Shimano Steps EP8 – silnik centralny do roweru elektrycznego e-MTB na niebieskim tle, okładka artykułu o specyfikacji napędu
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu roweru elektrycznego
E-book · Nowość
Mój pierwszy rower elektryczny
Jak wybrać rower elektryczny, który naprawdę pasuje do Twojego życia. 230 stron · PDF od razu po zakupie.
29 zł Kup e-booka →

Data ostatniej aktualizacji: 2026-09-10

Gdy szukasz opinii o Shimano EP8, trzeba dziś rozróżnić dwa modele: starszy DU-EP800 i nowszy DU-EP801. Oba oferują maksymalnie 85 Nm i 250 W mocy znamionowej, ale EP801 ma wyższą moc maksymalną, nowszą elektronikę, gniazda CAN i ACC oraz znacznie szerszą integrację z Di2. W standardowym ekosystemie akumulatorów Shimano EP801 pracuje z BMS drugiej generacji.

Jeśli kupujesz nowy e-MTB, częściej spotkasz dziś EP801. Jeśli rozważasz rower używany z EP800, nadal może to być bardzo dobry napęd, ale przed zakupem warto sprawdzić baterię, wersję systemu, stan całego roweru i charakterystyczne odgłosy podczas toczenia bez pedałowania.

⚡ Kluczowe wnioski w 30 sekund
  • EP800 i EP801 mają 85 Nm, 250 W mocy znamionowej i do 400% wspomagania. Maksymalna moc wynosi według Shimano 500 W dla EP800 i 600 W dla EP801.
  • EP801 to nie tylko „EP800 z większą mocą”. Ma gniazda CAN i ACC, współpracuje ze standardowym systemem baterii Shimano Gen.2 i znacznie lepiej integruje się z elektroniczną zmianą biegów.
  • AUTO SHIFT nie jest już ograniczony wyłącznie do LINKGLIDE. Nowsze przewodowe przerzutki XTR, XT i Deore Di2 do e-MTB obsługują AUTO SHIFT i FREE SHIFT także z 12-rzędowym HYPERGLIDE+.
  • EP800 nadal ma sens na rynku wtórnym, szczególnie gdy cały rower jest w dobrym stanie i kosztuje wyraźnie mniej od podobnego modelu z EP801.
  • Najczęściej opisywany minus EP8 to metaliczny odgłos podczas jazdy bez pedałowania. Jest szczególnie kojarzony z EP800; w EP801 relacje użytkowników są bardziej zróżnicowane.
  • W 2026 roku Bosch CX może mieć przewagę w liczbach – zgodny BDU384Y po Performance Upgrade 2.0 może osiągać do 120 Nm – ale sama liczba Nm nie rozstrzyga, który napęd będzie lepszy dla konkretnego rowerzysty.
Reklama

Shimano EP8 w 2026 roku – EP800 czy EP801?

Nazwa Shimano EP8 jest dziś trochę myląca, bo obejmuje dwie blisko spokrewnione, ale technicznie różne jednostki. Oryginalny DU-EP800 pojawił się w 2020 roku jako następca E8000. Shimano podniosło wtedy maksymalny moment z 70 do 85 Nm, zmniejszyło obudowę i deklarowało o 36% niższy opór wewnętrzny podczas pedałowania.

DU-EP801 jest zaktualizowaną wersją EP8. Zachował 85 Nm i magnezową obudowę, ale otrzymał nowszą elektronikę, gniazda CAN i ACC, standardową obsługę baterii Shimano z BMS drugiej generacji oraz funkcje przygotowane pod współpracę z elektronicznymi napędami Di2. To właśnie EP801 jest dziś ważniejszy przy zakupie nowego e-MTB.

EP8 należy do szerszej rodziny napędów Shimano do rowerów elektrycznych. W tej samej klasie momentu pracuje także EP600, ale EP8 pozostaje lżejszym i wyżej pozycjonowanym rozwiązaniem sportowym.

