Silniki TQ HPR40, HPR50 i HPR60 – porównanie napędów do rowerów elektrycznych w 2026 roku
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu roweru elektrycznego
E-book · Nowość
Mój pierwszy rower elektryczny
Jak wybrać rower elektryczny, który naprawdę pasuje do Twojego życia. 230 stron · PDF od razu po zakupie.
29 zł Kup e-booka →

Data ostatniej aktualizacji: 2026-09-04

Silniki TQ dostępne w ofercie producenta w 2026 roku to HPR40, HPR50 i HPR60. Wszystkie korzystają z przekładni Harmonic Pin-Ring, ale różnią się maksymalnym momentem obrotowym, deklarowanym poziomem wspomagania, masą i przeznaczeniem. Przy wyborze nie wystarczy więc porównać samych niutonometrów — trzeba spojrzeć na cały rower i sposób, w jaki ma być używany.
⚡ Kluczowe wnioski w 30 sekund
  • HPR40 ma 40 Nm, maksymalny poziom wspomagania 100% i waży około 1,17 kg. Producent opracował go przede wszystkim z myślą o rowerach szosowych, choć w aktualnym katalogu występuje też w rowerach gravelowych i e-MTB.
  • HPR50 ma 50 Nm, do 200% wspomagania i waży około 1,85 kg. Nadal znajduje się w aktualnej ofercie TQ i jest montowany w rowerach wielu marek.
  • HPR60 jest bezpośrednim następcą HPR50. Oferuje 60 Nm i do 200% wspomagania. Strona produktowa TQ podaje 1,924 kg, a według instrukcji masa wraz z żebrami chłodzącymi wynosi około 1,95 kg.
  • Liczby 300 W dla HPR50 i 350 W dla HPR60 ze stron produktowych TQ nie są tym samym co moc znamionowa ciągła. Instrukcje obu jednostek podają 250 W znamionowej mocy ciągłej (continuous rated power).
  • HPR60 może zastąpić HPR50 w części rowerów, ale TQ nie opisuje tej operacji jako uniwersalnej zamiany „plug and play”. Trzeba sprawdzić ramę, chłodzenie, oprogramowanie i zalecenia producenta roweru.

Kto produkuje silniki TQ?

Silniki TQ produkuje TQ-Systems GmbH, niemiecka firma należąca do TQ-Group. Grupa została założona w 1994 roku, a jej główna siedziba mieści się w Seefeld w Bawarii. TQ działa znacznie szerzej niż tylko w branży rowerowej — rozwija i produkuje rozwiązania m.in. z zakresu elektroniki, napędów elektrycznych, robotyki, automatyki, techniki medycznej oraz lotnictwa.

W sektorze e-bike TQ działa od ponad 10 lat. Jeszcze przed obecną rodziną HPR40, HPR50 i HPR60 firma stworzyła m.in. napęd HPR120 o momencie 120 Nm. Obecne systemy HPR rozwijają inną koncepcję: mają być lekkie, kompaktowe i możliwie dyskretnie zintegrowane z rowerem. TQ określa swoje rozwiązania e-bike jako „Made in Germany”.

Jak wygląda oferta silników TQ w 2026 roku?

Rodzina HPR obejmuje lekkie, kompaktowe systemy wspomagania. W aktualnej ofercie są trzy jednostki: HPR40, HPR50 i HPR60. HPR60 jest przedstawiany jako następna generacja HPR50, natomiast HPR40 powstał przede wszystkim z myślą o kolarstwie szosowym.

E-book Mój pierwszy rower elektryczny
Od autora
Wybierasz pierwszy rower elektryczny? Cały proces — od parametrów po jazdę próbną — rozpisałem krok po kroku w e-booku Mój pierwszy rower elektryczny → (230 stron · 29 zł)

Granice między zastosowaniami nie są jednak sztywne. HPR40, mimo szosowego rodowodu, jest stosowany także w rowerach gravelowych oraz w Orbea Rallon RS z kategorii MTB. HPR60 występuje w e-MTB, gravelach, rowerach szosowych oraz modelach miejskich i trekkingowych. HPR50 także pozostaje w ofercie TQ i nadal jest montowany w aktualnych modelach.

