Engwe-E262
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu roweru elektrycznego
E-book · Nowość
Mój pierwszy rower elektryczny
Jak wybrać rower elektryczny, który naprawdę pasuje do Twojego życia. 230 stron · PDF od razu po zakupie.
29 zł Kup e-booka →

Data ostatniej aktualizacji: 2026-09-16

ENGWE E26 nie jest lekkim rowerem elektrycznym do noszenia po schodach czy szybkiego przeciskania się przez zatłoczone centrum. To duży fatbike z szerokimi oponami, sporą baterią i konstrukcją nastawioną bardziej na wygodną jazdę po różnych nawierzchniach niż na niską masę i zwinność.

Na papierze E26 wygląda bardzo dobrze, ale część parametrów wymaga szerszego kontekstu. Producent deklaruje między innymi zasięg do 140 km i moment obrotowy 70 Nm, natomiast sam rower waży ponad 33 kg. Nie miałem okazji jeździć tym modelem, dlatego zamiast udawać klasyczną recenzję, zestawiam aktualną specyfikację ENGWE z wynikami niezależnego testu i sprawdzam, dla kogo taki rower rzeczywiście może mieć sens.

⚡ Kluczowe wnioski w 30 sekund
  • Producent podaje silnik 250 W w tylnej piaście i maksymalny moment 70 Nm. Tej wartości nie należy porównywać 1:1 z momentem silnika centralnego.
  • Akumulator 48 V i 16 Ah ma 768 Wh. Deklarowane 140 km to maksymalny zasięg producenta, a nie typowy wynik każdej jazdy.
  • W niezależnym teście wersji E26 ST uzyskano około 48 km podczas pagórkowatej jazdy na najwyższym poziomie wspomagania.
  • E26 waży 33,5 kg w wersji Step-Thru i 34,5 kg w High-Step. To jeden z najważniejszych kompromisów tego modelu.
  • Hydrauliczne hamulce z tarczami 180 mm i szerokie opony są mocnymi punktami specyfikacji, natomiast 7-biegowy napęd Shimano pozostaje rozwiązaniem podstawowym.
  • Nie należy mylić klasycznego E26 z nowszym E26 3.0 Pro, który ma silnik centralny 100 Nm, czujnik momentu i pełne zawieszenie ramy.
Reklama

ENGWE E26 – jaki to właściwie rower?

ENGWE E26 trudno uznać za typowy lekki rower miejski. To pełnowymiarowy fatbike o długości około 194,5 cm, wyposażony w 26-calowe koła z oponami 4,0 cala. Producent oferuje wersję High-Step z klasyczną górną rurą oraz Step-Thru z obniżonym przekrokiem.

Konstrukcja jest nastawiona na stabilność i jazdę także po gorszych nawierzchniach. Szerokie opony mogą pomagać na luźnym podłożu i tłumić część drobnych nierówności, ale na asfalcie oznaczają większe opory niż w typowym miejskim lub trekkingowym rowerze elektrycznym. W niezależnym teście E26 ST zwracano również uwagę na mniej zwinne prowadzenie przy małych prędkościach.

Najważniejszym ograniczeniem jest masa. ENGWE podaje 34,5 kg dla High-Step i 33,5 kg dla Step-Thru. Jeśli rower ma stać w garażu lub komórce na poziomie gruntu, nie musi to być poważny problem. Przy schodach, transporcie samochodem albo jeździe po rozładowaniu baterii różnica względem lżejszego roweru elektrycznego staje się bardzo wyraźna.

Jeżeli rozważasz zakup roweru podobnej marki przez internet, zobacz również nasz poradnik o tym, co sprawdzić przed zakupem chińskiego roweru elektrycznego.

Silnik 250 W i 70 Nm – co mówią te parametry?

ENGWE E26 wykorzystuje bezszczotkowy silnik o znamionowej mocy 250 W zamontowany w tylnej piaście. Producent deklaruje maksymalny moment obrotowy 70 Nm, a dla europejskiej wersji podaje prędkość 25 km/h.