Shimano EP800 vs EP801 – najważniejsze różnice

ParametrDU-EP800DU-EP801
Maks. moment obrotowy85 Nm85 Nm
Moc znamionowa ciągła250 W250 W
Moc maksymalna wg Shimano500 W600 W
Maks. poziom wspomagania400%400%
Napięcie znamionowe36 V36 V
System zarządzania baterią1. generacja w typowych konfiguracjach EP800Gen.2 dla baterii Shimano; wyjątki OEM z bateriami partnerskimi Gen.1 – patrz niżej
Łączność / rozszerzeniastarsza platforma systemowaCAN, ACC, nowsza platforma systemowa
FREE SHIFT / AUTO SHIFTbrak pełnej integracji nowszej generacjitak, z kompatybilnym Di2
Masa podawana na stronach produktowych2,6 kg przy premierze*2,7 kg*
💡 Dlaczego w internecie można znaleźć różne masy? Shimano przy premierze EP800 podawało 2,6 kg, a aktualna strona produktowa EP801 podaje 2,7 kg. Te wartości pochodzą z materiałów produktowych Shimano i dobrze pokazują skalę różnicy między generacjami. Około 100 g nie powinno jednak przesądzać o wyborze całego roweru – masa baterii, ramy, kół i osprzętu ma znacznie większy wpływ na wynik końcowy.

Najważniejsza różnica nie leży więc w momencie obrotowym – ten w obu przypadkach wynosi 85 Nm. EP801 jest przede wszystkim nowszą wersją całego systemu. Różnicę widać przy baterii, przewodach, elektronicznej zmianie biegów i kompatybilności z nowszymi komponentami.

500 W kontra 600 W – co oznacza moc maksymalna?

Shimano w swoim FAQ podaje 500 W maksymalnej mocy dla EP800 i 600 W dla EP801. Jednocześnie oba silniki mają 250 W mocy znamionowej ciągłej. Shimano zaznacza, że maksymalna moc nie jest utrzymywana przez długi czas i może być ograniczana zależnie od używanego akumulatora oraz jego poziomu naładowania.

To dobry przykład, dlaczego nie należy utożsamiać 250 W z maksymalnym chwilowym oddawaniem mocy. Szerzej wyjaśniamy to w poradniku moc nominalna a moc maksymalna silnika w rowerze elektrycznym.

BMS pierwszej i drugiej generacji – ważne przy zakupie używanego roweru

W standardowym ekosystemie akumulatorów Shimano EP800 należy do starszej generacji systemu, a EP801 został zaprojektowany dla BMS Gen.2. Tak opisuje go również aktualna karta produktu Shimano. Jest jednak ważny wyjątek: aktualna tabela kompatybilności Shimano przewiduje EP801 także w wybranych konfiguracjach z akumulatorami producentów partnerskich korzystającymi z systemu BMS pierwszej generacji, po zapewnieniu zgodności przez odpowiedni firmware.

Dlatego przy wymianie baterii nie wystarczy kierować się samym napisem EP801, pojemnością ani kształtem obudowy. Trzeba sprawdzić dokładny model akumulatora, jego BMS, mocowanie, przewody i dokumentację producenta roweru. W systemie Shimano Gen.2 dostępne są m.in. BT-EN805 504 Wh i BT-EN806 630 Wh. Producent deklaruje dla tych baterii ponad 60% początkowej pojemności maksymalnej po 1000 pełnych cykli ładowania. Nie należy jednak przeliczać tego mechanicznie na liczbę lat użytkowania, bo na starzenie ogniw wpływa również czas, temperatura i sposób przechowywania.

* Karta DU-EP801 podaje zgodność z BMS Gen.2, natomiast osobna tabela kompatybilności Shimano dopuszcza wybrane baterie producentów partnerskich pracujące z systemem pierwszej generacji. Przy rowerze OEM nadrzędna jest więc dokumentacja konkretnej konfiguracji.

AUTO SHIFT i FREE SHIFT w EP801 – co działa naprawdę w 2026 roku?

FREE SHIFT pozwala zmienić przełożenie podczas toczenia się bez pedałowania. AUTO SHIFT może natomiast automatycznie dobierać bieg na podstawie warunków jazdy. W rowerze z EP801 obie funkcje wymagają kompatybilnej konfiguracji Shimano Di2 – sam silnik nie gwarantuje ich dostępności.

Tutaj łatwo trafić na sprzeczne informacje, bo ogólna strona technologii AUTO SHIFT nadal pokazuje starszą zasadę: automatyczna zmiana podczas pedałowania jest tam przypisana do 10- i 11-rzędowego LINKGLIDE, a 12-rzędowy HYPERGLIDE+ do zmiany bez pedałowania.

