Logo KTM Bike Industries po lewej, rower elektryczny KTM po prawej i znak zapytania pośrodku na ciemnym tle
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu roweru elektrycznego
E-book · Nowość
Mój pierwszy rower elektryczny
Jak wybrać rower elektryczny, który naprawdę pasuje do Twojego życia. 230 stron · PDF od razu po zakupie.
29 zł Kup e-booka →

Data ostatniej aktualizacji: 2026-09-26

Rowery elektryczne KTM mają wspólną nazwę Macina, ale kryją się pod nią bardzo różne konstrukcje. Tour i Style są przygotowane do turystyki, Cross SX stawia na niską masę, a Kapoho na jazdę po górskich szlakach. Wybór ułatwia znajomość tych rodzin: wtedy wiadomo, za co się płaci i które modele rzeczywiście warto ze sobą porównać. Poniżej przyglądamy się ofercie KTM, cenom w Polsce oraz zaletom i ograniczeniom konkretnych wersji.
Kluczowe wnioski w 30 sekund
  • W przejrzanych przez nas kategoriach polskiego katalogu ceny e-bike’ów KTM zaczynają się od 12 899 zł (Cross CX 510 LFC), a najdroższy model kosztuje 52 499 zł (Prowler Exonic CX-R XX T-Type).
  • Tour i Style to trekkingi z wyposażeniem turystycznym. Style nie oznacza automatycznie lepszego osprzętu od każdego Toura.
  • Tour CX 820 ma lepszą przerzutkę niż Style 820, ale węższe opony i inny system bagażnika. Przy jeździe z ciężkimi sakwami warto porównać oba modele i potwierdzić nośność bagażnika u dealera.
  • Cross SX i Sport SX korzystają z lekkiego systemu Bosch SX. Sport SX ma wyposażenie przydatne na dojazdach i wycieczkach z bagażem.
  • Opinie z testów trzeba przypisywać do konkretnej wersji i rocznika. Ta sama nazwa rodziny nie gwarantuje identycznego wyposażenia.
Reklama

KTM — co to za marka rowerów?

KTM to austriacka marka związana z Mattighofen, produkująca rowery od 1964 roku. Za jej rowery odpowiada KTM Fahrrad GmbH. Jak wyjaśnia producent w oficjalnym komunikacie, firma rowerowa i motocyklowa KTM AG są niezależnymi przedsiębiorstwami od 1992 roku. Wyłącznym dystrybutorem rowerów KTM w Polsce jest krakowska spółka TRW Sp. z o.o., prowadząca serwis ktm-rowery.pl. Macina oznacza gamę ze wspomaganiem elektrycznym; dopiero dalsza część nazwy wskazuje rodzinę i wersję wyposażenia.

Oferta KTM Macina — czym różnią się poszczególne rodziny?

W ofercie znajdziesz rowery do codziennej jazdy i turystyki, modele górskie oraz lekkie konstrukcje z serii SX. W obrębie każdej grupy są różne poziomy wyposażenia, dlatego warto najpierw wybrać rodzinę, a dopiero później konkretną wersję.

KTM Macina — porównanie rodzin rowerów elektrycznych do miasta, turystyki, rekreacji i jazdy po górskich szlakach.

Macina Tour i Style — trekkingi na dojazdy i wycieczki

Tour i Style to naturalny punkt wyjścia, jeśli szukasz KTM-a na asfalt, drogi rowerowe i turystykę z sakwami. Mają wyposażenie takie jak bagażnik, oświetlenie i błotniki. W polskiej ofercie trekkingowej znajdziesz również rodzinę Gran oraz wybrane warianty z ABS lub elektroniczną zmianą biegów. Najtańszy Tour, czyli PX 610, kosztuje katalogowo 14 999 zł, a najtańszy Style (840) — 16 399 zł.

Sama nazwa Style nie oznacza jednak, że rower będzie lepiej wyposażony od każdego Toura. Według kart produktów Tour CX 820 i Style 820 mają tę samą ramę (oznaczenie T5940) i silnik Bosch Performance Line CX. Oba mają też baterię 800 Wh i powietrzny widelec Suntour o skoku 63 mm. Dokładne porównanie tych wersji, razem z tańszym Tour PX 810, znajdziesz niżej.

