Rower elektryczny szosowy Van Rysel E-EDR
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu roweru elektrycznego
E-book · Nowość
Mój pierwszy rower elektryczny
Jak wybrać rower elektryczny, który naprawdę pasuje do Twojego życia. 230 stron · PDF od razu po zakupie.
29 zł Kup e-booka →

Data ostatniej aktualizacji: 2026-09-18

Van Rysel E-EDR AF to lekki elektryczny rower szosowy typu endurance z napędem MAHLE X35 w tylnej piaście, zintegrowanym akumulatorem 250 Wh i masą poniżej 14 kg w rozmiarze M. Ten model stawia przede wszystkim na niską masę i dyskretne wspomaganie, a nie na dużą baterię i bardzo mocną pomoc na stromych podjazdach.

W polskiej ofercie występuje kilka wersji E-EDR AF. Na 18 września 2026 r. najtańsza z opisanych poniżej była odmiana z mechanicznym napędem Shimano 105 2×11, przeceniona do 7499 zł. Warto jednak spojrzeć nie tylko na cenę, ale też na rzeczywisty skład napędu, zasięg, niewyjmowany akumulator i różnice między Shimano 105, SRAM Apex AXS oraz Shimano 105 Di2.

⚡ Kluczowe wnioski w 30 sekund
  • Trzy opisane niżej wersje E-EDR AF korzystają z systemu MAHLE X35 z silnikiem 250 W w tylnej piaście, deklarowanym momentem 40 Nm i zintegrowanym akumulatorem 250 Wh.
  • Decathlon podaje zasięg do 100 km, ale na tej samej karcie produktu pokazuje przykłady od 40 do 120 km na baterii wewnętrznej. Zasięg mocno zależy od wspomagania, przewyższeń, tempa i warunków jazdy.
  • Na 18 września 2026 r. Shimano 105 2×11 kosztował 7499 zł w promocji, SRAM Apex AXS 1×12 – 11 999 zł, a Shimano 105 Di2 2×12 – 14 999 zł.
  • Wersja nazywana Shimano 105 2×11 nie ma kompletnej grupy 105: Decathlon podaje m.in. korbę FC-RS510, kasetę Microshift 11–32 i łańcuch KMC.
  • Akumulator jest niewyjmowany. Pełne ładowanie trwa według Decathlonu około 4–5 godzin, dlatego miejsce przechowywania roweru ma znaczenie.
  • Fabryczne opony mają 32 mm, a rama przyjmuje maksymalnie 35 mm. E-EDR AF jest przede wszystkim szosą endurance; twardy szuter jest możliwy, ale rower nie zastępuje gravela ani e-MTB.
Reklama

Van Rysel E-EDR AF – co to za rower?

E-EDR AF należy do szosowej rodziny endurance Van Rysela. Producent wyjaśnia, że skrót „AF” oznacza Aluminium Frame, czyli aluminiową ramę. Za wspomaganie odpowiada MAHLE X35 z silnikiem w tylnej piaście, a akumulator jest schowany w dolnej rurze ramy. Dzięki temu elektryczne elementy są znacznie mniej widoczne niż w wielu rowerach z dużym silnikiem centralnym i obszerną baterią.

Charakter tego modelu jest sportowy. Sam Decathlon opisuje go jako rower, na którym podczas podjazdu nadal wykonuje się znaczący wysiłek. Wspomaganie ma pomagać wtedy, gdy rośnie nachylenie albo zmęczenie, a nie przejmować większość pracy. Więcej o różnicach konstrukcyjnych znajdziesz w poradniku silnik centralny czy silnik w piaście.

Rama ma geometrię endurance, widelec jest w całości karbonowy, a fabryczne opony mają rozmiar 700×32 mm. Producent dopuszcza ogumienie do 35 mm. To konfiguracja nastawiona na asfalt i dłuższą jazdę szosową, z większym marginesem komfortu niż przy bardzo wąskich oponach.