Nowsze, konkretne karty komponentów i aktualna tabela kompatybilności Shimano pokazują jednak szerszy zakres. XTR RD-M9260-12, Deore XT RD-M8260-12 i Deore RD-M6260-12 współpracują z 12-rzędowym HYPERGLIDE+ i obsługują AUTO SHIFT podczas pedałowania oraz FREE SHIFT podczas toczenia. Tabela kompatybilności Gen.2 wymienia te przerzutki również w systemie EP801. Dlatego w 2026 roku nie można już stosować ogólnej zasady „AUTO SHIFT wymaga LINKGLIDE” bez sprawdzenia konkretnego numeru przerzutki.

⚠️ Przy zakupie sprawdzaj numer przerzutki, nie tylko napis Di2. Zakres AUTO SHIFT i FREE SHIFT zmieniał się wraz z kolejnymi generacjami. Dwa rowery z EP801 i elektronicznym Shimano mogą mieć różny zestaw funkcji, jeśli korzystają z innych tylnych przerzutek i kaset.

E-TUBE PROJECT – jak można ustawić Shimano EP8?

Do konfiguracji systemu służy bezpłatna aplikacja E-TUBE PROJECT Cyclist. W trybie BASIC użytkownik pracuje z trzema klasycznymi ustawieniami wspomagania: ECO, TRAIL i BOOST. Można regulować charakterystykę wspomagania, maksymalny moment oraz sposób uruchamiania wspomagania.

W EP801 – podobnie jak w EP600 – dostępny jest także FINE TUNE MODE, który pozwala utworzyć do 15 poziomów wspomagania. To jedna z praktycznych różnic względem starszego EP800. Funkcja przydaje się, jeśli trzy klasyczne tryby są dla Ciebie zbyt dużymi „skokami” i chcesz precyzyjniej dobrać pomoc silnika do tempa grupy, kondycji albo konkretnej trasy.

Reklama

Zakres regulacji nie zawsze jest identyczny w każdym rowerze. Shimano zaznacza, że producent roweru może ustawić własne wartości fabryczne i ograniczenia. E-TUBE PROJECT służy również do aktualizacji firmware oraz – w odpowiednich konfiguracjach EP801 – ustawiania zachowania AUTO SHIFT i FREE SHIFT.

Jak jeździ Shimano EP8? ECO, TRAIL i BOOST

ECO

ECO ogranicza wspomaganie i najlepiej sprawdza się wtedy, gdy priorytetem jest zasięg. Nie ma jednej uczciwej liczby kilometrów ani prostego przelicznika „ECO daje dwa razy więcej niż BOOST”, bo zużycie energii zależy od masy rowerzysty, przewyższeń, temperatury, opon, ciśnienia, kadencji, baterii i konfiguracji silnika.

TRAIL

TRAIL jest najbardziej charakterystycznym trybem EP8. Shimano zaprojektowało go tak, aby wraz ze wzrostem nacisku na pedały zwiększał poziom wsparcia. Może korzystać z pełnych 85 Nm, ale nie podaje ich cały czas w taki sam sposób. Dzięki temu podczas spokojnej jazdy pomoc jest łagodniejsza, a na stromym podjeździe może szybko wzrosnąć.

To właśnie ta progresywność jest jednym z powodów, dla których EP8 często zbiera dobre opinie za kontrolę na technicznym podjeździe. Jeśli chcesz zrozumieć, jak silnik wykorzystuje nacisk i tempo pedałowania, zobacz nasze porównanie czujnika kadencji i momentu obrotowego. Nie oznacza to jednak, że każdy rower z EP8 będzie zachowywał się identycznie – geometria, opony, przełożenia i ustawienia E-TUBE również mają duży wpływ na odczucia.

BOOST

BOOST daje najbardziej zdecydowaną charakterystykę i jest przeznaczony do sytuacji, w których potrzebujesz dużego wsparcia od razu. Przy stromych podjazdach i technicznych sekcjach może być bardzo pomocny, ale zwykle zwiększa zużycie energii. Zamiast używać go stale, lepiej dopasować tryby w E-TUBE do własnego stylu jazdy.

Shimano EP8 – opinie użytkowników i najczęściej wskazywane plusy

Dane katalogowe nie mówią wszystkiego, dlatego przy opiniach o EP8 warto oddzielić fakty producenta od doświadczeń użytkowników i testerów. W recenzjach najczęściej powtarzają się trzy zalety: stosunkowo niska masa jednostki, płynna reakcja na nacisk na pedały oraz dobra kontrola wspomagania w terenie.

