Silnik Yamaha PW-X3 - okładka artykułu, silnik na niebieskim tle
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu roweru elektrycznego
E-book · Nowość
Mój pierwszy rower elektryczny
Jak wybrać rower elektryczny, który naprawdę pasuje do Twojego życia. 230 stron · PDF od razu po zakupie.
29 zł Kup e-booka →

Data ostatniej aktualizacji: 2026-09-10

Yamaha PW-X3 nadal jest mocnym i ciekawym silnikiem do roweru elektrycznego: ma 85 Nm momentu, waży 2,75 kg i reaguje praktycznie od razu po naciśnięciu pedału. Nie jest już jednak najnowszą sportową jednostką Yamahy – tę rolę przejął 48-woltowy PW-X4.

To nie znaczy, że PW-X3 przestał być wart zakupu. Nadal można kupić nowe rowery wyposażone w ten napęd, również modele trekkingowe i e-SUV. Jego mocnymi stronami pozostają kompaktowa konstrukcja, bezpośrednia reakcja i dojrzała platforma 36 V. Sprawdźmy więc, gdzie PW-X3 nadal wypada dobrze, jakie ma ograniczenia i co zmieniło pojawienie się nowej generacji PW-LINK.

⚡ Kluczowe wnioski w 30 sekund
  • PW-X3 ma 85 Nm, 250 W znamionowej mocy ciągłej, waży 2,75 kg i w wersji europejskiej wspomaga do 25 km/h.
  • Ma pięć ręcznych trybów: EXPW, HIGH, STD, ECO i +ECO oraz dodatkowy Automatic Support Mode.
  • Silnik reaguje bardzo szybko po naciśnięciu pedału – to jedna z jego najbardziej charakterystycznych cech.
  • Najnowszym sportowym napędem Yamahy jest PW-X4: 48 V, 85 Nm w pracy ciągłej, 100 Nm w Boost, 800 W mocy maksymalnej i do 360% wspomagania.
  • PW-X3 nadal występuje w sprzedawanych rowerach, także poza czystym e-MTB – przykładem jest Haibike Trekking 7.5.
  • PW-X3 nie korzysta z nowej aplikacji Yamaha Motor On, ale Yamaha podaje też, że aktualizacje oprogramowania lub firmware jego jednostek nie są konieczne.
Reklama

Czy Yamaha PW-X3 nadal warto kupić w 2026 roku?

Tak – pod warunkiem, że oceniasz cały rower, a nie wyłącznie nazwę silnika. PW-X3 nie jest już najnowszą konstrukcją Yamahy, ale 85 Nm, masa 2,75 kg i szybka reakcja na pedałowanie nadal są bardzo dobrymi parametrami.

Dobrym przykładem jest oferta Haibike. PW-X3 znajdziemy zarówno w mocnych rowerach górskich, jak i w trekkingowym Trekking 7.5 czy wyposażonym do codziennej jazdy i turystyki ADVENTR SE. Określanie go jako silnika wyłącznie do e-MTB byłoby więc zbyt dużym uproszczeniem.

Jeśli porównujesz rowery z różnymi generacjami Yamahy, warto spojrzeć szerzej na całą gamę silników Yamaha do rowerów elektrycznych. PW-X4 daje nową platformę 48 V, wyższe parametry szczytowe i aplikację Yamaha Motor On. W trekkingu bardziej naturalnym następcą starszych jednostek jest natomiast nowy PW-S3. PW-X3 może mimo to pozostać bardzo dobrym wyborem, jeśli konkretny rower jest lepiej dopasowany, korzystniej wyceniony albo bardziej odpowiada Ci jego wyposażenie i geometria.

Yamaha PW-X3 – najważniejsze parametry techniczne

PW-X3 należy do 36-woltowej rodziny PW. Yamaha nadal publikuje jego oficjalną kartę produktową, ale rodzinę 36 V opisuje obecnie jako kolekcję roku modelowego 2024. Główna gama na rok modelowy 2026 to już system PW-LINK pracujący przy napięciu 48 V.

