Data ostatniej aktualizacji: 2026-08-16
Silniki Ananda można dziś znaleźć w rowerach miejskich, trekkingowych i eMTB. Obok znanych modeli M60, M81, M100 i M230 producent rozwija platformę M7000 z jednostkami M7100, M7200 i M7600.
Jeśli rozważasz zakup roweru z Anandą, nie patrzyłbym wyłącznie na liczbę niutonometrów. Równie ważne są masa silnika, sposób działania wspomagania, wersja systemu, bateria oraz to, kto później będzie w stanie zdiagnozować i naprawić konkretny rower.
- M60 – 250 W, 70 Nm i 3,5 kg. Ananda kieruje go przede wszystkim do rowerów miejskich.
- M81 – 250 lub 350 W i według głównej tabeli producenta odpowiednio 80 lub 100 Nm. To model przeznaczony do miasta i trekkingu.
- M100 – 110–130 Nm zależnie od wersji. Oferuje bardzo wysoki deklarowany moment, ale jest cięższy od M7600.
- M230 – jednostka eMTB. Oficjalna karta Anandy zawiera jednak niespójne wartości momentu i masy dla wariantu 250 W.
- M7600 – 250 W, 120 Nm, 2,8 kg i 850 W deklarowanej mocy szczytowej przy 36 V. To sportowy przedstawiciel platformy M7000.
- Serwis w Polsce – Ananda ma stację serwisową w Opolu, ale właściciel roweru powinien w pierwszej kolejności korzystać ze ścieżki serwisowej sprzedawcy lub marki swojego e-bike’a.
Silniki Ananda – który model wybrać?
Ananda ma znacznie więcej silników niż pięć modeli opisanych w tym poradniku. Skupiam się jednak na M60, M81, M100, M230 i M7600, ponieważ dobrze pokazują różnice pomiędzy miejskimi, trekkingowymi i sportowymi napędami centralnymi tej marki.
| Model | Moc znamionowa | Moment | Masa | Zastosowanie producenta |
|---|---|---|---|---|
| M60 | 250 W | 70 Nm | 3,5 kg | eCity |
| M81 | 250 / 350 W | 80 / 100 Nm* | 3,0 / 3,2 kg | eCity / eTrekking |
| M100 | 250 / 350 / 500 W | 110 / 120 / 130 Nm | 3,5 / 3,9 kg | eMTB / eCargo |
| M230 | 250 / 350 W | 80 / 100 Nm* | 2,8 kg* | eMTB |
| M7600 | 250 W | 120 Nm | 2,8 kg | eMTB |
* Oficjalne materiały Anandy zawierają dla M81 i M230 dodatkowe wartości, które nie są w pełni zgodne z głównymi tabelami technicznymi. Wyjaśniam te rozbieżności przy opisach poszczególnych modeli.
Gdybym miał bardzo uprościć wybór, od M60 i M7100 zacząłbym przy rowerze miejskim, od M81 i M7200 przy trekkingowym, a w eMTB najpierw przyjrzałbym się M7600. M100 pozostaje ciekawy tam, gdzie liczy się bardzo wysoki deklarowany moment. Nie jest to jednak ranking jakości – o zakupie powinien decydować cały rower.
Ananda M60 – silnik przede wszystkim do miasta
M60 należy do dłużej obecnych w ofercie jednostek centralnych Anandy. Producent klasyfikuje go jako napęd eCity. Aktualna karta techniczna podaje 250 W mocy znamionowej, 70 Nm maksymalnego momentu, masę 3,5 kg oraz napięcie 36 lub 48 V.
Silnik korzysta ze zintegrowanego czujnika momentu i kadencji oraz osi w standardzie JIS. Nie traktowałbym jego 70 Nm jako wady tylko dlatego, że mocniejsze Anandy osiągają ponad 100 Nm. W rowerze miejskim maksymalny moment nie jest jedynym ani najważniejszym parametrem.
Dla kogo M60 ma sens?
