: obejmuje m.in. FP700 oraz wyjmowane baterie RS480, RS600 i RS800. RS480 i RS600 można też zamontować jako baterie dodatkowe w zgodnych konstrukcjach.
M1 nadal jest w ofercie obok M2 i M2S. M2 waży około 2,65 kg, daje do 110 Nm w zwykłych trybach i 125 Nm w Boost, a jego moc szczytowa to 1100 W. Ma przekładnię z kołami o zębach skośnych, która ogranicza stukanie i grzechotanie napędu na nierównym terenie.
M2S waży około 2,59 kg i daje 130 Nm w zwykłych trybach oraz do 150 Nm w trybie Boost. Najwyższe 150 Nm jest dostępne najwyżej przez 60 sekund. Moc szczytowa może sięgać 1500 W, ale tylko z baterią FP700 lub RS800. Z FS600 albo FS800 producent podaje maksymalnie 1300 W.
Tabela porównawcza silników centralnych
| Parametr | Bosch CX BDU384Y | Shimano EP801 | Bafang M510 | Yamaha PW-X3 | Avinox M1 |
|---|---|---|---|---|---|
| Maks. moment | do 120 Nm* | 85 Nm | 110 Nm | 85 Nm | 105 Nm / 120 Nm Boost |
| Moc znamionowa | 250 W | 250 W | 250 W | 250 W | 250 W |
| Moc maks./szczytowa | do 750 W* | 600 W | brak na głównej karcie produktu | brak na karcie PW-X3 | 1000 W |
| Masa jednostki | ok. 2,8 kg | ok. 2,7 kg | 2,9 kg | 2,75 kg | ok. 2,52 kg |
| Wyróżnik | Smart System i szeroka konfiguracja | integracja z Di2 | 110 Nm i obecność w rowerach wielu marek | szybka reakcja i Automatic Support Mode | wysoka moc przy niskiej masie |
* Fabrycznie BDU384Y ma 85 Nm, 600 W i 340% wspomagania. Pierwszy Performance Upgrade z 2025 r. pozwolił ustawić do 100 Nm, 750 W i 400%, a Performance Upgrade 2.0 od maja 2026 r. podniósł maksymalny moment do 120 Nm i wspomaganie do 600%. Moc maksymalna została na poziomie 750 W. Dostępny zakres zależy od producenta roweru i konfiguracji systemu.
Nowsze silniki Yamaha i Avinox
| Silnik | Moment | Moc maks. | Masa | Najważniejsza informacja |
|---|---|---|---|---|
| Yamaha PW-X4 | 85 Nm / 100 Nm Boost | 800 W | 2,6 kg | platforma PW-LINK 48 V i Zero Cadence |
| Avinox M2 | 110 Nm / 125 Nm Boost | 1100 W | ok. 2,65 kg | koła o zębach skośnych, które ograniczają stukanie i grzechotanie |
| Avinox M2S | 130 Nm / 150 Nm Boost do 60 s | do 1500 W** | ok. 2,59 kg | najwyższy moment w obecnej gamie Avinox |
** 1500 W w trybie Boost wymaga baterii Avinox FP700 lub RS800. Z baterią FS600 albo FS800 producent podaje maksymalnie 1300 W.
Który silnik pasuje do jakiego stylu jazdy?
E-MTB i techniczne podjazdy
Na stromych, technicznych trasach dodatkowy zapas momentu może się naprawdę przydać. Bosch CX BDU384Y po Performance Upgrade 2.0 daje do 120 Nm i szerokie możliwości konfiguracji. Avinox M2S idzie jeszcze wyżej, choć jego najwyższe 150 Nm działa tylko w ograniczonym czasowo trybie Boost. Shimano EP801 to pełnoprawny napęd do e-MTB, ale jego siłą jest przede wszystkim integracja całego systemu, a nie rekordowe niutonometry.
Trekking, turystyka i codzienne dojazdy
W turystyce moment maksymalny często schodzi na dalszy plan. Ważniejsze mogą być pojemność baterii, geometria, pozycja za kierownicą, masa roweru, kultura pracy i możliwość naprawy systemu. Dobrze wyposażony rower z 85 Nm nie staje się gorszym wyborem tylko dlatego, że konkurencyjny silnik osiąga 120 Nm.