Wersje Van Rysel E-EDR AF i ceny

W polskim Decathlonie można znaleźć kilka konfiguracji E-EDR AF opartych na tej samej koncepcji: aluminiowej ramie, karbonowym widelcu i MAHLE X35. Największe różnice dotyczą napędu mechanicznego oraz ceny.

WersjaNapędCena 18.09.2026Co warto wiedzieć
E-EDR AF Shimano 105 2×11mechaniczny 2×11; przerzutki 105 R7000, korba FC-RS510, kaseta Microshift 11–327499 złnajtańsza z trzech wersji, ale nie jest to kompletna grupa Shimano 105
E-EDR AF SRAM Apex AXSelektroniczny bezprzewodowy 1×12, 42T i 11–4411 999 złprostsza obsługa 1x i szeroki zakres kasety
E-EDR AF Shimano 105 Di2elektroniczny 2×12, 50/34 i 11–3414 999 złelektroniczna zmiana biegów i szosowy układ 2×12
⚠️ Ważne: ceny i dostępność rozmiarów mogą zmieniać się szybko. Kwoty w tabeli zostały sprawdzone 18 września 2026 r. Decathlon oznaczał wtedy wersję Shimano 105 jako przecenioną z 10 999 zł do 7499 zł, z promocją od 8 września 2026 r. do wyczerpania zapasów.

To istotnie zmienia sens wcześniejszego tytułu tego artykułu. Apex AXS nie jest obecnie najtańszą wersją E-EDR AF. Jeżeli nie potrzebujesz elektronicznej zmiany biegów, różnica 4500 zł między wersją Shimano 105 a Apex AXS jest znacząca. Z drugiej strony przy Shimano 105 trzeba pamiętać, że nazwa modelu nie oznacza pełnej grupy 105.

Najważniejsze parametry techniczne E-EDR AF Apex AXS

Poniższa tabela dotyczy wersji SRAM Apex AXS, czyli modelu opisywanego w pierwotnej wersji artykułu.

ParametrVan Rysel E-EDR AF Apex AXS
System wspomaganiaMAHLE X35, silnik w tylnej piaście, 3 poziomy wspomagania
Moc / deklarowany moment250 W / 40 Nm
Akumulator250 Wh, zintegrowany z ramą i niewyjmowany
Zasięg według producentado 100 km w danych technicznych; na karcie produktu pokazano również przykład 120 km, a z dodatkową baterią ponad 160 km
Masaponiżej 14 kg w rozmiarze M
Rama / widelecaluminium / 100% karbon
NapędSRAM Apex AXS 1×12, korba 42T, kaseta 11–44
Hamulcehydrauliczne SRAM Apex, tarcze 160 mm z przodu i z tyłu
Opony700×32 mm; koła i opony tubeless ready; maksymalna szerokość 35 mm
ŁącznośćBluetooth i ANT+, licznik BC900 w zestawie
Maksymalne obciążenie110 kg według karty produktu
Ładowanieokoło 4–5 godzin do pełna

Jak działa MAHLE X35 w E-EDR AF?

MAHLE X35 ma silnik w tylnej piaście. Decathlon podaje dla zestawu stosowanego w E-EDR AF masę około 3,5 kg, moc 250 W oraz trzy poziomy wspomagania. Taka konstrukcja pozwala zachować smukłą ramę i niską masę całego roweru.

System obsługuje Bluetooth i ANT+, a informacje o baterii, przewidywanym zasięgu i poziomie wspomagania można odczytywać na dołączonym liczniku BC900. Jeśli chcesz dokładniej poznać różnice między lekkimi napędami MAHLE, zobacz poradnik MAHLE X20 i X35 – porównanie napędów.

Deklarowanych 40 Nm nie warto porównywać wprost z wartością momentu podawaną dla silnika centralnego. Hub napędza koło bez wykorzystania przełożeń kasety, natomiast silnik centralny przekazuje moment przez napęd roweru i może korzystać z wybranego przełożenia. Dlatego na wolnych, stromych podjazdach mocny napęd centralny ma zwykle przewagę, nawet jeśli same liczby w Nm wydają się podobne.