Macina Cross — uniwersalne modele między trekkingiem a MTB

Rodzina Cross (w polskim katalogu w kategorii E-Offroad) łączy cechy trekkingu i roweru górskiego: pozycja jest wyprostowana, a opony pozwalają zjechać z asfaltu na szuter i leśne drogi. Najtańszym modelem w przejrzanych przez nas kategoriach katalogu jest Cross CX 510 LFC. Kosztuje 12 899 zł i ma baterię 500 Wh, ośmiorzędowy napęd Shimano Acera, dwutłoczkowe hamulce MT200, bagażnik, oświetlenie i podpórkę. Jego katalogowa masa to 26,9 kg.

Przy tym modelu warto zwrócić uwagę na silnik. Opis ramy wskazuje Bosch CX poprzedniej generacji (oznaczenie BDU37), a KTM nie wymienia Crossa CX 510 LFC na liście modeli przygotowanych do aktualizacji Bosch Performance Upgrade 2.0. Nowsze Crossy CX 820 i CX 810, kosztujące od 15 999 zł do 17 199 zł, na tej liście już są, z limitem 100 Nm.

Macina Cross SX i Sport SX — mniejsza masa, inne wyposażenie

Cross SX jest propozycją na rekreacyjne przejazdy po asfalcie, szutrach i łatwych drogach leśnych. Opisywany Cross SX Elite ma karbonową ramę, baterię 400 Wh i deklarowaną masę 17,5 kg. Polska karta tej wersji wymienia podpórkę, ale nie podaje bagażnika, błotników ani oświetlenia.

Sport SX łączy system Bosch Performance Line SX z wyposażeniem do codziennej jazdy. Najtańszy w tej rodzinie Sport SX 20 ma aluminiową ramę, baterię 400 Wh, bagażnik i światła, a jego katalogowa masa wynosi 21,2 kg. Jeśli planujesz dojazdy z bagażem, takie wyposażenie przemawia za Sportem SX 20 zamiast doposażania Crossa. Cross SX Elite ma natomiast przewagę, gdy najważniejsza jest poręczność.

Dopisek SX nie oznacza karbonowej ramy — pokazują to właśnie te dwa modele. Nie oznacza też roweru wyłącznie miejskiego: KTM stosuje SX również w sportowych rodzinach.

Macina City — miasto, wygoda i wersje z paskiem

W rodzinie City warto zwrócić uwagę na odmiany Belt. City 810 Belt ma pasek Gates CDX, przekładnię Enviolo z automatyką AUTOMATiQ, baterię 800 Wh i wyświetlacz Kiox 500. Według opisu Enviolo automatyka dobiera przełożenie do wybranej kadencji, czyli tempa pedałowania, w zakresie możliwości przekładni.

To interesująca opcja dla osoby, która chce ograniczyć ręczne zmienianie biegów. Trzeba jednak uwzględnić cenę i masę roweru: City 810 Belt kosztuje katalogowo 24 099 zł i waży według dystrybutora 29,4 kg. Przy codziennym wnoszeniu po schodach będzie to istotne ograniczenie. Według KTM moment obrotowy silnika w tym modelu jest ograniczony do 90 Nm. Tańsze odmiany City PX 830 Belt z silnikiem Performance Line PX kosztują w polskim katalogu 17 999 zł.

Macina Team i Aera — od hardtaili po komfortowe wersje FS

Team to rodzina górskich hardtaili, czyli rowerów z amortyzowanym widelcem i bez tylnego zawieszenia. Tańszy Team 691 ma baterię 625 Wh, sprężynowy widelec Suntour XCM o skoku 120 mm, dziewięciorzędowy napęd Shimano CUES i hamulce MT200. Z takim wyposażeniem lepiej traktować go jako rower do rekreacyjnej jazdy w terenie niż do agresywnych zjazdów po trudnych szlakach.

Reklama

W rodzinie Team są też wersje LFC z dodatkami do codziennej jazdy. W tej samej kategorii dystrybutor umieszcza rodzinę Aera, opisaną jako najbardziej komfortowa seria e-hardtail, z obniżoną ramą i opcjonalnymi wersjami FS z tylnym zawieszeniem. Z kolei Race SX należy do lekkiej gamy górskiej. Porównując go z Teamem, warto więc zwrócić uwagę także na system wspomagania, nie tylko na przerzutkę czy widelec.