ParametrYamaha PW-X3 – wersja europejska
Typsilnik centralny
Napięcie systemu36 V
Znamionowa moc ciągła250 W
Maksymalny moment obrotowy85 Nm
Masa jednostki2,75 kg
Maksymalna prędkość wspomagania25 km/h
Tryby ręczneEXPW, HIGH, STD, ECO, +ECO
Tryb automatycznyAutomatic Support Mode
Oś suportuISIS 128 mm
Maks. procent wspomaganiabrak wartości w aktualnej karcie PW-X3 Yamahy
Rok modelowy debiutu2022

W internecie przy PW-X3 często pojawia się wartość 400%. Aktualna karta Yamahy tego parametru nie podaje. Wartość 400% publikuje natomiast Giant dla SyncDrive Pro 2 – własnego systemu opracowanego we współpracy z Yamahą i dostrojonego do rowerów Giant. Nie można więc przypisać tej wartości każdemu rowerowi z fabrycznie oznaczonym PW-X3.

Podobnie jest z charakterem pracy. Yamaha dostarcza napędy producentom rowerów i współpracuje z nimi przy dopasowaniu systemu do konkretnej konstrukcji. Dwa rowery korzystające z blisko spokrewnionej technologii nie muszą więc zachowywać się identycznie.

Skąd wziął się PW-X3?

Historia Yamahy w rowerach ze wspomaganiem jest znacznie dłuższa niż historia większości dzisiejszych systemów. Producent wprowadził w Japonii model PAS w 1993 roku i opisuje go jako pierwszy seryjnie sprzedawany rower z elektrycznym wspomaganiem pedałowania.

PW-X3 trafił do gamy na rok modelowy 2022 jako nowa sportowa jednostka Yamahy i następca wcześniejszej linii PW-X. Według producenta jest około 20% mniejszy i 10% lżejszy od PW-X2, a jego maksymalny moment wynosi 85 Nm. Mniejsza obudowa daje konstruktorom więcej swobody przy projektowaniu geometrii ramy, zawieszenia oraz prześwitu pod silnikiem.

Jak Yamaha PW-X3 zachowuje się podczas jazdy?

Natychmiastowa reakcja na pedałowanie

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech PW-X3 jest bardzo szybkie uruchamianie wspomagania. Yamaha podaje, że silnik może dostarczyć pełny moment praktycznie od chwili przyłożenia nacisku do pedału, bez oczekiwania na określony obrót korby. Ta cecha rodziny PW jest określana jako Zero Cadence.

Na stromym podjeździe lub przy ruszaniu w trudnym terenie jest to duża zaleta. Nie trzeba najpierw rozpędzić korby, aby silnik zaczął zdecydowanie pomagać. Tak bezpośrednia reakcja wymaga jednak przyzwyczajenia.

W porównaniu E-MOUNTAINBIKE tryb HIGH PW-X3 został oceniony jako wyraźnie bardziej gwałtowny niż Bosch Performance Line CX. Autorzy testu wiązali to z tym, że w takiej sytuacji oprogramowanie mocno reaguje na nacisk na pedał, nie uwzględniając kadencji w takim stopniu jak konkurencyjne systemy. Dla doświadczonego rowerzysty może to pomagać na stromych sekcjach i przy przyspieszaniu z zakrętu. Początkujący powinien natomiast najpierw poznać reakcję napędu w spokojniejszym trybie.

Pięć trybów ręcznych plus Automatic

PW-X3 ma pięć ręcznych poziomów wspomagania: EXPW, HIGH, STD, ECO i +ECO. Automatic Support Mode jest dodatkowym trybem automatycznym – nie zastępuje EXPW na liście pięciu poziomów ręcznych.

  • +ECO – najmniejsze wsparcie, nastawione na oszczędzanie energii.
  • ECO – delikatna pomoc podczas spokojniejszej jazdy.
  • STD – bardziej uniwersalny poziom wspomagania.
  • HIGH – mocne i bezpośrednie wsparcie do trudniejszego terenu.
  • EXPW – najwyższy ręcznie wybierany poziom wspomagania.
  • Automatic – automatycznie dobiera charakter wspomagania do warunków jazdy.