M60 brałbym pod uwagę przede wszystkim w rowerze do codziennych dojazdów i rekreacyjnej jazdy po niezbyt wymagającym terenie. Jeśli jednak rower ma regularnie pracować na długich stromych wzniesieniach, wozić ciężki bagaż albo służyć do sportowego eMTB, w ofercie Anandy są znacznie mocniejsze jednostki.
M60 czy M7100?
M7100 jest nowszym modelem o podobnym miejskim zastosowaniu. Ma 85 Nm i według głównej tabeli Anandy waży 2,9 kg. Korzysta też z platformy M7000. Jeśli dwa podobnie wyposażone rowery kosztowałyby zbliżone pieniądze, M7100 zainteresowałby mnie bardziej pod względem samego systemu napędowego. Nie przesądza to jednak, że cały rower będzie lepszym zakupem.
Ananda M81 – uniwersalny napęd do miasta i trekkingu
M81 jest oferowany w wersjach 250 i 350 W. Główna tabela producenta podaje 80 Nm dla wariantu 250 W oraz 100 Nm dla 350 W. Masa wynosi odpowiednio 3,0 i 3,2 kg, a dostępne napięcia to 36 i 48 V.
Uwaga na dane producenta: na aktualnej stronie M81 pojawia się również wartość 85 Nm. Ponieważ główna tabela techniczna i sekcja wariantów podają 80 Nm dla 250 W oraz 100 Nm dla 350 W, właśnie tych wartości używam w zestawieniach.
M81 jest ciekawym rozwiązaniem pośrednim pomiędzy M60 a znacznie mocniejszym M100. Ananda kieruje go zarówno do rowerów miejskich, jak i trekkingowych. Jeśli szukałbym e-bike’a do dłuższych wycieczek, pagórkowatego terenu i codziennych dojazdów, M81 byłby jednym z modeli, które brałbym pod uwagę.
M81 czy M7200?
M7200 reprezentuje platformę M7000. Waży 2,7 kg i według głównej tabeli oraz strony platformy oferuje 100 Nm. Przy podobnej cenie całego roweru M7200 wygląda atrakcyjniej pod względem masy i nowszej architektury systemu.
Ananda M100 – wysoki moment, ale czy nadal warto?
M100 pozostaje jedną z najmocniejszych centralnych jednostek Anandy pod względem deklarowanego momentu. Występuje w kilku wariantach mocy i napięcia, dlatego samo oznaczenie „M100” nie wystarcza do określenia parametrów konkretnego roweru.
| Wariant | Maksymalny moment | Masa |
|---|---|---|
| 250 W | 110 Nm | 3,5 kg |
| 350 W | 120 Nm | 3,9 kg |
| 500 W | 130 Nm | 3,9 kg |
Producent wymienia dla M100 systemy 36, 48 i 52 V oraz osie JIS lub ISIS zależnie od konfiguracji. W zastosowaniach cargo dostępne są również dodatkowe opcje, takie jak cofanie do 6 km/h, obsługa kierunkowskazów czy manetka. Nie oznacza to, że każda wersja M100 posiada te funkcje.
Jeśli interesuje Cię właśnie ta jednostka, przygotowałem również osobną analizę silnika Ananda M100.
M100 czy M7600?
Najmocniejszy wariant M100 oferuje 130 Nm, a M7600 – 120 Nm. M7600 waży jednak 2,8 kg i korzysta z platformy M7000. Gdybym wybierał nowoczesny eMTB, M7600 zainteresowałby mnie bardziej pod względem połączenia masy, momentu i nowszej architektury systemu. M100 nadal może mieć sens w rowerach, w których priorytetem jest bardzo wysoki deklarowany moment lub konkretna konfiguracja producenta.
Ananda M230 – silnik do eMTB
Ananda klasyfikuje M230 jako silnik eMTB. To istotne, ponieważ w starszych materiałach internetowych można spotkać określenie, że jest to jednostka przeznaczona przede wszystkim do fatbike’ów. Aktualna karta producenta tak go nie pozycjonuje.
Główna tabela techniczna podaje wersje 250 i 350 W, maksymalny moment 80 i 100 Nm oraz masę 2,8 kg. M230 korzysta z osi ISIS i występuje dla napięcia 36 lub 48 V.