Jaki zasięg ma Van Rysel E-EDR AF?

W danych technicznych Decathlon podaje zasięg do 100 km, ale na karcie produktu publikuje także przykłady przejazdów wykonanych przez testerów o różnym doświadczeniu, w różnym terenie i przy różnych poziomach wspomagania. Pokazują one, że jednej liczby nie należy traktować jako gwarancji.

Przykład podany przez DecathlonDystansPrzewyższenieWspomaganie
tester jeżdżący ok. 8000 km rocznie120 km1000 mpoziom 1/2
testerka jeżdżąca ok. 3000 km rocznie60 km354 mpoziom 2
tester mieszkający w Alpach67 km1118 mpoziom 1/2
testerka używająca wysokiego wspomagania w górach40 km900 mpoziom 3

To dobrze pokazuje, dlaczego akumulatora 250 Wh nie można przeliczyć na stałą liczbę kilometrów. Znaczenie mają m.in. masa rowerzysty, przewyższenia, wiatr, temperatura, ciśnienie w oponach, tempo oraz wybrany poziom wspomagania. Powyżej 25 km/h wspomaganie w tej klasie roweru się wyłącza, więc podczas szybkiej jazdy po płaskim zużycie energii może być znacznie mniejsze. Szerzej opisuję to w artykule jaki zasięg mają rowery elektryczne.

Reklama

E-EDR AF jest kompatybilny z dodatkową baterią przeznaczoną do systemu X35. Decathlon podaje ponad 160 km jako możliwy wynik z Range Extenderem, ale także tutaj jest to wartość zależna od trasy i sposobu korzystania ze wspomagania.

Bateria i ładowanie – najważniejszy kompromis

Akumulator 250 Wh jest zintegrowany z ramą i według Decathlonu niewyjmowany. Do ładowania podłącza się przewód bezpośrednio do roweru. Jeśli rower ma stać w piwnicy, garażu albo rowerowni bez gniazdka, ten szczegół może być ważniejszy niż różnica między poszczególnymi grupami napędowymi.

Pełne ładowanie trwa około 4–5 godzin. Decathlon informuje również, że po spadku poziomu naładowania poniżej 7% system ogranicza wspomaganie do bardzo niskiego poziomu, aby pozostawić rezerwę na końcówkę trasy.

Najważniejsze: E-EDR AF został zbudowany wokół niskiej masy i dyskretnego wspomagania. Ceną za to jest niewielki akumulator i brak możliwości jego szybkiego wyjęcia do ładowania.

Shimano 105, SRAM Apex AXS czy 105 Di2?

Shimano 105 2×11

Ta wersja ma klasyczny dla szosy układ 2×11, ale nazwa modelu może sugerować więcej, niż faktycznie dostajemy. Decathlon podaje przerzutki Shimano 105 R7000 i klamkomanetki ST-7020, lecz korba to FC-RS510 50/34, kaseta jest 11-rzędowa Microshift 11–32, a łańcuch pochodzi od KMC. To nadal sensowna konfiguracja, ale nie należy przedstawiać jej jako kompletnej grupy Shimano 105.

Przy cenie 7499 zł jest to najtańsza z trzech omawianych wersji. Jeżeli nie zależy Ci na elektronicznej zmianie biegów, różnica cenowa względem pozostałych konfiguracji jest duża.

SRAM Apex AXS 1×12

Apex AXS korzysta z bezprzewodowej, elektronicznej zmiany biegów i układu 1×12. Korba 42T współpracuje z kasetą 11–44. Brak przedniej przerzutki upraszcza obsługę, a szeroki zakres kasety daje lekkie przełożenie na podjazdy. W zamian odstępy między częścią przełożeń są większe niż w typowym szosowym układzie 2x, a najwyższe przełożenie jest niższe niż w konfiguracji 50/34 z kasetą zaczynającą się od 11T.