Macina Kapoho, Lycan, Chacana i Prowler — pełne zawieszenie w góry

Te rodziny mają amortyzację obu kół. Przykładowy Kapoho 8972 L Di2 łączy baterię 800 Wh z widelcem FOX 36 o skoku 160 mm, tylnym amortyzatorem FOX Float X i elektroniczną przerzutką Shimano CUES Di2. Ma przednie koło 29 cali, tylne 27,5 cala, czterotłoczkowe zaciski Shimano i regulowaną sztycę. W tej wersji jest również oświetlenie.

Lycan to kolejna rodzina do jazdy szlakowej. Chacana jest według dystrybutora przeznaczona dla osób, które cenią wygodę na długich dystansach, na przykład w górskiej turystyce. Prowler jest przeznaczony do wymagającej jazdy enduro: producent podaje 180 mm skoku z przodu i 170 mm z tyłu. Do spokojnych wycieczek po równych drogach takie zawieszenie zwykle nie uzasadnia dodatkowej masy i kosztu.

Poza opisanymi rodzinami oferta KTM obejmuje m.in. elektryczne gravele Gravelator SX, szosowe Revelator SX, miejskie Superbelt SX i Urbanator SX oraz składany Macina Fold. Powyższy przegląd koncentruje się na turystyce, rekreacji i MTB.

Ile kosztują rowery elektryczne KTM w Polsce?

W przejrzanych przez nas kategoriach polskiego katalogu ceny zaczynają się od 12 899 zł, a kończą na 52 499 zł. Najtańszy jest Cross CX 510 LFC, najdroższy — enduro Prowler Exonic CX-R XX T-Type. Sprawdziliśmy trekkingi (Tour, Style, Gran), crossy (Cross i Cross SX), lekkie trekkingi Sport SX, rowery miejskie City i Urbanator SX, lekkie hardtaile Race SX oraz MTB z tylnym zawieszeniem i bez niego. Nie uwzględniliśmy rowerów cargo, gravelowych, szosowych, lekkich fulli SX ani dziecięcych.

Poniżej zestawiamy dziewięć konfiguracji z polskiego katalogu, od najtańszego crossa, hardtaila i trekkingu SX po model miejski z paskiem i górski z pełnym zawieszeniem. Ceny i specyfikacje sprawdzono 26 września 2026 roku. Są to sugerowane ceny detaliczne dystrybutora; oferty sklepowe i dostępność rozmiarów mogą się różnić.

Model i specyfikacjaZastosowanieCenaBateriaMasa katalogowa
Macina Cross CX 510 LFCCross z wyposażeniem12 899 zł500 Wh26,9 kg
Macina Team 691MTB hardtail13 799 zł625 Wh24,9 kg
Macina Sport SX 20Lekki trekking14 999 zł400 Wh21,2 kg
Macina Tour PX 810Trekking17 199 zł800 Wh27,9 kg
Macina Cross SX EliteCross, rekreacja17 499 zł400 Wh17,5 kg
Macina Tour CX 820Trekking17 999 zł800 Wh26,6 kg
Macina Style 820Trekking18 999 zł800 Wh28,2 kg
Macina City 810 BeltMiasto, napęd paskowy24 099 zł800 Wh29,4 kg
Macina Kapoho 8972 L Di2MTB, pełne zawieszenie24 499 zł800 Wh27,2 kg

Podane masy pochodzą z kart produktów; nie ważyliśmy tych rowerów samodzielnie. Dane dotyczą podlinkowanych konfiguracji; inne roczniki o podobnej nazwie mogą mieć inne podzespoły.

Różnica między Cross SX Elite a Tour CX 820 dobrze pokazuje, za co płaci się w KTM. Przy zbliżonej cenie Cross oferuje karbonową ramę i niższą masę, natomiast Tour — większy zapas energii i wyposażenie turystyczne. Sam koszt zakupu nie mówi więc, który z nich będzie bardziej użyteczny.

Tour PX 810, Tour CX 820 czy Style 820 — co daje dopłata?