W przypadku tego modelu oficjalna karta nie jest całkowicie spójna. W części opisowej pojawiają się również wartości 85 Nm i 2,65 kg dla wariantu 250 W. Dlatego w porównaniach przyjmuję 80/100 Nm i 2,8 kg z głównej tabeli, zamiast tworzyć pozornie dokładne wnioski na podstawie niejednoznacznych danych.
Ananda M7600 – najciekawszy silnik Anandy do eMTB w 2026 roku?
M7600 jest sportową jednostką platformy M7000. Aktualna karta producenta podaje 250 W mocy znamionowej, 120 Nm maksymalnego momentu, masę 2,8 kg, napięcie 36 lub 48 V oraz oś ISIS.
Dla systemu 36 V Ananda deklaruje 850 W mocy szczytowej. Przy wersji 48 V producent nadal oznacza tę wartość jako TBC, czyli „do potwierdzenia”, dlatego nie podaję konkretnej liczby.
Co oznacza 96 sygnałów na obrót?
Platforma M7000 wykorzystuje system pomiarowy, w którym informacje z czujników są próbkowane 96 razy podczas jednego obrotu korby. Ananda wiąże to z dokładniejszym rozpoznawaniem zmian momentu i kadencji oraz szybszym dopasowaniem wspomagania do pracy rowerzysty.
Producent łączy ten system z szybko reagującym sprzęgłem. Według Anandy ma to ograniczać opóźnienie pomiędzy naciskiem na pedały a reakcją wspomagania. Traktuję to jako deklarowaną cechę konstrukcji, a nie dowód, że M7600 reaguje szybciej od każdego Boscha czy Shimano.
Dlaczego Ananda podkreśla niską kadencję?
W materiałach M7000 producent szczególnie podkreśla charakterystykę przy niskiej kadencji, w tym wartości momentu przy około 30 obr./min. Ma to znaczenie przede wszystkim podczas ruszania pod górę i na technicznych podjazdach, gdzie rowerzysta może pedałować wolniej, ale z dużą siłą.
Platforma M7000 – czym różnią się M7100, M7200 i M7600?
Ananda przedstawia M7000 jako wspólną platformę trzech silników: M7100, M7200 i M7600. Łączy je m.in. system 96 sygnałów na obrót, szybkie sprzęgło, architektura EP-BUS, rozwiązania związane z pracą przy niskiej kadencji oraz opcje inteligentnej łączności.
| Model | Moment | Masa | Moc szczytowa | Zastosowanie |
|---|---|---|---|---|
| M7100 | 85 Nm | 2,9 kg* | 600 W przy 36 V; 700/750 W przy 48 V* | eCity |
| M7200 | 100 Nm* | 2,7 kg | 650 W przy 36 V / 750 W przy 48 V | eTrekking |
| M7600 | 120 Nm | 2,8 kg | 850 W przy 36 V / TBC przy 48 V | eMTB |
* Ananda podaje dla M7100 masę 2,9 kg w głównej tabeli i na stronie platformy, ale 2,8 kg w innym fragmencie karty produktu. Dla mocy szczytowej 48 V pojawiają się wartości 700 i 750 W. Przy M7200 główna tabela i strona M7000 wskazują 100 Nm, natomiast jedna sekcja karty produktu podaje 95 Nm.
Nie próbowałbym tych rozbieżności tłumaczyć samodzielnie. Dopóki Ananda nie ujednolici dokumentacji, uczciwiej jest wskazać je czytelnikowi niż wybrać jedną liczbę bez komentarza.
Serwis silników Ananda w Polsce
Sytuacja serwisowa Anandy w Polsce wygląda dziś lepiej niż jeszcze kilka lat temu. Producent informuje o stacji serwisowej w Opolu przy ul. Kwiatowej 40. Według Anandy placówka zapewnia lokalny dostęp do kluczowych komponentów, diagnostykę, naprawy oraz wsparcie i szkolenia dla partnerów.