Sprawdź Van Rysel E-EDR AF Apex AXS w Decathlonie

Link afiliacyjny prowadzi do wersji SRAM Apex AXS. Cena i dostępność mogą się zmienić.

Shimano 105 Di2 2×12

Najdroższa z trzech wersji ma elektroniczny napęd Shimano 105 Di2 2×12, korbę 50/34 i kasetę 11–34. W porównaniu z Apex AXS zachowuje dwa blaty z przodu i gęstsze stopniowanie typowe dla napędu szosowego. Przy cenie 14 999 zł dopłaca się przede wszystkim za elektroniczne 2×12, a nie za mocniejszy system elektrycznego wspomagania – MAHLE X35 pozostaje ten sam.

Komfort, opony i rodzaj tras

Opony 32 mm dają większą objętość powietrza niż klasyczne wąskie ogumienie szosowe, co przy odpowiednim ciśnieniu pomaga poprawić komfort na gorszym asfalcie. Maksymalna szerokość 35 mm pozostawia jednak niewielki zapas, jeśli chciałbyś założyć typowo gravelowe, znacznie szersze opony.

Reklama

E-EDR AF jest projektowany przede wszystkim do asfaltu. Na równym, ubitym szutrze można nim pojechać, ale przy luźnej nawierzchni, kamieniach i koleinach ograniczeniem stają się nie tylko opony, lecz także szosowa geometria i przeznaczenie całej konstrukcji. Jeśli rozważasz model bardziej terenowy, zobacz porównanie Van Rysel E-EDR CF i E-GRVL AF MD.

Praktyczne szczegóły przed zakupem

  • Tylne koło: Decathlon zaleca wożenie klucza 17 mm, aby móc zdjąć tylne koło w razie przebicia. Wynika to ze specjalnej tylnej osi zastosowanej w tym modelu z silnikiem w piaście.
  • Bagażnik: producent dopuszcza montaż bagażnika z obciążeniem do 10 kg.
  • Mocowania na widelcu: karbonowy widelec ma boczne punkty montażowe o deklarowanej nośności do 4 kg na każdą goleń.
  • Maksymalne obciążenie: karta produktu podaje 110 kg. Jeśli Twoja masa jest bliska tej wartości, warto potwierdzić w Decathlonie, jak producent definiuje ten limit dla konkretnego zastosowania.
  • Licznik: BC900 znajduje się w zestawie i pokazuje m.in. poziom baterii, przewidywany zasięg oraz poziom wspomagania.

Zalety i ograniczenia Van Rysel E-EDR AF

Zalety
  • masa poniżej 14 kg w rozmiarze M;
  • dyskretna integracja MAHLE X35;
  • karbonowy widelec i opony 32 mm;
  • hydrauliczne hamulce tarczowe;
  • BC900, Bluetooth i ANT+;
  • możliwość dołożenia dodatkowej baterii X35.
Ograniczenia
  • niewyjmowany akumulator;
  • 250 Wh szybko znika przy częstym korzystaniu z wysokiego wspomagania;
  • silnik w piaście nie korzysta z przełożeń roweru podczas wolnych, stromych podjazdów;
  • maksymalna szerokość opon 35 mm ogranicza możliwość montażu szerokiego ogumienia gravelowego;
  • demontaż tylnego koła wymaga klucza 17 mm;
  • wersje z elektroniczną zmianą biegów kosztują wyraźnie więcej od promocyjnej wersji 2×11.

Czy Van Rysel E-EDR AF warto kupić w 2026 roku?

E-EDR AF ma sens dla osoby, która chce lekkiej szosy endurance z pomocą na podjazdach i słabszych momentach trasy, ale nadal zamierza aktywnie pedałować. To inna koncepcja niż cięższy rower elektryczny z dużą baterią i silnikiem centralnym nastawionym na mocne wspomaganie przy małej prędkości.