  • Naturalna modulacja wspomagania. Szczególnie tryb TRAIL reaguje na siłę pedałowania zamiast stale podawać maksymalną pomoc.
  • Niska masa w klasie pełnowymiarowych napędów e-MTB. EP8 pozostaje wyraźnie lżejszy od wielu starszych jednostek centralnych.
  • Rozbudowana personalizacja. E-TUBE pozwala mocno zmienić charakter roweru bez ingerencji mechanicznej.
  • EP801 lepiej integruje się z nowym Di2. Dla osoby zainteresowanej AUTO SHIFT i FREE SHIFT to jedna z najważniejszych przewag nowszej generacji.

Metaliczny odgłos podczas zjazdu – czy „rattle” oznacza awarię?

Najczęściej opisywany minus oryginalnego EP800 to metaliczny odgłos pojawiający się podczas toczenia po nierównościach bez pedałowania. W anglojęzycznych recenzjach nazywa się go zwykle coast rattle. Jest związany z konstrukcją mechanizmu wewnątrz napędu i może być bardziej lub mniej słyszalny zależnie od konstrukcji ramy oraz konkretnego egzemplarza.

W przypadku EP801 relacje nie są całkowicie zgodne. Część testerów opisuje wyraźną poprawę, inni nadal słyszą charakterystyczny odgłos. Dlatego uczciwiej powiedzieć, że EP801 może być pod tym względem cichszy, ale problem nie zniknął w każdej konfiguracji. Jeśli hałas pojawia się nagle, występuje podczas pedałowania albo ma postać zgrzytu, pisku lub regularnego stukania, nie należy automatycznie uznawać go za „normalny rattle” – wtedy warto skontrolować rower w serwisie.

EP801 RS w Orbea Rise – ten sam silnik, inne oprogramowanie

Oznaczenie EP801 RS można spotkać przede wszystkim w rowerach Orbea Rise. Nie jest to osobny model napędu Shimano w takim samym sensie jak EP800 i EP801. Orbea wykorzystuje EP801 z własnym dostrojeniem systemu RS.

W aktualnym Rise z EP801 RS Gen2 MC producent pozwala wybrać dwa profile: RS do 60 Nm oraz RS+ do 85 Nm. To ważne przy czytaniu starszych recenzji, ponieważ wcześniejsze wersje Rise były opisywane z innymi limitami. Kupując używany egzemplarz, trzeba więc ustalić rocznik i dokładną wersję systemu, zamiast zakładać parametry wyłącznie na podstawie napisu „RS”.

Shimano EP8 vs Bosch Performance Line CX, Yamaha PW-X3 i Fazua Ride 60

Porównywanie samych niutonometrów jest coraz mniej użyteczne. W 2026 roku napędy różnią się nie tylko mocą, ale też masą, oprogramowaniem, reakcją na kadencję, ekosystemem baterii i możliwością aktualizacji.

NapędMaks. momentMasa jednostkiNajważniejsza cecha
Shimano EP80185 Nm2,7 kg na stronie produktowejDi2, AUTO/FREE SHIFT, szeroka personalizacja E-TUBE
Bosch Performance Line CX BDU384Ydo 120 Nm*ok. 2,8 kgbardzo wysoki dostępny moment i rozbudowany Smart System
Yamaha PW-X385 Nm2,75 kgsportowy napęd e-MTB, 5 trybów wspomagania
Fazua Ride 6060 Nm1,96 kgniska masa do lekkich e-bike’ów

* Performance Line CX BDU384Y ma niższe ustawienia bazowe. Po oficjalnym Performance Upgrade 2.0 może – jeśli producent konkretnego roweru na to pozwoli – osiągnąć do 120 Nm i 750 W mocy maksymalnej. Maksymalne 600% wspomagania jest dostępne tylko w wybranych trybach i do 15 km/h. Nie każdy rower z tym silnikiem udostępnia pełny zakres.

Bosch ma obecnie wyraźnie wyższy potencjalny maksymalny moment niż EP801, ale nie oznacza to automatycznie przewagi w każdym zastosowaniu. Szczegółowo opisujemy ten napęd w poradniku o Bosch Performance Line CX. Shimano nadal może być atrakcyjne dla osoby, która ceni kompaktowy napęd, mocną integrację z Di2 i charakterystyczną modulację trybu TRAIL. Jeśli chcesz porównać więcej systemów, zobacz nasze porównanie silników centralnych 2026, a osobno także Yamaha PW-X3 oraz Fazua Ride 60.

Czy warto kupić używany rower z EP800?