W Automatic Support Mode PW-X3 dobiera wsparcie pomiędzy Eco, Standard i High. Yamaha jako przykładowe sytuacje pokazuje podjazd, jazdę pod wiatr i przyspieszanie. W systemie PW-X3 producent wykorzystuje tzw. Quad Sensor System, który analizuje prędkość, obrót korby, nacisk podczas pedałowania oraz kąt nachylenia.

Sam sposób obsługi może zależeć od gotowego roweru. Na przykład sportowe modele Haibike korzystają często z Interface X, podczas gdy Trekking 7.5 ma wyświetlacz Yamaha A2. Nie zmienia to oficjalnej specyfikacji samego PW-X3, ale kokpit i sposób prezentacji informacji mogą wyglądać inaczej.

Co z wysoką kadencją?

Nie byłoby poprawne stwierdzenie, że PW-X3 po prostu „nie lubi wysokiej kadencji”. Yamaha deklaruje możliwość utrzymywania wysokiego momentu w szerokim zakresie obrotów. Z drugiej strony w porównawczym teście E-MOUNTAINBIKE PW-X3 przy wyższej prędkości i kadencji wyraźniej tracił siłę względem Bosch Performance Line CX i Panasonic GX Ultimate.

W praktyce PW-X3 szczególnie dobrze wypada podczas ruszania, przy niskiej prędkości i mocnym nacisku na pedały. Przy bardzo dynamicznej jeździe z wysoką kadencją część konkurencyjnych jednostek potrafi natomiast utrzymywać moc lepiej.

Sama wartość w niutonometrach nie wystarcza zresztą do przewidzenia zachowania napędu. Szerzej wyjaśniam to w poradniku o tym, jak moment obrotowy wpływa na jazdę rowerem elektrycznym.

PW-X3, PW-XM i nowa generacja PW-LINK – co się zmieniło?

PW-XM nadal należy do rodziny 36 V i jest blisko spokrewniony z PW-X3. Zupełnie nowy rozdział zaczyna się przy platformie PW-LINK 48 V. Jej sportowym flagowcem jest PW-X4.

CechaPW-X3PW-XMPW-X4
PlatformaPW 36 VPW 36 VPW-LINK 48 V
Moment obrotowy85 Nm85 Nm85 Nm ciągle / 100 Nm w Boost
Moc znamionowa ciągła250 W250 W250 W
Moc maksymalnabrak wartości w bieżącej karcie Yamahybrak wartości w bieżącej karcie Yamahy800 W
Maks. wspomaganiebrak wartości w bieżącej karciebrak wartości w bieżącej karcie360%
Tryby5 ręcznych + Automatic5 ręcznych + Automatic6: poziomy 1–5 + Auto
Masa2,75 kg2,6 kg2,6 kg
Yamaha Motor Onnienietak

PW-XM zachowuje 85 Nm, pięć trybów ręcznych, Automatic Support Mode i oś ISIS 128 mm znane z PW-X3, ale dzięki magnezowej obudowie waży 2,6 kg. Yamaha zwraca również uwagę na rozwiązania związane z odprowadzaniem ciepła.

💡 Nowa gama 48 V jest szersza niż sam PW-X4. Dla rowerów trekkingowych, użytkowych i przygodowych bardziej naturalnym punktem odniesienia jest PW-S3: waży 2,85 kg, ma 75 Nm w pracy ciągłej, do 85 Nm w Boost, 750 W mocy maksymalnej i do 280% wspomagania. W europejskich materiałach PW-LINK Yamaha prezentuje też ultralekki PW-L1 o masie poniżej 2 kg i momencie 60 Nm.

To ważne przy wyborze roweru. Jeśli interesuje Cię sportowe e-MTB, PW-X4 jest naturalnym punktem odniesienia dla PW-X3. Jeśli szukasz trekkingu lub e-SUV-a, sensowniejsze może być zestawienie PW-X3 z PW-S3.

Reklama

Yamaha PW-X3 a Bosch Performance Line CX i Shimano EP801

Porównania sprzed kilku lat często zestawiały PW-X3, Bosch Performance Line CX i Shimano EP801 jako jednostki o identycznych 85 Nm. Dziś sama liczba 85 Nm nie daje już pełnego obrazu.

