
Data ostatniej aktualizacji: 2026-08-16
Duży zasięg to jedno z najczęściej powtarzanych haseł przy sprzedaży rowerów elektrycznych. Problem zaczyna się wtedy, gdy próbujemy porównać konkretne modele. Jeden producent podaje 130 km, drugi 180 km, a Giant dla jednego roweru pokazuje trzy scenariusze – od 70 do aż 250 km. Takich liczb nie można po prostu ustawić obok siebie i uznać, że najwyższa wygrywa.
Dlatego w tym rankingu patrzę szerzej. Biorę pod uwagę przede wszystkim pojemność akumulatora, charakter roweru, napęd, wyposażenie potrzebne na dłuższej trasie oraz relację możliwości do ceny. Deklarowane kilometry traktuję jako dane producentów, a nie wyniki jednego wspólnego testu.
Nie testowałem wszystkich opisanych modeli na tej samej trasie, dlatego nie będę udawał, że wiem, który z nich rzeczywiście przejedzie najdalej w identycznych warunkach. Mogę za to porównać ich specyfikacje i wskazać modele, od których sam zacząłbym szukanie e-bike’a na długie trasy.
- Mój wybór nr 1 pod duży zasięg i rozsądną cenę: Ecobike Expedition – akumulator 1008 Wh i deklarowane do 180 km.
- Największy zapas energii: Riese & Müller Superdelite5 Vario – DualBattery 1200 Wh.
- Najlepsza relacja ceny do pojemności: Ecobike LX 400 – 900 Wh i deklarowane do 170 km.
- Mój najmocniejszy kandydat do klasycznej turystyki: CUBE Kathmandu Hybrid Pro 800.
- Najbardziej technologiczny: Giant Explore E+ 0 – 800 Wh, SyncDrive Pro 2 i rozbudowane systemy elektroniczne.
- Najciekawszy w tym rankingu do 10 tys. zł: Decathlon LD 920 E – przy cenie sprawdzonej 16.08.2026 kosztował 8999 zł.
- Deklarowanych przez różnych producentów 130, 160, 180 czy 250 km nie należy porównywać 1:1.
Najlepsze rowery elektryczne z dużym zasięgiem – porównanie
Ceny sprawdziłem 16 sierpnia 2026 roku. Są orientacyjne i mogą zmienić się wraz z promocjami, dostępnością konkretnego rozmiaru lub wersji. Przy modelach wycenianych w euro nie przeliczam kwot na złotówki według chwilowego kursu.
| Wyróżnienie | Model | Akumulator | Zasięg według producenta | Silnik | Cena orientacyjna |
|---|---|---|---|---|---|
| Mój wybór nr 1 | Ecobike Expedition | 1008 Wh | do 180 km | Panasonic GXM, 100 Nm | ok. 13 499 zł |
| Cena / pojemność | Ecobike LX 400 | 900 Wh | do 170 km | Bafang M410HD, 100 Nm | 10 999 zł |
| Klasyczna turystyka | CUBE Kathmandu Hybrid Pro 800 | 800 Wh | brak jednej wartości | Bosch Performance Line CX | ok. 16 199 zł* |
| Technologia | Giant Explore E+ 0 | 800 Wh | 70 / 140 / 250 km zależnie od warunków | SyncDrive Pro 2, 85 Nm | 24 999 zł |
| Największa bateria | Riese & Müller Superdelite5 Vario | 1200 Wh | brak jednej wartości | Bosch Performance Line CX | od 8599 € |
| Uniwersalność | Specialized Turbo Tero 5.0 EQ | 710 Wh | do 140 km w Eco | Specialized 2.2, 90 Nm | od 18 599 zł |
| Najciekawszy w tym rankingu do 10 tys. zł | Decathlon LD 920 E | 694 Wh | do 130 km** | Owuru, 65 Nm | 8999 zł |
| Duże obciążenie | Kalkhoff Endeavour 5+ Advance | 800 Wh | do 160 km | Bosch Performance Line CX, 100 Nm | 4899 € cena katalogowa |
* Sugerowana cena / cena regularna; w sklepach mogą występować promocje.
** Karta produktu Decathlonu zawiera obecnie niespójne wartości zasięgu. W rankingu przyjmuję bardziej konserwatywne dane 130/90/80 km z głównej specyfikacji.
Jak powstał ten ranking?