Nie oznacza to jednak, że właściciel dowolnego roweru z Anandą powinien omijać sprzedawcę i wysyłać silnik bezpośrednio do Opola. Ananda sama wskazuje, że użytkownik końcowy powinien w pierwszej kolejności kontaktować się z dealerem lub miejscem zakupu roweru.
Najważniejsze pytanie przed zakupem brzmi więc: „Jeżeli silnik zepsuje się za trzy lata, kto konkretnie go zdiagnozuje i naprawi?”
Ananda Link a aplikacja dla użytkownika
Ananda Link jest platformą przeznaczoną przede wszystkim dla producentów, dealerów i serwisów. Obejmuje m.in. diagnostykę systemu, raporty i aktualizacje. Nie jest więc bezpośrednim odpowiednikiem typowej aplikacji konsumenckiej.
Dla użytkowników Ananda rozwija osobno aplikację Ananda Ride. W praktyce przy zakupie e-bike’a ważniejsze jest jednak to, czy lokalny serwis konkretnej marki ma odpowiednie narzędzia diagnostyczne i dostęp do części.
Więcej o wyborze warsztatu znajdziesz w poradniku o serwisie rowerów elektrycznych.
Co sprawdzić przed zakupem roweru z silnikiem Ananda?
Opis „Ananda 250 W, 100 Nm” to za mało, żeby dobrze ocenić rower. Przed zakupem sprawdziłbym:
- Dokładne oznaczenie silnika – np. M60, M81, M100, M230, M7100, M7200 lub M7600.
- Wariant mocy znamionowej – część jednostek występuje w kilku wersjach.
- Napięcie systemu – niektóre modele mają kilka wariantów napięciowych.
- Baterię – jej pojemność, producenta i warunki gwarancji.
- Wyświetlacz i pozostałe elementy systemu – sam silnik nie tworzy kompletnego napędu.
- Serwis gwarancyjny – kto wykona diagnostykę w razie problemu.
- Wsparcie po gwarancji – dostępność części i napraw po kilku latach.
- Konfigurację całego pojazdu – szczególnie przy wersjach powyżej 250 W, systemach 52 V lub wyposażeniu w opcjonalną manetkę.
Kupujesz używany rower z Anandą?
W używanym e-bike’u dodatkowo sprawdziłbym działanie wszystkich poziomów wspomagania, komunikaty błędów na wyświetlaczu, nietypowe hałasy i luzy, stan baterii oraz historię serwisową, jeśli jest dostępna. Przy droższym rowerze warto rozważyć diagnostykę w warsztacie, który rzeczywiście obsługuje dany system.
Czy silniki Ananda są awaryjne?
Nie znalazłem wiarygodnych publicznych statystyk, które pozwalałyby porównać procentową awaryjność konkretnych silników Ananda z Boschem lub Shimano. Dlatego nie mam podstaw, by twierdzić ani że Ananda jest bardziej awaryjna, ani że dorównuje konkurencji pod względem niezawodności.
Szczególnie ostrożnie podchodziłbym do ocen M7600 i całej platformy M7000. To stosunkowo nowe konstrukcje i w 2026 roku nie mają jeszcze wieloletniej historii eksploatacji porównywalnej ze znacznie dłużej obecnymi systemami.
Pojedyncze komentarze w internecie mogą pomóc wychwycić powtarzające się problemy, ale nie są dobrym materiałem do obliczania „awaryjności marki”. Przy zakupie większą wagę przywiązałbym do realnego serwisu konkretnego roweru.
250 W a 850 W – skąd tak duża różnica?
W specyfikacji M7600 pojawiają się jednocześnie wartości 250 W i 850 W. Nie ma tu sprzeczności. Ananda podaje dla tej jednostki 250 W jako rated power oraz 850 W jako peak power dla wersji 36 V. Są to dwa różne parametry.
W przepisach dotyczących zwykłego roweru elektrycznego istotna jest znamionowa moc ciągła skonfigurowanego napędu. Dlatego zgodności gotowego e-bike’a nie należy ustalać wyłącznie na podstawie jednej pozycji z karty samego silnika. Sama obecność wyższej wartości szczytowej nie oznacza, że M7600 jest „silnikiem 850 W” w znaczeniu prawnym.