Shimano EP801 nadal ma maksymalnie 85 Nm, waży około 2,7 kg i osiąga do 600 W mocy maksymalnej. Po aktualizacji oprogramowania najwyższy poziom Boost może osiągać 400% wspomagania. System pozwala również na szeroką konfigurację przez E-TUBE PROJECT. Funkcje AUTO SHIFT i FREE SHIFT wymagają jednak odpowiednio skonfigurowanego roweru z kompatybilnym elektronicznym napędem Di2 – nie są standardem każdego roweru z EP801.

Bosch Performance Line CX BDU384Y fabrycznie ma 85 Nm, maksymalnie 600 W i do 340% wspomagania. Od 4 maja 2026 roku Performance Upgrade 2.0 może – jeśli producent konkretnego roweru na to pozwala – zwiększyć ustawienia do 120 Nm, 750 W i 600% wspomagania.

Warto jednak uważać na ostatnią liczbę. Bosch podaje, że 600% jest dostępne tylko do 15 km/h i w kompatybilnych trybach oraz sytuacjach. Dokumentacja wymienia m.in. Race, Turbo, eMTB+, Cargo i Auto dla odpowiednich jednostek. Przy 15 km/h poziom wspomagania spada, więc nie należy porównywać warunkowego 600% Boscha z innymi silnikami tak, jakby był to stały parametr w całym zakresie jazdy.

Na tle najnowszej konkurencji PW-X3 nie wyróżnia się już samą masą ani najwyższymi wartościami w tabeli. Nadal ma jednak trzy konkretne atuty: bardzo kompaktową obudowę, oś ISIS 128 mm oraz wyjątkowo szybką reakcję na nacisk pedału. Więcej o konkurentach znajdziesz w artykułach o Bosch Performance Line CX oraz w aktualnym przewodniku po silnikach Shimano STEPS.

Interface X, wyświetlacze i aplikacja

PW-X3 często kojarzony jest z minimalistycznym Interface X. To niewielka jednostka LED, której diody pokazują poziom baterii oraz wybrany tryb wspomagania. System obsługuje Bluetooth Low Energy i ANT+.

Dzięki temu Interface X może przesyłać dodatkowe dane do kompatybilnych liczników Garmin, Sigma czy Echowell oraz współpracować z aplikacjami firm trzecich. Nie jest więc całkowicie „odcięty” od urządzeń mobilnych, ale jego możliwości są skromniejsze niż w najnowszych zintegrowanych ekosystemach.

PW-X3 nie obsługuje aplikacji Yamaha Motor On. W najnowszych systemach aplikacja oferuje m.in. uwierzytelnianie, informacje o baterii i zasięgu, przypomnienia i zapisy serwisowe, historię jazdy oraz strojenie charakterystyki wspomagania.

W przypadku PW-X3 brak takiej aplikacji nie oznacza jednak, że użytkownik musi regularnie odwiedzać serwis po nowe oprogramowanie. W aktualnym FAQ Yamaha odpowiada wprost, że aktualizacje software lub firmware jednostki napędowej nie są konieczne. To po prostu inna filozofia systemu niż w platformach mocno opartych na aktualizacjach OTA.

Producenci OEM mogą również stosować własne rozwiązania. Najlepszym przykładem jest Giant, dlatego silniki SyncDrive Giant warto traktować jako osobny system, mimo ścisłej współpracy tej marki z Yamahą.

Giant SyncDrive Pro 2 a Yamaha PW-X3 – czy to ten sam silnik?

Nie. SyncDrive Pro 2 nie powinien być opisywany po prostu jako „PW-X3 pod innym logo”. Giant oficjalnie podaje, że silnik został opracowany we współpracy z Yamahą i zoptymalizowany dla rowerów Giant. Ma 85 Nm, pracuje w systemie 36 V, waży około 2,7 kg i osiąga do 400% wspomagania.

Giant stosuje własny Smart Assist, sterowanie i konfigurację całego systemu. Test SyncDrive Pro 2 może więc dobrze pokazywać pokrewieństwo technologiczne z Yamahą, ale nie wszystkie jego funkcje i parametry można przypisywać fabrycznemu PW-X3.

Q-factor i oś ISIS 128 mm – co to naprawdę oznacza?