Liczby 70 Nm nie należy jednak bezpośrednio zestawiać na przykład z 70 Nm silnika centralnego Bosch, Shimano czy Yamaha. Silnik centralny przekazuje moment do tylnego koła przez napęd roweru i korzysta z jego przełożeń. Silnik w piaście napędza koło bezpośrednio, dlatego jego zachowanie na podjeździe jest inne.

Więcej o tej różnicy wyjaśniamy w porównaniu silnika centralnego i silnika w piaście. Samą interpretację wartości w niutonometrach szerzej omawiamy również w artykule o momencie obrotowym silnika w rowerze elektrycznym.

Najważniejsze: 70 Nm w E26 nie oznacza takich samych możliwości podjazdowych jak 70 Nm w rowerze z napędem centralnym. O zachowaniu roweru decydują również konstrukcja silnika, przełożenia, masa, prędkość i warunki jazdy.

Co pokazał niezależny test E26 ST?

W marcu 2024 roku serwis ebiketips należący do road.cc opublikował test wersji ENGWE E26 ST. Tester korzystał z roweru przez około trzy–cztery tygodnie w codziennych przejazdach. To wartościowy punkt odniesienia, ale dotyczy jednego egzemplarza i wcześniejszej partii roweru, dlatego nie należy traktować wszystkich obserwacji jako gwarantowanych parametrów każdego E26 sprzedawanego obecnie.

W testowanym egzemplarzu wspomaganie korzystało z czujnika kadencji. Autor zwracał uwagę na krótkie opóźnienie po rozpoczęciu pedałowania, po którym następowało wyraźniejsze przyspieszenie. To charakterystyka inna niż w dobrych systemach z czujnikiem momentu, gdzie reakcja silnika jest ściślej związana z siłą nacisku na pedały.

Na umiarkowanych podjazdach o nachyleniu około 10% silnik radził sobie dobrze. Na krótkim podjeździe 20% wyraźnie zwolnił i rowerzysta musiał mocniej pomagać pedałowaniem. Dla osoby regularnie jeżdżącej po stromych trasach jest to bardziej użyteczna informacja niż sama katalogowa wartość 70 Nm.

Pełny test można przeczytać w serwisie ebiketips / road.cc.

Co oznacza deklarowany podjazd 30°?

ENGWE wpisuje w specyfikacji maksymalny kąt podjazdu 30°. To bardzo wysoka wartość: kąt 30° odpowiada nachyleniu około 58%. Producent nie podaje jednak długości takiego podjazdu, masy rowerzysty, prędkości ani dokładnej procedury pomiarowej.

Dlatego 30° należy traktować wyłącznie jako deklarację katalogową. Do oceny codziennej jazdy bardziej przydatna jest informacja z rzeczywistego testu: E26 radził sobie z umiarkowanymi wzniesieniami, natomiast na stromym podjeździe 20% jego ograniczenia były już wyraźne.

Bateria 768 Wh – ile można przejechać?

Akumulator ma napięcie 48 V i pojemność 16 Ah, czyli 768 Wh energii. To jeden z mocniejszych punktów specyfikacji E26, szczególnie w rowerze przeznaczonym do spokojniejszych, dłuższych przejazdów.

Producent podaje maksymalny zasięg do 140 km w trybie PAS. Nie jest to jednak wartość, której należy oczekiwać podczas każdej jazdy. Zużycie energii zależy między innymi od poziomu wspomagania, masy użytkownika, temperatury, prędkości, ukształtowania terenu, ciśnienia w oponach i nawierzchni.

W przywołanym wcześniej teście E26 ST autor uzyskiwał około 30 mil, czyli około 48 km, podczas krótszych pagórkowatych tras pokonywanych głównie na najwyższym poziomie wspomagania. Oceniał, że na bardziej płaskich trasach około 35–40 mil, czyli mniej więcej 56–64 km, powinno być osiągalne.