Tak, ale w 2026 roku trzeba patrzeć na cały rower, a nie wyłącznie na silnik. EP800 ma nadal 85 Nm i może zapewniać bardzo dobre wspomaganie na szlaku. Jego największą przewagą na rynku wtórnym jest cena całego e-MTB, jeśli podobny rower z EP801 kosztuje wyraźnie więcej.

Reklama
  1. Sprawdź dokładne oznaczenie DU-EP800 lub DU-EP801. Sam napis EP8 na obudowie nie wystarcza.
  2. Sprawdź baterię i jej generację. EP800 i EP801 pracują z innymi generacjami BMS; nie zakładaj zgodności zamiennika bez sprawdzenia dokumentacji konkretnego roweru.
  3. Posłuchaj napędu pod obciążeniem i podczas toczenia. Typowy odgłos na nierównościach bez pedałowania to co innego niż zgrzyt, pisk czy stukanie pojawiające się również przy napędzaniu.
  4. Sprawdź błędy i firmware. E-TUBE PROJECT pozwala aktualizować system, ale przy używanym rowerze warto też poprosić sprzedawcę o historię serwisową.
  5. Oceń napęd mechaniczny. Zużyty łańcuch, kaseta i zębatka mogą generować znaczne koszty zaraz po zakupie.
  6. Jeśli zależy Ci na AUTO/FREE SHIFT, sprawdź całą konfigurację Di2. EP801 sam w sobie nie gwarantuje tych funkcji.

Przy rowerze elektrycznym z silnikiem centralnym moc silnika przechodzi przez łańcuch i kasetę, dlatego stan napędu mechanicznego ma szczególne znaczenie. Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w poradniku jak często serwisować rower elektryczny.

Ile kosztuje rower z Shimano EP801 w 2026 roku?

Nie ma jednej ceny „roweru z EP8”, bo ten sam silnik trafia do bardzo różnych konstrukcji. Dobry obraz rynku daje jednak aktualna oferta jednego producenta. 10 września 2026 roku Canyon w Polsce oferuje Spectral:ON CF 8 z EP801 za 17 999 zł w promocji, Spectral:ON CF 9 Di2 za 20 299 zł oraz Spectral:ON CFR za 27 099 zł. Ceny katalogowe i promocje zmieniają się, więc te liczby należy traktować jako migawkę rynku, a nie stały cennik.

Przy porównywaniu ofert nie warto dopłacać do EP801 tylko dlatego, że jest nowszy. Jeśli droższy rower ma słabsze zawieszenie, hamulce, koła albo mniejszą baterię, sam numer silnika nie musi uzasadniać różnicy w cenie. W e-MTB liczy się cały zestaw.

Czy Shimano EP8 jest legalny w Polsce i co z 32 km/h?

Europejskie konfiguracje EP8 spotykane w zwykłych rowerach elektrycznych mają 250 W mocy znamionowej i wspomaganie do 25 km/h. W Polsce sama wartość 250 W nie wystarcza jednak do spełnienia definicji roweru. Prawo o ruchu drogowym wymaga także m.in. napięcia nie wyższego niż 48 V, uruchamiania napędu naciskiem na pedały oraz stopniowego zaniku wspomagania do zera po przekroczeniu 25 km/h.

Wyszukiwania typu „Shimano EP8 32 km/h” albo „odblokowanie EP8” dotyczą zwykle zmiany fabrycznego ograniczenia prędkości. Taka modyfikacja może zmienić status prawny pojazdu. Shimano dodatkowo ostrzega, że nieuprawnione modyfikacje mogą uszkodzić system, naruszyć warunki gwarancji i uruchomić zabezpieczenie wykrywające manipulację – producent wskazuje m.in. kod E295. Dlatego przy zakupie używanego roweru warto sprawdzić, czy system nie był wcześniej modyfikowany.

Jeżeli chcesz dokładniej sprawdzić wymagania dla EPAC, zobacz poradnik o EN 15194 i wymaganiach dla rowerów elektrycznych.

Czy Shimano EP8 warto kupić w 2026 roku?

Tak, ale wybór zależy od generacji i całego roweru. EP800 nadal może być bardzo dobrym napędem w zadbanym używanym e-MTB. Nie ma sensu odrzucać go tylko dlatego, że ma starszą elektronikę. Trzeba po prostu zaakceptować brak najnowszej integracji Di2 i dokładniej sprawdzić baterię, osprzęt oraz stan konkretnego egzemplarza.