Yamaha mocno podkreśla zastosowanie osi ISIS o długości 128 mm. Jej zaletą jest możliwość zaprojektowania roweru z relatywnie wąskim rozstawem korb i pedałów. Producent wiąże to z bardziej naturalną pozycją podczas pedałowania.

Nie oznacza to jednak, że każdy rower z PW-X3 ma identyczny Q-factor. Końcowa wartość zależy od zastosowanych korb i konstrukcji roweru. Giant podaje na przykład 168 mm dla SyncDrive Pro 2, ale jest to parametr konkretnego systemu Gianta, a nie uniwersalna wartość wszystkich rowerów z PW-X3.

Jeśli ergonomia rozstawu pedałów jest dla Ciebie ważna, porównuj gotowe rowery, a nie wyłącznie długość osi silnika. Szerzej opisuję ten parametr w poradniku czym jest Q-factor w rowerze elektrycznym.

Bateria i zasięg – zależą od konkretnego roweru

Jednym z częstszych błędów jest przypisywanie PW-X3 jednej konkretnej pojemności baterii. Aktualna strona Yamahy dla platformy 36 V wymienia m.in. akumulatory 500 i 625 Wh. W rowerach producentów można jednak spotkać również inne kompatybilne konfiguracje.

Dobrym przykładem są modele Haibike z PW-X3 i akumulatorem Yamaha InTube 720 Wh. Pokazuje to, dlaczego nie należy dobierać zamiennej baterii wyłącznie na podstawie nazwy jednostki napędowej.

Przed zakupem akumulatora sprawdź dokładny model i rocznik roweru, napięcie systemu, złącza oraz kompatybilność wskazaną przez producenta. Sam napis „PW-X3” nie gwarantuje zgodności.

Nie istnieje też jedna uczciwa wartość zasięgu PW-X3. Dystans zależy od pojemności baterii, trybu wspomagania, masy rowerzysty, przewyższeń, temperatury, opon, ciśnienia i kondycji całego roweru. Yamaha sama wskazuje w FAQ m.in. ciśnienie opon, stan napędu, temperaturę i kondycję baterii jako czynniki wpływające na zasięg. Więcej o różnych systemach akumulatorowych znajdziesz w porównaniu baterii Bosch, Shimano i Yamaha.

Yamaha PW-X3 – opinie o niezawodności, gwarancja i serwis

PW-X3 ma dobrą reputację pod względem trwałości, ale nie ma publicznych statystyk producenta, które pozwalałyby wiarygodnie porównać procent awarii Yamahy, Boscha i Shimano. Dlatego określenia typu „bezawaryjny” czy „najbardziej niezawodny na rynku” byłyby zbyt daleko idące.

Reklama

Yamaha deklaruje wysoką jakość swoich systemów i opisuje samą jednostkę napędową jako zasadniczo bezobsługową pod względem regularnego serwisowania wnętrza. Nie wymaga ona okresowego smarowania ani standardowej wymiany wewnętrznych elementów eksploatacyjnych. Nie oznacza to oczywiście, że cały rower nie wymaga normalnego serwisu.

Niezależny E-MOUNTAINBIKE również opisywał bardzo dobre własne doświadczenia z trwałością silników Yamahy i niewielką liczbą problemów w testowanych rowerach. To wartościowa obserwacja, ale nie statystyka awaryjności całej populacji PW-X3.

Kto odpowiada za gwarancję i serwis?

W Europie Yamaha jest przede wszystkim dostawcą systemu dla producenta roweru. W swoim FAQ wprost odsyła użytkownika po warunki gwarancji do producenta roweru, a w przypadku problemów technicznych – do producenta lub dealera.

Dlatego przed zakupem praktyczniejsze od pytania „czy w moim mieście jest serwis Yamaha?” jest sprawdzenie, czy lokalny dealer obsługuje konkretny model i ma możliwość diagnostyki jego systemu.