Nie oznacza to, że każdy E26 przejedzie tylko 50–60 km. Przy niższym poziomie wspomagania, spokojniejszej jeździe i korzystniejszej trasie dystans może być większy. Test dobrze pokazuje jednak, dlaczego wartości 140 km nie należy traktować jako typowego zasięgu.

Jeśli chcesz lepiej rozumieć różnicę między Ah i Wh oraz porównywać akumulatory różnych rowerów, zobacz poradnik o pojemności baterii w rowerach elektrycznych.

Reklama

W praktyce: 768 Wh jest konkretną pojemnością akumulatora. 140 km jest deklarowanym maksimum zależnym od warunków jazdy.

Opony 26 × 4,0 cala – komfort kosztem lekkości

Czterocalowe opony w dużym stopniu określają charakter ENGWE E26. Przy odpowiednim ciśnieniu duża objętość powietrza pomaga tłumić drobne nierówności, a szeroka opona może ułatwiać jazdę po luźniejszej nawierzchni.

Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. W niezależnym teście szerokie opony w połączeniu z dużą masą roweru utrudniały jazdę bez wspomagania, a przy niskich prędkościach E26 był mniej zwinny podczas ciasnych manewrów.

Dlatego osoba szukająca głównie lekkiego roweru elektrycznego na asfalt i miejskie drogi rowerowe powinna dobrze przemyśleć, czy rzeczywiście potrzebuje opon 4,0 cala. W E26 są one częścią całej koncepcji roweru, a nie tylko dodatkiem stylistycznym.

Czy ENGWE E26 ma pełne zawieszenie?

Producent opisuje E26 określeniem „Dual Suspension System”, co może sugerować klasyczny rower z pełnym zawieszeniem ramy. Warto ten zapis doprecyzować.

W niezależnie testowanym E26 ST zastosowano amortyzowany przedni widelec sprężynowy oraz amortyzowaną sztycę podsiodłową. Nie jest to ten sam układ co w rowerze full suspension, gdzie tylne koło pracuje względem ramy poprzez wahacz i tylny amortyzator.

Takie rozwiązanie razem z szerokimi oponami może poprawiać komfort na dziurawych drogach i nierównościach, ale nie należy utożsamiać go z pełnym zawieszeniem stosowanym w rowerach górskich.

Hamulce i napęd – mocniejsza i słabsza strona wyposażenia

ENGWE podaje hydrauliczne hamulce tarczowe z tarczami 180 mm z przodu i z tyłu. Przy ciężkim rowerze jest to istotny element wyposażenia. W teście road.cc hamulce działały dobrze również podczas jazdy w mokrych warunkach.

Jeżeli chcesz poznać różnice między rozwiązaniami stosowanymi w tańszych rowerach elektrycznych, przeczytaj porównanie hamulców hydraulicznych i mechanicznych.

Napęd mechaniczny jest prostszy. Producent podaje siedem przełożeń Shimano. W testowanym E26 ST zastosowano przerzutkę Shimano Tourney, przednią zębatkę 46T i wolnobieg 14–28T. Taki zakres wystarczał na łagodniejsze trasy, ale na bardzo stromych podjazdach brakowało niższego przełożenia.

Mocne strony

  • akumulator 768 Wh;
  • hydrauliczne hamulce 180 mm;
  • opony 26 × 4,0 cala;
  • deklarowane maksymalne obciążenie 150 kg;
  • wyjmowany akumulator.

Ograniczenia

  • masa ponad 33 kg;
  • ograniczenia silnika w piaście na stromych podjazdach;
  • podstawowy 7-biegowy napęd;
  • duże opory podczas jazdy bez wspomagania;
  • mniejsza zwrotność przy niskiej prędkości.