Czy większy moment obrotowy oznacza lepszy silnik?
Nie traktowałbym 120 Nm Anandy i 100 Nm innego producenta jak wyniku wyścigu, w którym większa liczba automatycznie oznacza lepszy silnik.
Moment obrotowy jest ważny, szczególnie podczas ruszania i podjazdów, ale na odczucia z jazdy wpływają także algorytm sterowania, czujniki, kadencja, przełożenie, charakterystyka narastania wspomagania oraz masa całego roweru.
Więcej o znaczeniu tego parametru wyjaśniam w poradniku: moment obrotowy silnika w rowerze elektrycznym – czym jest?
Ananda M7600 vs Bosch Performance Line CX i Shimano EP801
Porównanie samych danych katalogowych pokazuje, dlaczego M7600 zwraca uwagę. Trzeba jednak uważać na warunki oraz sposób, w jaki poszczególni producenci opisują maksymalne wartości.
| Silnik | Moment | Dane mocy podawane przez producenta | Masa |
|---|---|---|---|
| Ananda M7600 | 120 Nm | 250 W rated; 850 W peak przy 36 V | 2,8 kg |
| Bosch Performance Line CX BDU384Y | 85 Nm standardowo; do 120 Nm* | 600 W standardowo; do 750 W* | ok. 2,8 kg |
| Shimano EP801 | 85 Nm | maks. 600 W | 2,7 kg |
* Performance Line CX BDU384Y może osiągnąć do 120 Nm i 750 W po zgodnym Performance Upgrade 2.0. Dostępne maksimum zależy od kompatybilności i konfiguracji konkretnego roweru, a producent roweru może ograniczyć parametry.
Ważne: producenci nie zawsze opisują moc według identycznej metodologii, dlatego tej kolumny nie należy traktować jak bezpośredniego rankingu.
M7600 wyróżnia się połączeniem 120 Nm, 2,8 kg i deklarowanych 850 W peak przy 36 V. Nie oznacza to jednak, że będzie lepszy od CX lub EP801 w każdym rowerze. Bosch i Shimano mają dojrzałe ekosystemy i szeroką obecność serwisową.
Więcej o konkurencyjnych systemach znajdziesz w osobnych poradnikach o Bosch Performance Line CX oraz silnikach Shimano STEPS.
A co z Bafang M620?
Bafang M620 często pojawia się w podobnych porównaniach ze względu na deklarowane 170 Nm. Nie jest jednak bezpośrednim odpowiednikiem M7600, Boscha CX czy Shimano EP801. Bafang podaje dla M620 1000 W mocy znamionowej, masę 6,7 kg i zastosowanie przede wszystkim w cięższych eCargo oraz eFat.
Jeżeli interesuje Cię ta marka, zobacz również przewodnik po silnikach Bafang w rowerach elektrycznych.
Czy można wymienić starszy silnik Ananda na nowszy?
Nie zakładałbym, że M100 można po prostu wymienić na M7600 albo M81 na M7200. To, że oba silniki są centralne i pochodzą od tego samego producenta, nie oznacza zgodności mechanicznej ani elektronicznej.
Przy takiej wymianie trzeba uwzględnić m.in. mocowanie w ramie, standard osi, okablowanie, napięcie baterii, wyświetlacz, komunikację pomiędzy komponentami i oprogramowanie. Nawet zgodność fizycznego mocowania nie oznacza automatycznie zgodności elektroniki systemu.
Bez dokumentacji producenta konkretnego roweru lub potwierdzenia kompatybilności przez Anandę nie traktowałbym takiej wymiany jako plug-and-play.
250 W, 350 W i 500 W – co z legalnością?
Polska definicja roweru z pomocniczym napędem elektrycznym wymaga jednocześnie, aby napęd był uruchamiany naciskiem na pedały, napięcie nie przekraczało 48 V, znamionowa moc ciągła nie była większa niż 250 W, a moc stopniowo malała i spadała do zera po przekroczeniu 25 km/h.
Co z wersjami 350 i 500 W?