Oznaczenie silnika jest więc tylko jednym z elementów wyboru. Na zachowanie gotowego e-bike’a wpływają także geometria, masa roweru, przełożenia, pojemność baterii i ustawienia wspomagania.

HPR40, HPR50 i HPR60 – najważniejsze parametry

Parametr TQ HPR40 TQ HPR50 TQ HPR60
Maksymalny moment 40 Nm 50 Nm 60 Nm
Maksymalny poziom wspomagania deklarowany przez TQ 100% 200% 200%
Moc znamionowa ciągła z instrukcji 200 W 250 W 250 W
„Power” na stronie produktowej TQ 200 W 300 W 350 W
Masa jednostki ok. 1,17 kg ok. 1,85 kg 1,924 kg (karta produktowa TQ) / ok. 1,95 kg (instrukcja, z żebrami chłodzącymi)*
Segmenty, w których TQ prezentuje rowery wyposażone w ten napęd szosa, gravel, MTB miasto/trekking, gravel, szosa miasto/trekking, gravel, MTB, szosa

* Strona produktowa HPR60 podaje 1,924 kg, natomiast instrukcja około 1,950 kg i zaznacza, że jest to masa wraz z żebrami chłodzącymi. W tabeli pokazujemy więc obie oficjalne wartości zamiast przedstawiać je jako jeden zakres.

Nawet HPR60 ma maksymalnie 60 Nm, a więc mniej niż wiele pełnowymiarowych silników centralnych. Nie oznacza to automatycznie słabszego roweru — moment obrotowy jest tylko jednym z parametrów wpływających na odczucia z jazdy. Szerszy kontekst znajdziesz w porównaniu silników centralnych 2026 oraz w poradniku o momencie obrotowym silnika w rowerze elektrycznym.

200, 300 i 350 W – co naprawdę oznaczają liczby TQ?

Właśnie przy mocy najłatwiej o błędne porównanie. Na stronach produktowych TQ przy HPR40 widnieje 200 W „Power”, przy HPR50 300 W, a przy HPR60 350 W. Instrukcje jednostek podają jednak osobno continuous rated power, czyli znamionową moc ciągłą.

Instrukcja HPR40 podaje 200 W znamionowej mocy ciągłej. W HPR50 jest to 250 W, mimo 300 W widocznych na stronie produktowej. HPR60 również ma według instrukcji 250 W znamionowej mocy ciągłej, podczas gdy strona produktowa pokazuje 350 W.

⚠️ Uwaga na porównania mocy: nie należy automatycznie nazywać 300 W w HPR50 ani 350 W w HPR60 mocą nominalną. TQ na stronach produktowych używa ogólnej etykiety „Power”, natomiast w instrukcjach jednoznacznie podaje odpowiednio 250 W znamionowej mocy ciągłej dla HPR50 i HPR60. Przy porównywaniu z innymi napędami trzeba zestawiać ten sam rodzaj parametru.

Dlatego zdanie „silnik ma X watów” bez podania rodzaju mocy może wprowadzać w błąd. W praktyce trzeba zestawiać tę samą kategorię parametru, a oprócz mocy uwzględnić także moment obrotowy, maksymalny poziom wspomagania i sposób oddawania pomocy.

Co wyróżnia technologię Harmonic Pin-Ring?

Nazwa HPR pochodzi od Harmonic Pin-Ring. Według TQ przekładnia ta pozwala uzyskać wysokie przełożenie przy niewielkiej liczbie elementów i zajmuje mało miejsca. Dzięki temu jednostkę można kompaktowo zintegrować w okolicy suportu.

Na stronie poświęconej technologii producent podaje, że system rejestruje moment i kadencję, a sterownik na tej podstawie dobiera pracę silnika. W FAQ TQ doprecyzowuje, że czujnik siły mierzy także prędkość i przyspieszenie korby oraz siły działające niezależnie na obie korby. Algorytm wykorzystuje te dane do sterowania wspomaganiem.

TQ wykorzystuje tę konstrukcję przede wszystkim do zmniejszenia rozmiarów i masy napędu oraz uzyskania dyskretnego charakteru wspomagania. To inne podejście niż w przypadku jednostek projektowanych głównie z myślą o jak najwyższym momencie i bardzo mocnym wspomaganiu na stromych podjazdach.