KTM Macina Tour CX 820 — rower elektryczny trekkingowy z bagażnikiem i błotnikami

KTM Macina Tour CX 820 — trekkingowy rower elektryczny z baterią 800 Wh. Fot. KTM / ktm-rowery.pl.

Wszystkie trzy modele mają baterię 800 Wh i powietrzny widelec Suntour NCX32-D o skoku 63 mm. Najważniejsza różnica dotyczy silnika. Tour PX 810 korzysta z Bosch Performance Line PX, co potwierdza prezentacja kolekcji 2026, i ma do niego dopasowaną ramę (oznaczenie T5947). Tour CX 820 i Style 820 mają wspólną ramę T5940 i silnik Performance Line CX, co potwierdza też baza rowerów Bosch.

Silnik PX Bosch zaprojektował z myślą o turystyce i jeździe z bagażem. Według ebiketips ma pracować niemal bezgłośnie i rozpoznawać ruszanie z miejsca, by dać wtedy dodatkowe wsparcie. W Tour PX 810 KTM podaje maksymalnie 90 Nm momentu obrotowego, 700 W mocy szczytowej i 400% wspomagania.

Dla silnika CX w Tour CX 820 i Style 820 KTM dopuszcza po aktualizacji Bosch Performance Upgrade 2.0 z maja 2026 roku do 100 Nm, 750 W mocy szczytowej i 600% wspomagania. Bosch technicznie przewiduje dla tej jednostki nawet 120 Nm, ale ostateczny limit ustala producent roweru. Aktualizacja obejmuje też silnik PX, dla którego Bosch podaje możliwość uzyskania wspomagania do 600%. KTM nie wymienia jednak Tour PX 810 na swojej liście modeli przygotowanych do aktualizacji, więc jej dostępność dla tego modelu trzeba potwierdzić u dealera. Warto też pamiętać, że 600% wspomagania działa tylko do 15 km/h i w wybranych trybach, m.in. Turbo i Auto. Różnica między silnikami jest więc najbardziej odczuwalna przy stromych podjazdach i dynamicznym ruszaniu.

Reklama
ElementTour PX 810Tour CX 820Style 820
Cena katalogowa17 199 zł17 999 zł18 999 zł
Silnik BoschPerformance Line PXPerformance Line CXPerformance Line CX
PrzerzutkaCUES U6000Deore XT M8130 LinkglideCUES U6000
Zaciski hamulcoweMT200, 2 tłoczkiMT420, 4 tłoczkiMT420, 4 tłoczki
WyświetlaczKiox 500Kiox 300Kiox 500
OponySchwalbe Energizer Plus, 50 mmSchwalbe Marathon Mondial, 47 mmSchwalbe Energizer Plus, 50 mm
Przednia lampaB&M IQ-XS, 80 lxB&M IQ-XS, 100–150 lx, światła drogoweB&M IQ-XS, 80 lx
Amortyzowana sztycaSuntour SP25-NCXKTM Line EleganceSuntour SP25-NCX
BagażnikKTM tour, snap-it 2.0 / monkeyloadKTM light, snap-it 1.0KTM tour, snap-it 2.0 / monkeyload
Masa katalogowa27,9 kg26,6 kg28,2 kg

Dopłata 800 zł do Tour CX 820 oznacza mocniejszy silnik, przerzutkę XT, czterotłoczkowe zaciski i mocniejszą lampę. Jednocześnie dostajesz mniejszy wyświetlacz, węższe opony i bagażnik KTM light snap-it 1.0 zamiast KTM tour snap-it 2.0/monkeyload. Style 820 kosztuje o 1000 zł więcej od Tour CX 820 przy tym samym silniku i ramie, ale ma przerzutkę CUES zamiast XT. W zamian oferuje szersze opony, bagażnik KTM tour snap-it 2.0/monkeyload, większy wyświetlacz i sztycę Suntour. O dopłacie warto więc decydować na podstawie całego wyposażenia, a nie samej przerzutki. Różnice między napędami wyjaśniamy w poradniku o Shimano CUES U6000.