Wariant o znamionowej mocy ciągłej 350 lub 500 W nie mieści się w polskiej definicji zwykłego roweru z art. 2 pkt 47 PoRD. Nie oznacza to jednak automatycznie, że każdy taki pojazd należy zakwalifikować jako L1e-B.
Przepisy unijne przewidują również kategorię L1e-A „powered cycle”, obejmującą pojazdy przeznaczone do pedałowania z pomocniczym napędem o maksymalnej ciągłej mocy znamionowej lub netto do 1 kW, przy spełnieniu pozostałych kryteriów tej kategorii. W praktyce status pojazdu zależy więc od całej konstrukcji i homologacji, a nie wyłącznie od napisu na silniku.
A co z M100 na 52 V?
Ananda oferuje M100 również w konfiguracji 52 V. Taki system przekracza limit 48 V zawarty w polskiej definicji zwykłego roweru z art. 2 pkt 47 PoRD. Samo przekroczenie 48 V nie mówi jednak jeszcze, do jakiej kategorii należy kompletny pojazd.
Opcjonalna manetka
W dokumentacji niektórych modeli Ananda, m.in. M81, M230 i wybranych konfiguracji M100, pojawia się opcja throttle. Trzeba jednak sprawdzić sposób działania w konkretnym rowerze. Sama obecność takiej opcji w katalogu jednostki nie przesądza ani o sposobie jej konfiguracji, ani o prawnej kategorii gotowego pojazdu.
Szerzej kwestie klasyfikacji opisuję w artykule o tym, kiedy rower elektryczny przestaje być zwykłym rowerem.
Czy warto kupić rower z silnikiem Ananda?
Nie skreślałbym roweru tylko dlatego, że ma silnik Ananda. Marka ma dziś szerokie portfolio, platformę M7000, własne narzędzia diagnostyczne oraz fizyczne zaplecze serwisowe w Polsce.
Nie oznacza to jednak, że kupiłbym dowolny rower tylko dlatego, że w specyfikacji widzę 100 czy 120 Nm. Przed decyzją sprawdziłbym producenta całego roweru, baterię, hamulce, osprzęt, warunki gwarancji oraz realną dostępność serwisu po jej zakończeniu.
| Zastosowanie | Modele, od których zacząłbym wybór |
|---|---|
| Miasto | M60 / M7100 |
| Trekking | M81 / M7200 |
| Nowoczesne eMTB | M7600 |
| Bardzo wysoki deklarowany moment | M100 |
| eMTB – alternatywa dla M100 | M230 |
To nie jest ranking niezawodności ani jakości. To praktyczna mapa wyboru wynikająca z przeznaczenia i parametrów aktualnie podawanych przez producenta.
Podsumowanie
Oferta Anandy w 2026 roku jest na tyle szeroka, że nie da się już opisać tej marki jako producenta jednego czy dwóch budżetowych napędów. M60 pozostaje propozycją przede wszystkim miejską, M81 sprawdza się w zastosowaniach miejskich i trekkingowych, M100 stawia na bardzo wysoki moment, a M230 jest jednostką przeznaczoną do eMTB.
Najwięcej uwagi przyciąga jednak M7600. Połączenie 120 Nm, 2,8 kg i 850 W deklarowanej mocy szczytowej przy 36 V wygląda bardzo mocno w danych katalogowych, a platforma M7000 pokazuje kierunek technologicznego rozwoju Anandy.
Najważniejsza zasada pozostaje jednak prosta: nie wybierałbym roweru elektrycznego wyłącznie po nazwie silnika i liczbie Nm. Dobry e-bike to kompletny system – napęd, bateria, geometria, hamulce, osprzęt i serwis.
Najczęściej zadawane pytania
Czy silniki Ananda są dobre?
Parametry aktualnych modeli pokazują, że Ananda może być realną alternatywą dla bardziej znanych systemów. Nie ma jednak publicznych statystyk pozwalających uczciwie stwierdzić, że silniki tej marki są bardziej lub mniej niezawodne od Boscha czy Shimano. Dlatego przy zakupie oceniłbym cały rower oraz dostępność serwisu.