⚠️ Ważne przy zakupie Haibike – stan na 10 września 2026: sytuacja właścicielska grupy Accell jest obecnie niestabilna. Holenderskie spółki Accell zostały w sierpniu objęte postępowaniem upadłościowym, natomiast niemieckie spółki związane z markami Haibike, Winora i Ghost działają w postępowaniu sanacyjnym w ramach samozarządu. Zapowiedziano kontynuację działalności i poszukiwanie inwestora. Nie oznacza to, że Haibike zniknął z rynku – rowery nadal są oferowane – ale przed zakupem warto uzyskać od sprzedawcy jasną informację, kto będzie realizował gwarancję i serwis w przypadku zmiany sytuacji firmy.

Jeżeli rower zgłasza komunikat diagnostyczny, pomocny może być także przewodnik po kodach błędów Yamaha PWseries.

W jakich rowerach nadal znajdziemy Yamaha PW-X3?

Na 10 września 2026 roku oficjalna polska strona Haibike nadal pokazuje kilka modeli wyposażonych w PW-X3. W związku z trwającą restrukturyzacją grupy Accell dostępność konkretnych rozmiarów i warunki obsługi posprzedażowej warto jednak potwierdzić u sprzedawcy przed zakupem.

  • Haibike NDURO 7 i NDURO 8 Freeride – sportowe rowery górskie z PW-X3 i baterią 720 Wh.
  • Haibike ALLMTN 2 i ALLMTN 3 – pełnozawieszone e-MTB z PW-X3 i baterią 720 Wh.
  • Haibike Trekking 7.5 – trekkingowy rower z PW-X3 85 Nm, baterią 720 Wh i wyświetlaczem Yamaha A2.
  • Haibike ADVENTR SE – pełnozawieszony e-SUV do turystyki i codziennej jazdy, również z PW-X3.

Lista pokazuje, że ten sam silnik może trafić zarówno do agresywnego e-MTB, jak i roweru trekkingowego. Charakter gotowego roweru zależy więc nie tylko od jednostki napędowej, ale również od jej strojenia, baterii, geometrii i całego wyposażenia.

Odblokowanie PW-X3 – co mówi producent i polskie prawo?

Yamaha odradza użytkownikom tuning systemu, wskazując zarówno na ryzyko naruszenia przepisów, jak i możliwość uszkodzenia roweru. Trzeba też pamiętać, że kompletny system jest dostosowywany do konkretnego modelu, więc skutki ingerencji nie muszą być identyczne w każdym rowerze.

⚠️ Ważne: zgodnie z art. 2 pkt 47 Prawa o ruchu drogowym rower może mieć pomocniczy napęd elektryczny uruchamiany naciskiem na pedały, zasilany napięciem nie wyższym niż 48 V i o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa stopniowo maleje i spada do zera po przekroczeniu 25 km/h. Usunięcie ograniczenia może sprawić, że pojazd przestanie spełniać ustawową definicję roweru. Nie oznacza to jednak automatycznie, że po modyfikacji staje się legalnym motorowerem – pojazd musiałby spełnić wymagania właściwe dla odpowiedniej kategorii.

Szerzej techniczne i prawne konsekwencje takich zmian opisuję w artykule czy warto odblokować rower elektryczny.

Dla kogo Yamaha PW-X3 będzie dobrym wyborem?

PW-X3 warto rozważyć, jeśli zależy Ci na mocnym silniku z bardzo szybką reakcją na pedałowanie, cenisz kompaktową konstrukcję i wąską oś ISIS, nie potrzebujesz najnowszej platformy cyfrowej i znalazłeś dobrze wyposażony rower w atrakcyjnej cenie.

Nie ograniczałbym wyboru wyłącznie do e-MTB. Zastosowania Haibike pokazują, że PW-X3 może sprawdzić się również w mocnym rowerze trekkingowym lub e-SUV-ie. Ostateczne zachowanie zależy od całej konstrukcji roweru.

PW-X3 może być mniej atrakcyjny, jeśli najważniejsze są dla Ciebie najnowsza aplikacja producenta, rozbudowane funkcje cyfrowe albo maksymalne parametry obecnej generacji napędów. Przy e-MTB porównaj go przede wszystkim z PW-X4 i aktualnym Boschem CX. Przy trekkingu warto zwrócić uwagę również na nowy PW-S3.

Podsumowanie – czy Yamaha PW-X3 jest dobrym silnikiem?