Specyfikacja techniczna ENGWE E26

ParametrENGWE E26
Ramastop aluminium 6061
Silnikbezszczotkowy, tylna piasta, 250 W
Deklarowany maksymalny moment70 Nm
Akumulator48 V, 16 Ah, 768 Wh, wyjmowany
Opony26 × 4,0 cala
Prędkość podawana dla wersji europejskiej25 km/h
Deklarowany maksymalny zasięgdo 140 km w trybie PAS
Czas ładowaniaokoło 5,5–6 godzin
Deklarowany maksymalny kąt podjazdu30°
Hamulcehydrauliczne tarczowe 180 mm, przód i tył
NapędShimano, 7 przełożeń
Waga High-Step34,5 kg
Waga Step-Thru33,5 kg
Maksymalne obciążenie150 kg według producenta

Dane w tabeli pochodzą z aktualnej specyfikacji ENGWE E26. Stan danych: 16 września 2026 roku.

ENGWE E26 a E26 3.0 Pro – podobna nazwa, inna konstrukcja

W 2026 roku oznaczenie E26 może wprowadzać w błąd, ponieważ ENGWE sprzedaje również znacznie nowszy model E26 3.0 Pro. Nie jest to jedynie lekko poprawiona wersja starego E26. Najważniejszą zmianą jest zupełnie inny układ napędowy.

ParametrE26E26 3.0 Pro
Silniktylna piasta, 250 Wcentralny, 250 W
Maksymalny moment70 Nm100 Nm
System wspomaganiaw testowanym E26 ST: czujnik kadencjiczujnik momentu
Akumulator768 Wh720 Wh
Opony26 × 4,0″26 × 3,0″
Tylne zawieszenie ramynietak, amortyzator powietrzny i układ czterowahaczowy
Cena producenta 16.09.20266349 zł8049 zł

Dopłata do E26 3.0 Pro oznacza więc przede wszystkim silnik centralny, czujnik momentu, rzeczywiste pełne zawieszenie ramy oraz bardziej rozbudowaną elektronikę. Klasyczny E26 pozostaje prostszą konstrukcją z większą nominalną pojemnością baterii.

Czy ENGWE E26 jest legalny w Polsce?

Polskie Prawo o ruchu drogowym definiuje rower jako pojazd poruszany siłą mięśni, który może mieć pomocniczy napęd elektryczny uruchamiany naciskiem na pedały. Napięcie nie może być wyższe niż 48 V, znamionowa moc ciągła nie może przekraczać 250 W, a moc wspomagania ma stopniowo maleć i spaść do zera po przekroczeniu 25 km/h.

Europejska strona ENGWE opisuje E26 jako model 250 W, 48 V i 25 km/h oraz oznacza go jako zgodny z EN 15194. Są to parametry odpowiadające podstawowym wymaganiom dla typowego europejskiego pedeleka.

Nie oznacza to jednak, że można ocenić każdą sztukę wyłącznie po nazwie modelu. Znaczenie ma faktyczna konfiguracja konkretnego egzemplarza, w tym sposób uruchamiania napędu, działanie ewentualnej manetki oraz odcięcie wspomagania. Szczególną ostrożność warto zachować przy egzemplarzach importowanych z innych rynków i przy rowerach po modyfikacjach.

Więcej o tych wymaganiach znajdziesz w naszym poradniku o przepisach dotyczących rowerów elektrycznych w Polsce.

⚠️ Uwaga przy zakupie: w internetowych opisach E26 można spotkać parametry dotyczące różnych wersji regionalnych. Przed zakupem sprawdź specyfikację konkretnego egzemplarza i nie zakładaj, że każda oferta oznaczona „ENGWE E26” ma identycznie skonfigurowane wspomaganie.

Gwarancja i serwis – sprawdź, od kogo kupujesz

Przy ENGWE znaczenie ma nie tylko model, ale także kanał sprzedaży. Warunki gwarancyjne publikowane przez różnych sprzedawców nie są identyczne.

Polityka gwarancyjna na pl.engwe.com podaje między innymi 12 miesięcy ochrony dla ramy, silnika i baterii, a dla części pozostałych elementów okresy są krótsze. Na tej samej stronie można dokupić dodatkową roczną rozszerzoną gwarancję obejmującą między innymi silnik, baterię i kontroler.