Nasza ocena na podstawie specyfikacji i testu opisanego niżej: Tour CX 820 daje najwięcej za swoją cenę, jeśli jeździsz głównie bez dużego obciążenia. Ma silnik CX, przerzutkę XT Linkglide, czterotłoczkowe zaciski i najniższą deklarowaną masę z tej trójki. Jeśli planujesz wyjazdy z ciężkimi sakwami, porównaj go ze Style 820, który ma ten sam silnik, szersze opony i inny system bagażnika. Nie znaleźliśmy jednak testu porównującego oba modele z obciążeniem, a karty produktów nie podają nośności bagażników. Przed zakupem warto więc potwierdzić ją u dealera. Tour PX 810 to rozsądny wybór dla osoby, która ceni cichą pracę napędu, szerokie opony i niższą cenę, a nie potrzebuje najmocniejszego wspomagania. Trzeba się jednak liczyć z prostszymi, dwutłoczkowymi hamulcami. Podczas jazdy próbnej porównaj komfort i działanie wspomagania, a jeśli planujesz wycieczki z sakwami — również zachowanie roweru z bagażem.

Rowery elektryczne KTM — co wynika z testów?

Pozdrower.pl nie testował opisanych egzemplarzy. Poniżej przywołujemy obserwacje z trzech recenzji: niemieckiego testu Tour CX 820 (w wersji angielskiej), polskiego testu Cross SX Elite oraz austriackiego testu Kapoho 8971 Di2, udostępnionego przez redakcję także po polsku. Wszystkie dotyczą konkretnych wersji i roczników rowerów.

Tour CX 820: w teście MYBIKE z 21 lutego 2025 roku Adrian Kaether docenił łatwe prowadzenie bez obciążenia, praktyczne wyjmowanie baterii od góry oraz dobrze dobrane podzespoły, w tym napęd XT, czterotłoczkowe hamulce i oświetlenie ze światłem drogowym. Za słabe strony uznał wąskie opony, proste siodło i to, że bagażnik oraz podpórka wyraźnie się skręcają przy dużym obciążeniu. Według autora konkurencyjne rowery prowadzą się pewniej przy dużym obciążeniu. Test dotyczył rocznika 2025 z ramą typu trapez; artykuł zawiera linki afiliacyjne do sklepów.

Cross SX Elite: w teście BikeWorld z 21 maja 2025 roku Piotr Berdzik docenił poręczność, komfortową pozycję i prowadzenie na asfalcie oraz w lekkim terenie. Zwrócił uwagę na brak fabrycznego oświetlenia. Testował wersję z widelcem Suntour i napędem 1×10. Wersja podlinkowana w naszej tabeli ma natomiast widelec RockShox Paragon Gold i inną konfigurację napędu Shimano CUES U6000.

Film BikeWorld z testu KTM Macina Cross SX Elite (maj 2025), uzupełniający omówiony wyżej artykuł. Testowana wersja ma inny widelec i napęd niż model z naszej tabeli. Oglądaj w serwisie YouTube.

Kapoho 8971 Di2: w teście austriackiego magazynu Bikeboard z 9 lipca 2025 roku (dostępnym także w oryginale niemieckim) Erwin Haiden jeździł tym rowerem przez dwa miesiące i 400 km. Testowany egzemplarz z rocznika 2025 ma tę samą aluminiową ramę, zawieszenie FOX 36 Rhythm i Float X Performance, napęd Shimano CUES Di2, czterotłoczkowe hamulce Shimano Deore M6100/M6120 i baterię 800 Wh co Kapoho 8972 L Di2 z naszej tabeli. Różni się m.in. oponami, wyświetlaczem i fabrycznym oświetleniem, które ma wersja L.

Autor docenił pewne prowadzenie na zjazdach, dużą trakcję na stromych podjazdach, zasięg, wygodne wyjmowanie baterii od góry oraz funkcję wspomagania przy ruszaniu pod górę. Za minus uznał masę (zmierzył 27,53 kg) oraz mniejszą zwinność na wąskich, technicznych ścieżkach. Chciałby też nieco szybszej zmiany biegów w CUES Di2 i przypuszcza, że grupy Deore XT i XTR pracowałyby szybciej. Podsumował Kapoho jako solidny rower do jazdy górskiej dla osób preferujących spokojniejszy styl jazdy, a nie zwinną maszynę do skoków. Testowany w 2025 roku egzemplarz miał jeszcze ustawienie 85 Nm. Według listy KTM rowery Kapoho 8971 Di2 i 8972 L Di2 z rocznika 2026 są przygotowane do aktualizacji Performance Upgrade 2.0 z limitem 120 Nm, 750 W i 600% wsparcia.