Nie ustawiałem modeli wyłącznie według wielkości akumulatora. Przyjąłem sześć kryteriów:
- 30% – zapas energii i potencjał zasięgu,
- 20% – przydatność na długiej trasie,
- 15% – napęd i system elektryczny,
- 15% – relacja ceny do możliwości,
- 10% – masa i codzienna praktyczność,
- 10% – dostępność i zaplecze marki.
Dlatego Riese & Müller z akumulatorami o łącznej pojemności 1200 Wh nie musi automatycznie zająć pierwszego miejsca. Ma największy zapas energii, ale jest też bardzo ciężki i kosztuje wielokrotnie więcej niż część konkurentów. Z kolei rower z akumulatorem 700–800 Wh może okazać się rozsądniejszym zakupem dla osoby, która nie potrzebuje ekstremalnego zasięgu.
Ecobike Expedition – mój wybór nr 1 pod duży zasięg i cenę
Jeżeli priorytetem byłby dla mnie duży akumulator bez przechodzenia do segmentu za 20–40 tys. zł, Expedition byłby pierwszym modelem, który pojechałbym obejrzeć.
Producent oferuje akumulator 1008 Wh, maksymalnie deklaruje 180 km, a napęd stanowi centralny Panasonic GXM o momencie 100 Nm. Masa wynosi około 27 kg i zależy od rozmiaru ramy.
Największym argumentem za Expedition nie jest dla mnie samo hasło „180 km”, lecz akumulator o pojemności 1008 Wh. To również więcej niż 800 Wh w CUBE Kathmandu Hybrid Pro 800, Giant Explore E+ 0 i Kalkhoff Endeavour 5+ Advance z tego zestawienia.
Panasonic GXM z momentem 100 Nm jest na papierze jednym z mocniejszych napędów w tym rankingu. Sam rower ma charakter SUV-a, więc lepiej niż typowy miejski trekking pasuje także do szutrów i mniej równych nawierzchni.
Nie jest to jednak rower dla każdego. Jeśli ktoś porusza się niemal wyłącznie po równym asfalcie, może wykorzystać możliwości takiej konstrukcji tylko częściowo.
Ecobike LX 400 – bardzo dużo energii za około 11 tys. zł
LX 400 jest ciekawy z zupełnie innego powodu. Za około 10 999 zł dostajemy akumulator 900 Wh, deklarowane do 170 km, silnik Bafang M410HD 100 Nm, pasek Gates i wewnętrzną piastę 7-biegową. Masa wynosi około 29–29,6 kg.
To nie jest rower próbujący być elektrycznym MTB. Jego charakter jest bardziej miejski i trekkingowy. Pasek zamiast łańcucha oraz przekładnia w piaście dobrze pasują do użytkownika, który chce ograniczyć codzienną obsługę napędu.
Jeśli większość moich tras prowadziłaby po drogach rowerowych, asfalcie i łatwych szutrach, 900 Wh w takim rowerze może być bardziej użyteczne niż bardziej terenowe możliwości Expedition.
Największy minus? Masa około 29 kg przypomina, że duży akumulator i rozbudowane wyposażenie nie są darmowe.
CUBE Kathmandu Hybrid Pro 800 – najmocniejszy kandydat do klasycznej turystyki
Kathmandu Hybrid Pro 800 ma „tylko” 800 Wh na tle 900–1200 Wh liderów, ale właśnie przy tym modelu dobrze widać, dlaczego nie warto oceniać e-bike’a wyłącznie przez wielkość akumulatora.
CUBE łączy Bosch Performance Line CX, PowerTube 800 Wh, amortyzowany widelec o skoku 100 mm i zintegrowany bagażnik IC 3.0. To konstrukcja od początku nastawiona na turystykę.
Na kilkudniowej wyprawie liczy się przecież nie tylko akumulator. Potrzebuję również wygodnej pozycji, miejsca na sakwy, błotników, świateł i stabilnego prowadzenia. Pod tym względem Kathmandu jest jednym z najbardziej kompletnych rowerów w całym zestawieniu.
Jeżeli szukasz właśnie takiej konstrukcji, wcześniej przygotowałem również poradnik jak wybrać rower elektryczny trekkingowy.
Giant Explore E+ 0 – 250 km? Tak, ale przeczytaj warunki
Explore E+ 0 jest świetnym przykładem tego, jak bardzo kontekst zmienia znaczenie deklarowanego zasięgu.
Giant dla modelu z EnergyPak 800 podaje trzy scenariusze:
- 70 km – warunki ekstremalne,
- 140 km – warunki dobre,
- 250 km – warunki idealne.