Zakup z ograniczonym budżetem
Nie ma sensu przypisywać markom sztywnych przedziałów cenowych, bo promocje, wyprzedaże roczników i różnice w wyposażeniu są zbyt duże. Przy ograniczonym budżecie porównuj konkretne rowery: baterię, hamulce, przerzutkę, amortyzację, gwarancję i dostępność części. Silnik oceniaj dopiero potem.
Elektroniczna i automatyczna zmiana przełożeń
Jeśli zależy Ci na automatycznej zmianie biegów, sprawdź konfigurację całego napędu. EP801 współpracuje z Di2 i może oferować FREE SHIFT oraz AUTO SHIFT, ale nie każda przerzutka daje ten sam zestaw funkcji. Sam zapis „EP801 + Di2” nie oznacza więc jeszcze, że rower będzie sam zmieniał biegi podczas pedałowania.
Najważniejsza zasada: wybieraj konkretny rower, a nie sam silnik. Ten sam napęd może zachowywać się inaczej w zależności od baterii, przełożeń, masy roweru, geometrii i ustawień producenta.
Najczęstsze błędy przy wyborze silnika centralnego
- Kupowanie samych niutonometrów. Moment maksymalny nie mówi, jak silnik buduje i dozuje wspomaganie.
- Mylenie mocy znamionowej z maksymalną. 750 W czy 1000 W to nie jest moc znamionowa ciągła silnika.
- Pomijanie ustawień producenta roweru. Ten sam silnik może pracować z różnymi bateriami, oprogramowaniem i podzespołami.
- Zakładanie, że każde Di2 daje te same funkcje. U Shimano dostępność AUTO SHIFT i FREE SHIFT zależy od konkretnej przerzutki.
- Ignorowanie serwisu i gwarancji. Przed zakupem sprawdź, kto zajmuje się diagnostyką i naprawą danego roweru oraz jego elektryki.
- Kupowanie mocy „na zapas”. W spokojnej turystyce po asfalcie nie zawsze wykorzystasz możliwości silnika stworzonego do najbardziej wymagającego e-MTB.
Który silnik centralny wybrać w 2026 roku?
Jeśli zależy Ci na rozbudowanym ekosystemie, aplikacji i szerokich możliwościach konfiguracji, Bosch Performance Line CX BDU384Y to jeden z najbardziej uniwersalnych kandydatów. Shimano EP801 będzie szczególnie ciekawy dla osób, które chcą jeździć z kompatybilnym Di2. Bafang M510 może oferować bardzo dobre parametry, ale tu jeszcze bardziej liczy się jakość całego roweru i zaplecze jego producenta.
Yamaha PW-X3 to nadal sensowny napęd na platformie 36 V, a PW-X4 pokazuje, w którą stronę zmierza Yamaha. Avinox M1 wciąż wyróżnia się wysoką mocą przy niewielkiej masie, a M2 i M2S przesuwają granicę osiągów jeszcze dalej.
Najlepszy silnik nie musi mieć najwyższego momentu w tabeli. Najlepszym wyborem będzie rower, którego napęd, bateria, wyposażenie i serwis najlepiej pasują do Twoich tras i sposobu jazdy.
Najczęściej zadawane pytania
Bafang M510 czy Bosch CX – co wybrać?
Bosch ma bardziej zintegrowany ekosystem, a zgodny BDU384Y po Performance Upgrade 2.0 może osiągać do 120 Nm. Bafang podaje dla M510 do 110 Nm. Wybierając Bafanga, szczególnie dokładnie sprawdź cały rower: baterię, gwarancję i możliwości serwisu.
Shimano EP801 czy Bosch CX – który jest mocniejszy?
Jeśli liczyć maksymalne parametry, mocniejszy jest Bosch. Zgodny BDU384Y może osiągać do 120 Nm i 750 W, a Shimano EP801 ma 85 Nm i 600 W. Shimano nadrabia za to zaawansowaną współpracą z kompatybilnymi układami Di2.
Czy Bosch CX ma 85, 100 czy 120 Nm?