Reklama

Z kolei sklep engwe.pl deklaruje obecnie dwuletnią gwarancję dla rowerów kupionych bezpośrednio u niego oraz własny serwis w Jankach. Dlatego przed zakupem warto przeczytać warunki konkretnego sprzedawcy zamiast zakładać, że każdy E26 ma identyczną ochronę gwarancyjną.

Przy zakupie przez marketplace równie ważne jest ustalenie, kto formalnie wystawia dokument sprzedaży i kto będzie obsługiwał naprawę. Więcej o dostępności części i praktyce warsztatów przeczytasz w artykule czy serwisy naprawiają chińskie rowery elektryczne.

Cena ENGWE E26 – czy 6349 zł ma sens?

16 września 2026 roku oficjalna polska strona ENGWE podawała cenę 6349 zł za klasyczny E26. Dla porównania E26 3.0 Pro kosztował w tym samym czasie 8049 zł.

Przy tej cenie argumentami E26 są przede wszystkim akumulator 768 Wh, hydrauliczne hamulce, szerokie opony i deklarowane maksymalne obciążenie 150 kg. Trzeba jednak zaakceptować masę przekraczającą 33 kg, prostszy napęd 7-biegowy i charakterystykę silnika w tylnej piaście.

Jeżeli zależy Ci właśnie na dużym fatbike’u do rekreacji, dróg gruntowych i spokojniejszych dojazdów, taki zestaw cech może mieć sens. Jeżeli rower ma służyć prawie wyłącznie do codziennych przejazdów po asfalcie, przed zakupem dobrze jest porównać E26 również z lżejszymi konstrukcjami na węższych oponach.

Gdzie kupić

ENGWE E26 rower elektryczny fatbike 250 W z oponami 26 x 4 cale

ENGWE E26 na Amazon

Cena, kolor i dostępna wersja mogą się zmieniać. Przed zakupem sprawdź dokładną specyfikację oferowanego egzemplarza.

Sprawdź aktualną cenę na Amazon

Link jest linkiem afiliacyjnym. Jeśli dokonasz przez niego zakupu, Pozdrower.pl może otrzymać prowizję bez dodatkowych kosztów dla Ciebie.

Dla kogo ENGWE E26 ma sens?

Patrząc na konstrukcję i dostępne wyniki testów, E26 najlepiej pasuje do osoby, która świadomie szuka dużego fatbike’a na asfalt, lokalne drogi, szuter i rekreacyjne trasy po mniej równych nawierzchniach. Atutem może być również deklarowane przez producenta maksymalne obciążenie 150 kg.

Znacznie mniej przekonujący będzie dla kogoś, kto musi codziennie wnosić rower po schodach, oczekuje bardzo zwinnego prowadzenia albo regularnie pokonuje długie i strome podjazdy.

E26 warto rozważyć, jeśli:

  • chcesz pełnowymiarowego fatbike’a z oponami 26 × 4,0 cala;
  • masz wygodne miejsce do przechowywania ciężkiego roweru;
  • jeździsz głównie po płaskich lub umiarkowanie pagórkowatych trasach;
  • duża pojemność akumulatora jest dla Ciebie ważniejsza niż niska masa;
  • zależy Ci na hydraulicznych hamulcach.

Poszukałbym innego roweru, jeśli:

  • regularnie pokonujesz długie i strome podjazdy;
  • musisz wnosić rower po schodach;
  • zależy Ci na lekkim i zwinnym rowerze miejskim;
  • oczekujesz bardzo naturalnej reakcji wspomagania na nacisk na pedały;
  • potrzebujesz szerszego zakresu przełożeń do wymagającego terenu.

Czy warto kupić ENGWE E26?

ENGWE E26 ma kilka mocnych stron: dużą baterię 768 Wh, hydrauliczne hamulce, szerokie opony i wysokie deklarowane maksymalne obciążenie. Trzeba jednak patrzeć na niego jak na ciężkiego fatbike’a do określonych zastosowań, a nie uniwersalny rower elektryczny dla każdego.