TQ HPR40 – dla kogo ma sens?

HPR40 jest najlżejszą jednostką w obecnej rodzinie TQ. Waży około 1,17 kg, ma 40 Nm i maksymalny poziom wspomagania 100%. Producent opracował ten system przede wszystkim z myślą o kolarstwie szosowym i zachowaniu charakteru lekkiego roweru.

Silnik ten jest montowany m.in. w BMC Teammachine 01 AMP, Ridley E-Noah, Scott Fastlane i Canyon Endurace:ONfly. Nie jest to jednak jednostka wyłącznie szosowa: TQ pokazuje również gravelowy model Ridley E-Astr oraz Orbea Rallon RS z kategorii MTB.

Dla kogo HPR40 jest najlepszym wyborem?

HPR40 ma najwięcej sensu wtedy, gdy priorytetem są niska masa i dyskretne wspomaganie. TQ deklaruje dla niego maksymalnie 100% wspomagania, podczas gdy HPR50 i HPR60 mają po 200%. To wyraźnie pokazuje, że HPR40 ma łagodniejszy charakter wspomagania niż dwa pozostałe napędy.

Jeżeli priorytetem są bardzo strome podjazdy, duża masa zestawu albo wysoki poziom wspomagania przez większość jazdy, HPR40 nie jest oczywistym pierwszym wyborem. Nadal trzeba jednak oceniać konkretny rower, bo przełożenia, masa i geometria wyraźnie wpływają na to, jak odczuwane jest wspomaganie na trasie.

HPR40 silnik do rowerów elektrycznych

TQ HPR50 w 2026 roku – starsza generacja nadal w ofercie

HPR50 ma 50 Nm, do 200% wspomagania i waży około 1,85 kg. Choć HPR60 jest jego następcą, TQ nie oznacza obecnie HPR50 jako modelu wycofanego. Producent nadal pokazuje tę jednostkę w rodzinie napędów i w katalogu rowerów.

W aktualnym katalogu TQ z HPR50 występują m.in. Trek FX+, Simplon Silk 365:eLight, Bergamont E-Vitess, Scott Silence eRide, Wilier Adlar Hybrid i BMC Urs AMP LT Two. HPR50 pojawia się więc przede wszystkim w rowerach miejskich, trekkingowych i gravelowych.

Kiedy HPR50 nadal warto kupić?

Przy zakupie gotowego roweru nie warto skreślać HPR50 tylko dlatego, że istnieje HPR60. Jeżeli cały e-bike ma dobrą geometrię, odpowiednią baterię, sensowną cenę i odpowiada Twojemu stylowi jazdy, starszy silnik może być rozsądnym wyborem. Szczególnie dotyczy to przecenionych modeli oraz rynku używanego.

Jeżeli jednak porównujesz dwa bardzo podobne rowery w zbliżonej cenie, HPR60 daje większy maksymalny moment obrotowy i jest nowszą generacją systemu. W takiej sytuacji dopłata do HPR60 może mieć więcej sensu.

HPR50 silnik do rowerów elektrycznych

TQ HPR60 – następca HPR50

TQ nazywa HPR60 bezpośrednio następną generacją HPR50. Maksymalny moment wzrósł z 50 do 60 Nm, a wartość „Power” na stronie produktowej z 300 do 350 W. Maksymalny poziom wspomagania pozostał na poziomie 200%.

Masa wzrosła niewiele. TQ podaje na stronie produktowej 1,924 kg, a w instrukcji około 1,950 kg wraz z żebrami chłodzącymi. To nadal lekka jednostka w porównaniu z wieloma pełnowymiarowymi silnikami centralnymi, choć sam napęd jest cięższy od HPR40.

Co zmieniło się względem HPR50?

Najbardziej oczywista zmiana to wzrost maksymalnego momentu z 50 do 60 Nm oraz wartości „Power” na stronie produktowej z 300 do 350 W. HPR60 ma też dodatkowe żebra chłodzące. Redakcja E-MOUNTAINBIKE wcześniej zwracała uwagę na nagrzewanie się HPR50 pod długim obciążeniem, a w teście HPR60 odnotowała wyraźnie lepsze wykorzystanie energii.