Wszystkie te wartości pojawiają się przy BDU384Y, bo dotyczą różnych ustawień i kolejnych aktualizacji. Fabrycznie silnik ma 85 Nm i 600 W. Pierwszy Performance Upgrade z 2025 r. pozwolił podnieść je do 100 Nm i 750 W, a wspomaganie do 400%. Performance Upgrade 2.0 od maja 2026 r. podniósł maksymalny moment do 120 Nm i wspomaganie do 600%, przy niezmienionej mocy maksymalnej 750 W. Ostateczny zakres w konkretnym rowerze może ograniczyć jego producent.
Czy Yamaha PW-X3 jest nadal aktualnym silnikiem?
Tak. PW-X3 nadal jest w oficjalnej ofercie Yamahy 36 V. Firma ma jednak także platformę PW-LINK 48 V z silnikiem PW-X4, więc kupując najnowsze e-MTB, warto brać pod uwagę obie generacje.
Czy Avinox M1 został zastąpiony przez M2?
Nie. M1 nadal jest w ofercie Avinox obok M2 i M2S. Nowsze modele mają wyższe parametry maksymalne, ale M1 pozostaje częścią obecnej gamy.
Czy 85 Nm wystarczy do jazdy w górach?
W wielu przypadkach tak. Na to, jak rower radzi sobie z podjazdami, wpływają też przełożenia, masa roweru i rowerzysty, kadencja, przyczepność oraz sposób sterowania silnikiem. Wyższy moment daje dodatkowy zapas, ale sam nie przesądza, który rower lepiej poradzi sobie w terenie.
Czy większy moment szybciej zużywa łańcuch i kasetę?
Wyższe obciążenia mogą przyspieszać zużycie napędu, zwłaszcza gdy zmieniasz biegi pod dużym obciążeniem. Nie da się jednak podać jednego przebiegu dla wszystkich silników. Żywotność zależy od zastosowanych części, sposobu zmiany biegów, terenu, masy roweru z rowerzystą i konserwacji.
Źródła i materiały referencyjne
- Riese & Müller – Bosch Performance Upgrade (2025) – pierwsza aktualizacja Performance Line CX BDU384Y do 100 Nm, 750 W i 400%.
- Riese & Müller – Bosch Performance Upgrade 2.0 – aktualizacja do 120 Nm i 600% wspomagania oraz lista zgodnych silników.
- Bosch eBike Systems – Performance Line CX – wartości fabryczne i dane techniczne jednostki.
- Bosch eBike Systems – maksymalne wartości po Performance Upgrade 2.0 – zestawienie wartości dla poszczególnych jednostek Bosch.
- Shimano – DU-EP801 – moment, moc maksymalna, masa i charakterystyka jednostki.
- Shimano E-BIKE SYSTEMS – FAQ – zgodność AUTO SHIFT i FREE SHIFT z poszczególnymi przerzutkami.
- Bafang – M510 – 110 Nm, 250 W, 2,9 kg, kadencja do 120 obr./min oraz zmiany względem poprzedniej generacji.
- Bafang – M510RS – odrębna sportowa wersja M510.
- Yamaha Motor – PW-X3 – 85 Nm, 250 W, 36 V i 2,75 kg.
- Yamaha Motor – PW-X4 – platforma 48 V, 100 Nm w Boost, 800 W i 2,6 kg.
- Avinox – M1, M2 i M2S – moment, moc, masa oraz limit czasu trybu Boost w M2S.
- Avinox – premiera M2 i M2S – konstrukcja nowych jednostek i przekładnia z zębami skośnymi w M2.
- Avinox – baterie systemu – napięcia, pojemności i zgodne konfiguracje baterii, w tym baterie dodatkowe.
- EUR-Lex – rozporządzenie (UE) nr 168/2013 – maksymalna ciągła moc znamionowa 250 W oraz zasady wygaszania wspomagania przed 25 km/h.









niestety trzeba uzupełnić jeśli chodzi o Avinoxa – o ile z wnioskami, parametrami zgadzam sie, to przecież są w cennikach rowery tańsze – sam Amflow ma model – dostępny od 24 tys, a inne firmy wprowadzają modele od 16 tys, Kross zapowiada za ok, 12 tys. Poza tym ponieważ Kross został dystrybutorem, obiecują serwisowanie w swojej sieci…
Dzięki 🙂 Poprawione. Pozdrawiam serdecznie!