Przy cenach sprawdzonych 18 września 2026 r. wersja Shimano 105 za 7499 zł jest najtańszym wejściem w E-EDR AF i kosztuje o 4500 zł mniej niż Apex AXS oraz o 7500 zł mniej niż 105 Di2. Trzeba jednak świadomie zaakceptować mieszaną konfigurację napędu. Apex AXS ma sens, jeśli zależy Ci na bezprzewodowym 1×12, a 105 Di2 – jeśli chcesz elektronicznego układu 2×12.

Nie jest to najlepszy wybór, jeśli oczekujesz bardzo mocnego wspomagania na wolnych i stromych podjazdach, chcesz regularnie jeździć w trudniejszym terenie albo musisz wyjmować baterię do ładowania w mieszkaniu. W takich zastosowaniach lepiej szukać innego typu roweru.

Podsumowanie

Van Rysel E-EDR AF jest ciekawy nie dlatego, że oferuje najmocniejsze wspomaganie, lecz dlatego, że łączy elektryczną pomoc z masą poniżej 14 kg i typowo szosową konstrukcją. Najważniejsze przed zakupem są trzy rzeczy: niewyjmowany akumulator 250 Wh, charakter napędu MAHLE X35 oraz duże różnice cenowe między wersjami. W promocji z 18 września 2026 r. najtańszy był wariant Shimano 105 2×11 za 7499 zł, ale jego napęd nie jest kompletną grupą 105.

Najczęściej zadawane pytania

Czy Van Rysel E-EDR AF naprawdę przejedzie 100 km?

Może, ale nie w każdych warunkach. Decathlon podaje w danych technicznych do 100 km, a w przykładach przejazdów od 40 do 120 km na baterii wewnętrznej. Wynik zależy przede wszystkim od trasy, poziomu wspomagania, masy rowerzysty, pogody i tempa.

Ile trwa ładowanie baterii?

Według Decathlonu pełne ładowanie zintegrowanego akumulatora trwa około 4–5 godzin.

Czy akumulator można wyjąć z roweru?

Nie. Decathlon opisuje akumulator jako niewyjmowany. Do ładowania podłącza się przewód bezpośrednio do roweru.

Czy można dołożyć dodatkową baterię?

Tak. E-EDR AF z MAHLE X35 jest kompatybilny z dedykowanym Range Extenderem. Decathlon podaje ponad 160 km jako możliwy zasięg z dodatkową baterią, zależnie od warunków jazdy.

Czy E-EDR AF nadaje się w góry?

Tak, jeśli chodzi o asfaltowe górskie podjazdy i aktywne pedałowanie. Trzeba jednak pamiętać, że silnik w piaście nie korzysta z przełożeń roweru tak jak napęd centralny. E-EDR AF nie jest też rowerem MTB do technicznych szlaków.

Jak szerokie opony można zamontować?

Fabrycznie rower ma opony 700×32 mm, a producent podaje kompatybilność z oponami do 35 mm.

Czy można zamontować bagażnik?

Tak. Decathlon podaje możliwość montażu bagażnika z obciążeniem do 10 kg. Widelec ma także boczne punkty montażowe o deklarowanej nośności do 4 kg na każdą goleń.

Która wersja E-EDR AF jest najtańsza?

Na 18 września 2026 r. najtańsza była wersja Shimano 105 2×11 za 7499 zł. Apex AXS kosztował 11 999 zł, a 105 Di2 – 14 999 zł. Ceny promocyjne i dostępność rozmiarów mogą się zmieniać.

Źródła i materiały referencyjne

E-book · Praktyczny poradnik zakupu
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu e-bike’a
Ile naprawdę przejedziesz na jednym ładowaniu?
Jak czytać Wh i Ah, dlaczego katalogowy zasięg różni się od codziennej jazdy i jak dbać o baterię bez zbędnej obsesji — zanim wydasz kilka tysięcy złotych.
29 zł
Kup e-booka za 29 zł →
Płatność jednorazowa · Dostęp natychmiast · Plik PDF