Dlatego napisanie po prostu „Giant Explore E+ 0 ma zasięg 250 km” byłoby moim zdaniem mocno mylące. Znacznie bardziej użyteczna jest informacja, że ten sam producent dla tego samego roweru pokazuje bardzo różne wyniki w zależności od warunków.
Explore E+ 0 ma akumulator 800 Wh, silnik SyncDrive Pro 2 oferujący 85 Nm i kosztował w chwili sprawdzania 24 999 zł.
Do tego dochodzą systemy Aegis. W tej wersji Giant stosuje m.in. radar wykrywający pojazdy zbliżające się od tyłu, a cały ekosystem obejmuje także funkcje zabezpieczające i integrację elektroniczną.
Riese & Müller Superdelite5 Vario – 1200 Wh i zupełnie inna liga cenowa
Pod względem samego zapasu energii Superdelite5 Vario jest najmocniejszym modelem w zestawieniu.
Riese & Müller umieszcza w ramie dwa akumulatory: Bosch PowerTube 800 Wh i CompactTube 400 Wh, co daje łącznie 1200 Wh. Wersja Vario wykorzystuje Bosch Performance Line CX, bezstopniową przekładnię Enviolo oraz pasek Gates.
Do tego dochodzi pełne zawieszenie – 120 mm z przodu i 110 mm z tyłu.
Brzmi imponująco, ale są dwa bardzo wyraźne „ale”. Pierwsze to cena: od około 8599 euro za wersję Vario w niemieckim konfiguratorze. Drugie to masa – najmniejszy wariant zaczyna się od około 35,2 kg.
Jeśli ktoś przechowuje rower w garażu, problem może być niewielki. Jeśli trzeba wnosić go na drugie piętro, 1200 Wh bardzo szybko przestaje wyglądać jak najważniejszy parametr.
Specialized Turbo Tero 5.0 EQ – mniejszy akumulator, ale bardzo uniwersalny pakiet
Specialized pokazuje, że rower z dużym zasięgiem nie musi mieć akumulatora przekraczającego 900 Wh.
Turbo Tero 5.0 EQ ma 710 Wh, silnik Specialized 2.2 o momencie 90 Nm i według producenta może osiągnąć do 140 km lub 6,5 godziny jazdy w trybie Eco.
Na polskiej stronie producenta wybrane warianty kosztowały w chwili sprawdzania od około 18 599 zł. Cena zależy jednak od konkretnej wersji.
Tero 5.0 EQ ma także bagażnik MIK HD, błotniki, oświetlenie i amortyzację 110 mm. Nie jest więc modelem, który wybrałbym wyłącznie na podstawie stosunku pojemności akumulatora do ceny. Wtedy Ecobike wypada znacznie mocniej.
Tero broni się przede wszystkim uniwersalnością. To rower typu SUV, który można wykorzystać do codziennych dojazdów, turystyki i rekreacyjnej jazdy poza asfaltem.
Decathlon LD 920 E – bardzo ciekawy wybór do 10 tys. zł
LD 920 E kosztował w chwili sprawdzania 8999 zł, po obniżce względem wcześniejszej ceny.
Za tę kwotę dostajemy akumulator 694 Wh, centralny silnik Owuru 65 Nm i automatyczną bezstopniową przekładnię CVT.
Najbardziej interesująca jest jednak kwestia zasięgu. W głównej specyfikacji Decathlon podaje:
- Eco – do 130 km,
- Standard – do 90 km,
- Boost – do 80 km.
Na tej samej karcie produktu znajduje się jednak również blok podający wyższe wartości 150 km w Eco i 110 km w Standard. Nie próbuję zgadywać, który zestaw Decathlon chce uznać za docelowy. W rankingu przyjmuję bardziej konserwatywne 130/90/80 km, ponieważ te wartości pojawiają się w głównej specyfikacji produktu.
Ta niespójność jest zresztą dobrą lekcją: nawet deklaracje zasięgu pochodzące od jednego producenta warto czytać razem z warunkami, w których zostały podane.
Kalkhoff Endeavour 5+ Advance – gdy ważne są bagaż i duże obciążenie
Kalkhoff nie wygrywa największym akumulatorem. Ma Bosch PowerTube 800 Wh, czyli tyle samo co CUBE i Giant.
Wyróżnia go natomiast dopuszczalna masa całkowita systemu do 180 kg. Producent deklaruje także do 160 km zasięgu i stosuje Bosch Performance Line CX Smart System o momencie 100 Nm.