W terenowym teście podjazdowym E-MOUNTAINBIKE rower z HPR60 zużył ponad 20% mniej energii niż porównywany rower z HPR50. Oba rowery miały takie same opony i ciśnienie, a model z HPR60 był przy tym niemal o 10% cięższy. Nadal jednak porównywano dwa różne rowery, dlatego wyniku nie należy traktować jako czystego testu A/B samych silników.

W teście grupowym na 2026 rok E-MOUNTAINBIKE bardzo dobrze ocenił cichą pracę HPR60. Rower testowy osiągnął 1911 metrów przewyższenia w próbie zasięgu, ale redakcja wiązała ten wynik nie tylko ze sprawnością napędu, lecz także ze stosunkowo niską mocą silnika i dużą baterią 580 Wh.

Redakcji nie udało się natomiast przeprowadzić pomiarów HPR60 na stanowisku testowym ze względu na reakcję czujnika momentu w warunkach pomiaru. Wyniku zasięgowego nie należy więc traktować jako laboratoryjnego pomiaru sprawności samego silnika.

HPR60 należy więc porównywać przede wszystkim z innymi lekkimi systemami wspomagania, a nie tylko z najmocniejszymi jednostkami pełnowymiarowymi. Jedną z często rozważanych alternatyw jest Fazua Ride 60, który opisujemy osobno w artykule o silniku Fazua Ride 60.

TQ-HPR60 silnik do rowerow elektrycznych

Czy HPR60 można zamontować zamiast HPR50?

To pytanie jest szczególnie ważne dla właścicieli starszych rowerów z HPR50. Odpowiedź TQ brzmi: w wielu przypadkach tak, ale zależy to od konkretnego roweru. HPR60 ma podobny format konstrukcyjny do HPR50, jednak ma dodatkowe żebra chłodzące.

TQ informuje, że w niektórych ramach HPR50 autoryzowany serwis może usunąć żebra chłodzące HPR60, aby dopasować jednostkę do ramy. Producent zaznacza jednak, że oznacza to kompromis w chłodzeniu i może wpływać na osiągi. Niektóre marki przygotowują własne osłony lub modyfikacje ramy umożliwiające taką modernizację.

Osobną kwestią jest oprogramowanie. Według FAQ HPR60 pracujący z oprogramowaniem HPR50 jest ograniczony do 300 W. TQ nie precyzuje tam, o jaki rodzaj mocy chodzi, dlatego nie należy utożsamiać tej wartości z podawaną w instrukcji znamionową mocą ciągłą 250 W.

💡 Ważne przy modernizacji: nie kupuj HPR60 jako „zamiennika HPR50” wyłącznie na podstawie podobnego kształtu obudowy. TQ zaleca sprawdzenie zgodności u producenta roweru lub lokalnego dealera. Instrukcje jednostek wskazują też, że demontaż, montaż i prace serwisowe przy silniku powinien wykonywać autoryzowany warsztat.

Instrukcje TQ ostrzegają również przed otwieraniem obudowy jednostki, ponieważ powoduje to utratę gwarancji. Ten artykuł nie jest więc instrukcją samodzielnego przekładania silnika między ramami.

Baterie, Range Extender, aplikacja i aktualizacje

Silnik jest tylko jednym elementem systemu TQ. Producent oferuje obecnie baterie 250, 290, 360 i 580 Wh oraz dodatkowy akumulator Range Extender 160 Wh. Sama obecność danego akumulatora w katalogu nie oznacza jednak zgodności z każdym silnikiem i każdym modelem roweru.

Nie kupuj na podstawie samej pojemności

O zgodności decyduje konfiguracja konkretnego roweru: rama, mocowanie baterii, przewody, ładowarka i oprogramowanie. Strona TQ z aktualizacjami oprogramowania rozróżnia m.in. baterię 290 Wh pracującą z HPR40 oraz baterie używane z HPR50 i HPR60. Przed zakupem dodatkowej lub zamiennej baterii trzeba więc sprawdzić dokumentację producenta roweru, a nie kierować się wyłącznie pojemnością.