Recenzje pomagają ocenić charakter testowanych konstrukcji. Nie pozwalają natomiast określić awaryjności całej gamy KTM.

Czy warto kupić rower elektryczny KTM?

Największą zaletą oferty jest wybór między wyraźnie różnymi konstrukcjami. Najtańszą opcją w przejrzanych kategoriach jest Cross CX 510 LFC, choć ze starszym silnikiem i prostszym osprzętem. Na wycieczki z sakwami warto porównać Tour i Style; jeśli zależy Ci na lżejszym trekkingu — Sport SX. Cross SX Elite jest ciekawszy dla osoby jeżdżącej rekreacyjnie bez pełnego wyposażenia turystycznego. Do lasu i łatwiejszego terenu punktem wyjścia może być Team, a przy potrzebie niskiego przekroku — Aera. Na górskie szlaki warto rozważyć Kapoho, a na długie, spokojniejsze trasy w terenie — Chacanę.

Przed zakupem warto też uwzględnić ograniczenia: rozbudowane modele z baterią 800 Wh potrafią ważyć blisko 30 kg, najlżejsze konstrukcje mają mniejszą baterię, a wysoka cena nie oznacza najlepszego osprzętu w każdej kategorii. Test Toura CX 820 pokazuje też, że dobre podzespoły nie gwarantują stabilności z pełnym obciążeniem. W KTM warto płacić za rozwiązania, których potrzebujesz: niską masę, wyposażenie turystyczne, automatykę zmiany przełożeń albo zawieszenie do jazdy w górach.

Najczęściej zadawane pytania

Czy KTM ma rowery z niską ramą?

Tak. W kartach m.in. Tour PX 810, Tour CX 820, Style 820 i Sport SX 20 występują odmiany US z niskim przekrokiem oraz D z ramą typu trapez. Cross SX Elite jest dostępny tylko z ramą H i D. W górskiej części oferty obniżoną ramę ma rodzina Aera. Dostępność konkretnego rozmiaru trzeba potwierdzić w sklepie.

Jaki silnik mają rowery elektryczne KTM?

Opisane modele korzystają z silników Bosch, ale różnych rodzajów. Lekkie rowery z dopiskiem SX mają Performance Line SX, trekkingi Tour CX i Style — Performance Line CX, a Tour PX i City PX — nowy Performance Line PX. Najtańszy Cross CX 510 LFC ma natomiast CX poprzedniej generacji. Oznaczenie silnika najlepiej sprawdzać w karcie konkretnej wersji, bo w obrębie jednej rodziny mogą występować różne napędy.

Gdzie kupić rower elektryczny KTM?

Polski dystrybutor publikuje listę dealerów KTM. Wybrany punkt powinien potwierdzić rocznik, konfigurację, rozmiar i końcową cenę oferowanego egzemplarza.

Czy używany KTM Macina będzie dobrym zakupem?

Może być, ale sama nazwa Macina nie mówi, jaki silnik i akumulator zamontowano w rowerze. Przy starszym egzemplarzu znaczenie mają stan akumulatora i koszt zaległego serwisu, zwłaszcza zawieszenia. Listę elementów, które warto sprawdzić podczas oględzin, znajdziesz w poradniku o zakupie używanego roweru elektrycznego.

Źródła i materiały referencyjne

Weryfikacja cen i specyfikacji: 26.09.2026. Porównanie opiera się na dokumentacji producenta i polskiego dystrybutora. Rekomendacje wynikające z zestawienia wyposażenia są oceną redakcyjną.

E-book · Praktyczny poradnik zakupu
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu e-bike’a
Kup e-bike’a, którego naprawdę potrzebujesz
Bez ślepej wiary w katalogowe zasięgi, marketingowe obietnice i promocje, które kończą się „właśnie dzisiaj”. Ten poradnik pomoże Ci spokojnie zrozumieć silnik, baterię, zasięg, komfort i realne koszty — zanim wydasz kilka tysięcy złotych.
29 zł
Kup e-booka za 29 zł →
Płatność jednorazowa · Dostęp natychmiast · Plik PDF