Który silnik Ananda jest najlepszy?
Nie ma jednego najlepszego modelu. Do miasta zacząłbym od M60 lub M7100, do trekkingu od M81 lub M7200, a do nowoczesnego eMTB od M7600. M100 jest ciekawy tam, gdzie szczególnie ważny jest bardzo wysoki deklarowany moment.
Ananda M100 czy M7600 – który wybrać?
M100 może oferować do 130 Nm, podczas gdy M7600 ma 120 Nm i waży 2,8 kg. M7600 korzysta też z platformy M7000. Do sportowego eMTB bardziej interesowałby mnie M7600, ale ostateczna decyzja powinna dotyczyć całych rowerów, nie tylko silników.
Czy Ananda M7600 jest lepsza od Bosch Performance Line CX?
Nie da się tego rozstrzygnąć na podstawie jednej liczby. M7600 oferuje 120 Nm, natomiast Performance Line CX BDU384Y ma standardowo 85 Nm i w kompatybilnej konfiguracji po Performance Upgrade 2.0 może osiągać do 120 Nm. Bosch ma przy tym bardzo rozwinięty ekosystem i szerokie zaplecze serwisowe.
Czy silniki Ananda są awaryjne?
Nie znalazłem wiarygodnych publicznych statystyk pozwalających porównać awaryjność poszczególnych silników Ananda z konkurencją. Pojedyncze opinie użytkowników nie wystarczają do stworzenia rzetelnego rankingu niezawodności.
Gdzie serwisować silnik Ananda w Polsce?
Ananda ma stację serwisową w Opolu, ale użytkownik końcowy powinien zgodnie z informacją producenta w pierwszej kolejności zgłosić problem sprzedawcy lub dealerowi swojego roweru. Dlatego jeszcze przed zakupem warto ustalić, jak wygląda obsługa konkretnej marki e-bike’a.
Czy silnik Ananda 350 W jest legalny w Polsce?
Wariant o znamionowej mocy ciągłej 350 W nie spełnia polskiej definicji zwykłego roweru, która przewiduje maksymalnie 250 W. Nie oznacza to jednak automatycznie jednej konkretnej kategorii pojazdu. Klasyfikacja zależy od parametrów i homologacji kompletnego e-bike’a.
Czy można wymienić M100 lub M81 na nowszy silnik Ananda?
Nie należy zakładać takiej kompatybilności. Trzeba sprawdzić mocowanie w ramie, elektronikę, napięcie, okablowanie, wyświetlacz i komunikację systemu. Bez potwierdzenia producenta konkretnego roweru nie traktowałbym takiej wymiany jako plug-and-play.
Źródła i materiały referencyjne
- Ananda – oficjalny katalog silników.
- Ananda M60 – oficjalna karta produktu.
- Ananda M81 – oficjalna karta produktu.
- Ananda M100 – oficjalna karta produktu.
- Ananda M230 – oficjalna karta produktu.
- Ananda M7100 – oficjalna karta produktu.
- Ananda M7200 – oficjalna karta produktu.
- Ananda M7600 – oficjalna karta produktu.
- Ananda – platforma M7000.
- Ananda Link – platforma diagnostyczna.
- Ananda Ride App – aplikacja dla użytkowników.
- Ananda – informacje o obsłudze serwisowej.
- Ananda – FAQ dotyczące obsługi użytkowników.
- Ananda – stacja serwisowa w Polsce.
- Bosch eBike Systems – Performance Upgrade.
- Shimano – oficjalna karta EP801.
- Bafang – oficjalna karta M620.
- ELI – Prawo o ruchu drogowym, art. 2 pkt 47.
- ELI – ustawa z 17 października 2025 r. zmieniająca Prawo o ruchu drogowym.
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013.








![Jaki Rower Elektryczny dla Kuriera Glovo, Wolt, Uber Eats? [Ranking 2025 + Wynajem]](https://pozdrower.pl/wp-content/uploads/2025/01/Jaki-rower-elektryczny-dla-kuriera-200x300.png)
Dodaj komentarz