Range Extender TQ ma 160 Wh i według aktualnej strony produktowej waży 960 g. Pozwala zwiększyć zapas energii bez montowania większej baterii głównej, ale również w tym przypadku trzeba sprawdzić zgodność z konkretnym rowerem.

Aplikacja i aktualizacje

Aplikacja TQ pozwala dostosować charakter pracy silnika w poszczególnych trybach wspomagania oraz sprawdzić informacje o rowerze i wersjach oprogramowania.

TQ publikuje osobne wersje oprogramowania dla HPR40, HPR50 i HPR60. Użytkownik może sprawdzić wersje w aplikacji, ale aktualizacje wykonują autoryzowani dealerzy przy użyciu TQ Service Dongle i TQ Dealer Service Tool. Producent nie przewiduje samodzielnego wgrywania aktualizacji przez właściciela roweru.

Kiedy silniki TQ nie będą najlepszym wyborem?

Napędy z rodziny HPR są projektowane jako lekkie systemy wspomagania, dlatego nie odpowiadają każdemu stylowi jazdy. Osoba oczekująca bardzo mocnej pomocy przy niewielkim własnym wysiłku może być bardziej zadowolona z pełnowymiarowego napędu o wyższym momencie obrotowym i większym maksymalnym poziomie wspomagania.

  • Niższy maksymalny moment niż w wielu pełnowymiarowych napędach: zakres 40–60 Nm wynika z koncepcji lekkiego systemu, a nie z próby konkurowania samą wartością momentu.
  • Duże znaczenie całej konstrukcji roweru: masa, geometria, przełożenia i ustawienia wspomagania mają duży wpływ na odczucia z jazdy, podobnie jak sam model silnika.
  • Kompatybilność części nie jest automatyczna: nawet HPR60 jako następca HPR50 wymaga sprawdzenia konkretnego roweru.
  • Aktualizacje i serwis wymagają autoryzowanego punktu: TQ kieruje montaż, naprawy i aktualizacje oprogramowania do autoryzowanych serwisów.
  • Same waty ze stron produktowych nie wystarczą do porównania: instrukcje i strony produktowe TQ posługują się różnymi kategoriami mocy.

Przed zakupem warto więc przejechać się konkretnym modelem, zamiast opierać decyzję wyłącznie na tabeli parametrów. W lekkich systemach charakter wspomagania może być ważniejszy niż kilka dodatkowych niutonometrów.

HPR40 vs HPR50 vs HPR60 – który wybrać w 2026 roku?

Nie ma jednego najlepszego silnika TQ dla każdego. Najpierw określ, ile wspomagania potrzebujesz i jak ważna jest dla Ciebie niska masa roweru.

Sytuacja Najbardziej sensowna opcja Dlaczego
Lekki rower szosowy, priorytetem naturalny charakter jazdy HPR40 Najniższa masa, 40 Nm i 100% wspomagania; system opracowany przede wszystkim z myślą o szosie.
Lekki gravel HPR40, HPR50 lub HPR60 HPR40 ma najniższą masę, HPR60 daje większy zapas wspomagania, a HPR50 nadal występuje w aktualnych gravelach i może być atrakcyjny w dobrze wycenionym modelu.
Nowy lekki e-MTB Najczęściej HPR60 60 Nm, 200% wspomagania i nowsza generacja HPR50; obecnie szeroko stosowany w lekkich e-MTB.
Dobry rower z HPR50 w wyraźnie niższej cenie HPR50 nadal ma sens HPR50 nadal oferuje 50 Nm i 200% wspomagania; liczy się wartość całego roweru, nie tylko rok silnika.
Bardzo mocne wspomaganie, ciężki zestaw, bardzo strome podjazdy Rozważ także inną klasę napędu Napędy z rodziny HPR są nastawione na lekkość i naturalny charakter wspomagania, a nie na maksymalne wartości momentu i wspomagania.

Najważniejsza zasada: przy zakupie nowego e-bike’a z TQ najpierw wybierz rower, który pasuje do Twojej jazdy, a dopiero potem porównuj HPR40, HPR50 i HPR60. Ten sam silnik w dwóch różnych rowerach może dawać inne odczucia.