Dla lekkiego rowerzysty jadącego bez bagażu 180 kg dopuszczalnej masy systemowej może nie mieć większego znaczenia. Dla użytkownika ważącego 110–120 kg i zabierającego sakwy sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Jeżeli właśnie maksymalna nośność jest dla Ciebie jednym z głównych kryteriów zakupu, zobacz też poradnik o tym, jak dobrać rower elektryczny dla cięższego użytkownika.
Który rower elektryczny ma największy akumulator?
| Model | Pojemność akumulatora |
|---|---|
| Riese & Müller Superdelite5 Vario | 1200 Wh |
| Ecobike Expedition | 1008 Wh |
| Ecobike LX 400 | 900 Wh |
| CUBE Kathmandu Hybrid Pro 800 | 800 Wh |
| Giant Explore E+ 0 | 800 Wh |
| Kalkhoff Endeavour 5+ Advance | 800 Wh |
| Specialized Turbo Tero 5.0 EQ | 710 Wh |
| Decathlon LD 920 E | 694 Wh |
Wh mówi, ile energii może zgromadzić akumulator. Sama liczba Wh nie mówi jednak, ile kilometrów przejedzie cały rower.
Jeśli nie do końca wiesz, jak czytać oznaczenia akumulatorów, wyjaśniłem osobno czym różnią się Ah i Wh w rowerze elektrycznym.
Czy bateria 1000 Wh oznacza 150–180 km zasięgu?
Nie. To jeden z najważniejszych wniosków całego zestawienia.
Wystarczy spojrzeć na Giant Explore E+ 0. Ten sam rower z akumulatorem 800 Wh według scenariuszy producenta może mieć 70, 140 albo 250 km zasięgu zależnie od warunków.
Na zużycie energii wpływają między innymi:
- poziom wspomagania,
- masa rowerzysty i bagażu,
- przewyższenia,
- rodzaj nawierzchni,
- wiatr i temperatura,
- opony i ich ciśnienie,
- częstotliwość ruszania i hamowania.
Dlatego nie powiedziałbym, że Ecobike z deklarowanymi 180 km jest po prostu „o 40 km lepszy” od Specialized z deklarowanymi 140 km. Te wartości nie pochodzą z jednego porównawczego badania.
Można natomiast powiedzieć, że Ecobike Expedition ma akumulator 1008 Wh, a Specialized 710 Wh. To konkretna i bezpośrednio porównywalna cecha akumulatora, choć nadal nie przesądza o liczbie przejechanych kilometrów.
Szczegółowo opisałem ten temat w poradniku jaki zasięg mają rowery elektryczne.
Duże znaczenie ma również prawidłowe ciśnienie w oponach roweru elektrycznego. Jeśli zależy Ci na wyciśnięciu większej liczby kilometrów z obecnego e-bike’a, zobacz też poradnik jak zwiększyć zasięg e-bike’a bez wymiany baterii.
Jakiej baterii szukać do naprawdę długich tras?
Nie ma oficjalnej granicy, od której akumulator staje się „duży”. Sam przy zakupie patrzyłbym na to mniej więcej tak:
| Pojemność | Jak na nią patrzę? |
|---|---|
| 500–625 Wh | Typowa pojemność wystarczająca do codziennych dojazdów i wielu rekreacyjnych wycieczek. |
| 700–800 Wh | Bardzo sensowny zakres dla osoby regularnie robiącej dłuższe trasy. |
| 900–1000 Wh | Duży zapas energii, szczególnie atrakcyjny przy całodniowej turystyce. |
| około 1200 Wh | Rozwiązanie dla użytkownika, dla którego maksymalizowanie zapasu energii jest jednym z głównych priorytetów. |
To nie są przedziały gwarantowanego zasięgu. Nie napisałbym na przykład, że „800 Wh zawsze wystarczy na 100 km”, ponieważ w trudnym terenie, przy dużej masie i wysokim poziomie wspomagania wynik może być znacznie niższy.
Który rower wybrałbym dla siebie?
Gdybym miał około 13–14 tys. zł i zależałoby mi przede wszystkim na dużym zapasie energii, zacząłbym od Ecobike Expedition. 1008 Wh przy tej cenie trudno zignorować.
Jeśli miałbym jeździć niemal wyłącznie po asfalcie i łatwych trasach, bardzo poważnie rozważyłbym Ecobike LX 400. Ma trochę mniejszy akumulator, ale 900 Wh nadal robi wrażenie, a pasek i przekładnia w piaście pasują do spokojniejszego użytkowania.
Na kilkudniową turystykę z sakwami najbliżej byłoby mi do CUBE Kathmandu Hybrid Pro 800. W jego przypadku bardziej niż rekordowa pojemność przekonuje mnie kompletna konstrukcja trekkingowa.