Tak. PW-X3 nadal jest bardzo sensownym napędem, mimo że nie reprezentuje już najnowszej generacji Yamahy. Ma 85 Nm, kompaktową konstrukcję, oś ISIS 128 mm i bardzo szybko reaguje na pedałowanie. To właśnie te cechy są dziś jego mocniejszym argumentem niż sama masa czy wyścig na najwyższą liczbę Nm.

Jeśli rower z PW-X3 ma dobrą cenę, odpowiednią baterię, pasującą geometrię i pewny serwis, wiek platformy nie jest powodem, żeby z niego rezygnować. Przy podobnej cenie warto jednak porównać go z nowszymi systemami i wybrać lepszy cały rower, a nie tylko silnik z najwyższymi parametrami na papierze.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki moment obrotowy ma Yamaha PW-X3?

Yamaha PW-X3 w europejskiej specyfikacji ma maksymalnie 85 Nm momentu obrotowego, 250 W znamionowej mocy ciągłej i wspomaganie do 25 km/h. Jednostka waży 2,75 kg.

Ile trybów ma Yamaha PW-X3?

Oficjalna karta silnika podaje pięć trybów ręcznych: EXPW, HIGH, STD, ECO i +ECO. Oprócz nich dostępny jest Automatic Support Mode, który dobiera wspomaganie pomiędzy Eco, Standard i High. Sposób obsługi i wyświetlania informacji zależy od kokpitu zastosowanego przez producenta roweru.

Czy Yamaha PW-X3 ma 400% wspomagania?

Aktualna oficjalna karta PW-X3 nie podaje maksymalnego współczynnika wspomagania w procentach. Wartość 400% jest publikowana m.in. dla Giant SyncDrive Pro 2, czyli systemu opracowanego we współpracy z Yamahą, ale dostrojonego przez Gianta. Nie należy przypisywać tej wartości wszystkim rowerom z PW-X3.

Czym PW-XM różni się od PW-X3?

Oba należą do platformy 36 V, mają 85 Nm, pięć ręcznych trybów i Automatic Support Mode. PW-XM ma magnezową obudowę i waży 2,6 kg zamiast 2,75 kg. Yamaha zwraca też uwagę na rozwiązania poprawiające zarządzanie temperaturą.

Czym PW-X4 różni się od PW-X3?

PW-X4 należy już do platformy PW-LINK 48 V. Ma 85 Nm w pracy ciągłej, do 100 Nm w Boost, 800 W mocy maksymalnej, do 360% wspomagania i obsługuje aplikację Yamaha Motor On. PW-X3 pracuje w starszej platformie 36 V i ma 85 Nm.

Czy Yamaha PW-X3 ma aplikację?

Interface X obsługuje Bluetooth Low Energy i ANT+, dzięki czemu może komunikować się z kompatybilnymi aplikacjami firm trzecich oraz licznikami Garmin, Sigma czy Echowell. Nowa aplikacja Yamaha Motor On nie jest elementem systemu PW-X3.

Czy Yamaha PW-X3 nadaje się do roweru trekkingowego?

Tak. Choć PW-X3 ma sportowy charakter i często spotyka się go w e-MTB, jest również montowany w rowerach trekkingowych. Przykładem jest Haibike Trekking 7.5 z PW-X3 85 Nm i baterią 720 Wh.

Czy Yamaha PW-X3 jest awaryjny?

Nie ma publicznych danych producenta pozwalających podać wiarygodny procent awarii PW-X3. Yamaha deklaruje wysoką niezawodność i opisuje jednostkę jako zasadniczo niewymagającą regularnego serwisowania jej wnętrza. Niezależne testy branżowe również opisują dobre doświadczenia z trwałością napędów Yamahy, ale przy zakupie używanego roweru zawsze trzeba oceniać stan konkretnego egzemplarza.

Źródła i materiały referencyjne

E-book · Praktyczny poradnik zakupu
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu e-bike’a
Silnik centralny czy w piaście? Wybierz napęd bez marketingu
Dlaczego sama moc silnika nie mówi wszystkiego, czym różni się czujnik momentu od czujnika kadencji i jaki napęd pasuje do Twoich tras.
29 zł
Kup e-booka za 29 zł →
Płatność jednorazowa · Dostęp natychmiast · Plik PDF