Jeżeli kupujesz nowy lekki e-bike i nie masz szczególnych wymagań, HPR60 jest obecnie najbardziej uniwersalną opcją w rodzinie TQ: ma 60 Nm, do 200% wspomagania i jest stosowany w kilku segmentach rowerów. HPR40 ma więcej sensu tam, gdzie priorytetem jest minimalna masa i łagodniejsza pomoc, a HPR50 pozostaje rozsądną opcją, gdy cały rower jest wyraźnie lepiej wyceniony.

Podsumowanie

W 2026 roku podział w rodzinie TQ jest dość czytelny. HPR40 najlepiej pasuje tam, gdzie liczą się niska masa i dyskretne wspomaganie. HPR50 nadal ma sens w dobrze wycenionych rowerach i nie jest obecnie wycofany z oferty TQ. HPR60 jest najbardziej uniwersalną opcją przy zakupie nowego lekkiego e-bike’a, jeśli potrzebujesz większego zapasu wspomagania niż oferuje HPR40.

Wspólnym mianownikiem wszystkich trzech jednostek są kompaktowa konstrukcja i nacisk na niską masę. Jeśli tego właśnie szukasz, oferta TQ jest spójna i dobrze zróżnicowana. Jeśli natomiast priorytetem jest maksymalna pomoc na stromych podjazdach, lepiej porównać HPR z pełnowymiarowymi napędami o wyższym momencie i większym poziomie wspomagania.

Najczęściej zadawane pytania

Który silnik TQ jest najmocniejszy?

Spośród HPR40, HPR50 i HPR60 najwyższy maksymalny moment ma HPR60: 60 Nm. TQ deklaruje dla niego również maksymalny poziom wspomagania 200% oraz 350 W pod etykietą „Power” na stronie produktowej. Instrukcja podaje jednocześnie 250 W znamionowej mocy ciągłej.

Czy HPR60 zastępuje HPR50?

Tak, TQ nazywa HPR60 bezpośrednim następcą HPR50 i podaje, że może on zastąpić starszy silnik w wielu rowerach. Nie oznacza to jednak, że taka zamiana będzie możliwa w każdym rowerze bez dodatkowej weryfikacji. Znaczenie mają żebra chłodzące, rama, osłony oraz oprogramowanie konkretnego roweru.

Czy HPR40 nadaje się tylko do roweru szosowego?

Nie. Producent opracował HPR40 przede wszystkim z myślą o kolarzach szosowych, ale aktualny katalog pokazuje również modele gravelowe oraz Orbea Rallon RS z kategorii MTB.

Czy TQ HPR50 ma 250 czy 300 W?

Obie liczby występują w oficjalnych materiałach, ale odnoszą się do różnych sposobów opisu mocy. Strona produktowa TQ pokazuje 300 W „Power”, natomiast instrukcja HPR50 podaje 250 W continuous rated power, czyli znamionowej mocy ciągłej. Nie należy używać tych wartości zamiennie.

Czy TQ HPR60 ma 250 czy 350 W?

Strona produktowa HPR60 podaje 350 W „Power”, a instrukcja jednostki 250 W znamionowej mocy ciągłej. To różne kategorie mocy, dlatego w rzetelnym porównaniu powinny być pokazane osobno.

Czy aktualizację oprogramowania TQ można wykonać samodzielnie?

Aplikacja pozwala sprawdzić informacje o rowerze i wersjach oprogramowania oraz dostosować ustawienia wspomagania dostępne dla użytkownika. Same aktualizacje wykonują jednak autoryzowani dealerzy przy użyciu narzędzi serwisowych TQ.

Źródła i materiały referencyjne

Materiały zweryfikowano 4 września 2026 r. Parametry techniczne i zasady serwisowe sprawdzono przede wszystkim w aktualnych materiałach producenta.

E-book · Praktyczny poradnik zakupu
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu e-bike’a
Kup e-bike’a, którego naprawdę potrzebujesz
Bez ślepej wiary w katalogowe zasięgi, marketingowe obietnice i promocje, które kończą się „właśnie dzisiaj”. Ten poradnik pomoże Ci spokojnie zrozumieć silnik, baterię, zasięg, komfort i realne koszty — zanim wydasz kilka tysięcy złotych.
29 zł
Kup e-booka za 29 zł →
Płatność jednorazowa · Dostęp natychmiast · Plik PDF