EP801 jest lepszym wyborem, jeśli kupujesz nowy rower, zależy Ci na systemie drugiej generacji, nowszym Di2, AUTO SHIFT, FREE SHIFT i większych możliwościach konfiguracji. Jego przewagą nad EP800 nie jest 85 Nm – bo ten parametr się nie zmienił – lecz elektronika, moc maksymalna i rozwój całego ekosystemu.

Na tle najnowszego Boscha EP801 nie wygrywa dziś liczbą niutonometrów. Nadal pozostaje jednak lekkim, dojrzałym napędem e-MTB z bardzo dobrym zakresem personalizacji. Dlatego przy wyborze między EP801 a konkurencją ważniejsze od tabeli parametrów jest to, który kompletny rower lepiej pasuje do Twojego stylu jazdy, budżetu i lokalnego serwisu.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki moment obrotowy ma Shimano EP8?

Zarówno DU-EP800, jak i DU-EP801 oferują maksymalnie 85 Nm. Poprzedni E8000 miał 70 Nm, więc przejście na EP800 oznaczało wzrost maksymalnego momentu o około 21%.

Czym różni się EP800 od EP801?

Oba mają 85 Nm, 250 W mocy znamionowej i do 400% wspomagania. EP801 ma jednak 600 W mocy maksymalnej zamiast 500 W, BMS drugiej generacji, gniazda CAN i ACC oraz obsługę nowych funkcji Di2, takich jak AUTO SHIFT i FREE SHIFT w kompatybilnych konfiguracjach.

Czy Shimano EP801 ma AUTO SHIFT z HYPERGLIDE+?

Tak – w nowszych konfiguracjach. Przewodowe przerzutki e-MTB XTR RD-M9260-12, Deore XT RD-M8260-12 i Deore RD-M6260-12 współpracują z 12-rzędowym HYPERGLIDE+ i obsługują AUTO SHIFT oraz FREE SHIFT. Starsze kombinacje Di2 miały inne ograniczenia, więc zawsze trzeba sprawdzić konkretny numer przerzutki.

Czy bateria z EP800 pasuje do EP801?

Nie należy zakładać takiej zgodności. Standardowe baterie Shimano z systemu EP800 nie są automatycznie zgodne z EP801, który w ekosystemie Shimano korzysta z BMS Gen.2. Istnieją jednak zatwierdzone konfiguracje OEM z bateriami producentów partnerskich pracującymi w systemie pierwszej generacji, dlatego przy wymianie trzeba sprawdzić dokładny model baterii i dokumentację konkretnego roweru.

Czy Shimano EP8 jest głośny?

Podczas wspomagania EP8 bywa oceniany jako stosunkowo cichy, ale EP800 jest znany z metalicznego odgłosu podczas toczenia po nierównościach bez pedałowania. W EP801 część użytkowników opisuje poprawę, ale odgłos nadal może występować zależnie od roweru. Nowy lub nietypowy hałas podczas pedałowania warto skonsultować z serwisem.

Ile waży Shimano EP8?

Shimano przy premierze EP800 podawało 2,6 kg, a aktualna strona EP801 podaje 2,7 kg. Różnica około 100 g między wartościami podawanymi na stronach produktowych jest niewielka w skali całego e-MTB i nie powinna sama przesądzać o zakupie.

Czy warto kupić używany rower z EP800?

Tak, jeśli rower jest w dobrym stanie i cena uwzględnia starszą generację systemu. Przed zakupem sprawdź baterię, błędy, firmware, stan łańcucha i kasety oraz zachowanie silnika pod obciążeniem. EP800 nadal oferuje 85 Nm i może bardzo dobrze sprawdzać się w e-MTB.

Shimano EP801 czy Bosch Performance Line CX?

Bosch Performance Line CX BDU384Y może po Performance Upgrade 2.0 osiągnąć do 120 Nm, jeśli producent roweru udostępni pełny zakres. EP801 ma 85 Nm, ale oferuje mocną integrację z Di2 i charakterystyczne, progresywne wspomaganie Shimano. Najlepiej porównywać całe rowery, a nie sam maksymalny moment silnika.

Źródła i materiały referencyjne

E-book · Praktyczny poradnik zakupu
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu e-bike’a
Silnik centralny czy w piaście? Wybierz napęd bez marketingu
Dlaczego sama moc silnika nie mówi wszystkiego, czym różni się czujnik momentu od czujnika kadencji i jaki napęd pasuje do Twoich tras.
29 zł
Kup e-booka za 29 zł →
Płatność jednorazowa · Dostęp natychmiast · Plik PDF