Dostępny niezależny test pokazuje, że E26 dobrze radzi sobie na umiarkowanie pofałdowanych trasach, natomiast strome podjazdy wyraźniej pokazują ograniczenia silnika w tylnej piaście. Podobnie jest z zasięgiem: duża bateria jest niewątpliwym atutem, ale deklarowanych 140 km nie należy traktować jako typowego wyniku codziennej jazdy.

Jeśli szukasz właśnie dużego fatbike’a, masz wygodne miejsce do jego przechowywania i nie planujesz regularnej jazdy po stromych trasach, E26 jest modelem wartym rozważenia. Jeśli ważniejsze są naturalne wspomaganie, lepsze możliwości na podjazdach i bardziej zaawansowane zawieszenie, sensownie będzie porównać go również z E26 3.0 Pro albo innym rowerem z silnikiem centralnym.

Najczęściej zadawane pytania o ENGWE E26

Jaki jest realny zasięg ENGWE E26?

Nie ma jednego wyniku odpowiedniego dla każdego użytkownika. Producent deklaruje maksymalnie 140 km. W niezależnym teście E26 ST z 2024 roku osiągano około 48 km podczas pagórkowatej jazdy głównie na najwyższym wspomaganiu, a autor oceniał około 56–64 km jako możliwe na bardziej płaskiej trasie. Przy spokojniejszym wspomaganiu wynik może być większy.

Czy ENGWE E26 ma silnik centralny?

Nie. Klasyczny E26 ma silnik 250 W w tylnej piaście. Silnik centralny 250 W o deklarowanym maksymalnym momencie 100 Nm zastosowano w E26 3.0 Pro.

Czy ENGWE E26 dobrze podjeżdża pod górę?

W niezależnym teście E26 ST dobrze radził sobie na umiarkowanych podjazdach około 10%. Na krótkim odcinku o nachyleniu 20% silnik wyraźnie miał trudniej i wymagał mocnej pomocy rowerzysty. Producent deklaruje wprawdzie maksymalny kąt 30°, ale nie publikuje warunków tego pomiaru.

Ile waży ENGWE E26?

Producent podaje 34,5 kg dla wersji High-Step oraz 33,5 kg dla Step-Thru.

Czy ENGWE E26 ma pełne zawieszenie?

Nie w klasycznym znaczeniu roweru full suspension. Producent reklamuje E26 jako „Dual Suspension”, ale testowany E26 ST miał amortyzowany przedni widelec i amortyzowaną sztycę podsiodłową. Rzeczywiste tylne zawieszenie ramy z amortyzatorem ma E26 3.0 Pro.

Czy ENGWE E26 jest legalny w Polsce?

Europejska wersja jest deklarowana przez producenta jako 250 W, 48 V i 25 km/h oraz zgodna z EN 15194. Są to parametry odpowiadające typowemu europejskiemu pedelekowi, ale przy zakupie warto sprawdzić konkretną konfigurację, szczególnie w przypadku egzemplarzy importowanych z innego rynku albo po modyfikacjach.

ENGWE E26 czy E26 3.0 Pro?

E26 jest prostszym fatbike’iem z silnikiem w tylnej piaście i baterią 768 Wh. E26 3.0 Pro ma silnik centralny 100 Nm, czujnik momentu, pełne zawieszenie, baterię 720 Wh oraz bardziej rozbudowaną elektronikę. Osobie często jeżdżącej po stromych i pagórkowatych trasach nowszy układ napędowy daje istotną przewagę konstrukcyjną.

Źródła i materiały referencyjne

E-book · Praktyczny poradnik zakupu
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu e-bike’a
Ile naprawdę przejedziesz na jednym ładowaniu?
Jak czytać Wh i Ah, dlaczego katalogowy zasięg różni się od codziennej jazdy i jak dbać o baterię bez zbędnej obsesji — zanim wydasz kilka tysięcy złotych.
29 zł
Kup e-booka za 29 zł →
Płatność jednorazowa · Dostęp natychmiast · Plik PDF