Przy budżecie do około 10 tys. zł sprawdziłbym Decathlon LD 920 E, szczególnie jeśli większość kilometrów miałbym robić po mieście i asfalcie.
A gdyby cena praktycznie nie miała znaczenia, trudno byłoby nie zainteresować się Riese & Müller Superdelite5 Vario. Tyle że ważący ponad 35 kg rower kupowałbym dopiero po upewnieniu się, że nie będę musiał regularnie wnosić go po schodach.
Najczęściej zadawane pytania
Jaki rower elektryczny ma największy zasięg w 2026 roku?
Bez wspólnego testu wszystkich modeli nie da się tego uczciwie rozstrzygnąć. Największy akumulator w tym zestawieniu ma Riese & Müller Superdelite5 Vario – 1200 Wh. Giant dla Explore E+ 0 podaje natomiast nawet 250 km, ale wyłącznie dla warunków określonych jako idealne.
Jaki rower elektryczny ma akumulator około 1000 Wh?
W tym zestawieniu Ecobike Expedition ma 1008 Wh. Riese & Müller Superdelite5 Vario oferuje jeszcze większy zapas – łącznie 1200 Wh w systemie DualBattery.
Ile przejedzie rower elektryczny z baterią 1000 Wh?
Nie da się określić tego na podstawie samej pojemności. 1000 Wh oznacza duży zapas energii, ale rzeczywisty dystans zależy między innymi od poziomu wspomagania, masy, terenu, temperatury i oporów jazdy.
Czy bateria 800 Wh wystarczy na 100 km?
Może wystarczyć, ale nie jest to gwarancja. Dobrym przykładem jest Giant Explore E+ 0, dla którego producent przy tym samym akumulatorze 800 Wh pokazuje bardzo różne dystanse zależnie od warunków.
Czy rower elektryczny może przejechać 200 km?
Tak duży dystans jest możliwy w sprzyjających warunkach. Nie oznacza to jednak, że użytkownik powinien oczekiwać 200 km podczas każdej jazdy. Warto zawsze sprawdzić warunki, dla których producent podał taką wartość.
Jaki rower elektryczny z dużym zasięgiem kupić do 10 000 zł?
Wśród modeli z tego zestawienia bardzo ciekawie wypada Decathlon LD 920 E. Przy cenach sprawdzonych 16 sierpnia 2026 roku kosztował 8999 zł i miał akumulator 694 Wh. Nie oznacza to jednak, że jest bezwzględnie najlepszym e-bike’iem do 10 tys. zł na całym rynku.
Czy większy akumulator zawsze oznacza większy zasięg?
Jeśli pozostałe warunki byłyby identyczne, większa ilość dostępnej energii zwiększa potencjalny zasięg. W rzeczywistości rowery różnią się jednak masą, oponami, napędem, geometrią i sposobem użytkowania, dlatego same Wh nie gwarantują konkretnego dystansu.
Czy warto dopłacić do akumulatora 900–1000 Wh?
Jeżeli regularnie robisz całodniowe trasy, jeździsz z bagażem albo chcesz mieć duży zapas energii, taka pojemność może być bardzo praktyczna. Jeśli większość przejazdów ma kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów, dodatkowa cena i masa mogą nie dać proporcjonalnej korzyści.
Źródła i specyfikacje producentów
Przy przygotowaniu rankingu korzystałem przede wszystkim z aktualnych kart konkretnych modeli. Dane techniczne i ceny były sprawdzane 16 sierpnia 2026 roku.
- Ecobike Expedition
– akumulator, silnik, deklarowany zasięg i specyfikacja. - Ecobike LX 400
– akumulator, silnik, napęd i deklarowany zasięg. - CUBE Kathmandu Hybrid Pro 800
– specyfikacja napędu, akumulatora i wyposażenia trekkingowego. - Giant Explore E+ 0
– EnergyPak 800, silnik i scenariusze zasięgu. - Riese & Müller Superdelite5
– DualBattery 1200 Wh, wersja Vario, masa i wyposażenie. - Specialized Turbo Tero 5.0 EQ
– akumulator, silnik, wyposażenie i deklarowany zasięg. - Decathlon LD 920 E
– akumulator, napęd, cena i dane zasięgu. - Kalkhoff Endeavour 5+ Advance
– akumulator, Bosch CX, zasięg, masa systemowa i wyposażenie.













Dodaj komentarz