Data ostatniej aktualizacji: 2026-03-08
- Shimano Steps E5000 to silnik miejski z momentem obrotowym 40 Nm i wagą zaledwie 2,5 kg. Nie jest optymalnym wyborem do gór ani do przewozu ciężkich ładunków – ale w mieście sprawdza się znakomicie.
- Realny zasięg z baterią 504 Wh wynosi orientacyjnie 60–90 km w warunkach miejskich. Używana bateria (3–5 lat) może mieć 70–85% pierwotnej pojemności – zasięg spada proporcjonalnie.
- Silnik jest trwały przy typowym użytkowaniu miejskim, ale Shimano nie sprzedaje części zamiennych do wnętrza jednostki napędowej. Awaria po gwarancji w oficjalnym serwisie zwykle oznacza wymianę całej jednostki napędowej (orientacyjnie 500–1000 EUR).
- Stan baterii to kluczowy czynnik przy zakupie – nie silnik. Przed zakupem sprawdź liczbę cykli ładowania i stan zdrowia baterii – najpewniejsze informacje daje diagnostyka E-TUBE PROJECT Professional w autoryzowanym serwisie Shimano; zakres odczytu zależy od konfiguracji systemu.
- Przy budżecie 3 500–5 500 PLN na rynku wtórnym można znaleźć dobrze wyposażony rower z E5000 od renomowanych marek holenderskich i niemieckich.
🚴♂️ Do czego nadaje się Shimano Steps E5000 – i do czego nie
Shimano Steps E5000 pojawił się na przełomie 2018 i 2019 roku (komponenty zaprezentowano pod koniec 2018, pierwsze rowery z E5000 trafiły do sprzedaży w 2019) jako najlżejszy i najbardziej przystępny cenowo silnik centralny w ofercie Shimano. Od samego początku był projektowany z myślą o jednym konkretnym zastosowaniu: codziennej jeździe miejskiej i rekreacyjnej. I właśnie w tej roli sprawdza się naprawdę dobrze.
Silnik waży ok. 2,5 kg, co czyni go jednym z lżejszych napędów centralnych w segmencie miejskim. Jest przy tym wyjątkowo cichy – w trybie Eco wspomaganie jest praktycznie niesłyszalne. To cechy, które szczególnie doceniają użytkownicy rowerów miejskich i komfortowych: rower z E5000 nie wygląda i nie brzmi jak „elektryczny pojazd”, tylko jak normalny rower z delikatnym wsparciem.
E5000 generuje maksymalny moment obrotowy 40 Nm. To wartość wystarczająca do płynnej jazdy po płaskim terenie i łagodnych wzniesieniach, ale wyraźnie za mała do stromych podjazdów – szczególnie z obciążeniem. Dla porównania: Shimano E6100 oferuje 60 Nm, a EP6/EP8 – 85 Nm. Jeśli Twoja trasa do pracy ma kilkusetmetrowy podjazd o nachyleniu 8–10%, E5000 da radę, ale będziesz czuć, że silnik pracuje blisko granicy swoich możliwości.
✅ E5000 sprawdzi się w:
- Codziennych dojazdach do pracy (do 15–20 km w jedną stronę)
- Rekreacyjnych wycieczkach po płaskim i lekko falistym terenie
- Jeździe po mieście (zakupy, wizyty, spacery z rowerem)
- Rowerze dla osoby starszej lub wracającej do aktywności po przerwie
❌ E5000 nie jest optymalnym wyborem do:
- Jazdy po górzystym terenie (Bieszczady, Beskidy)
- Przewozu ciężkich ładunków (rowery cargo)
- Intensywnej turystyki z dużymi przewyższeniami
- Jazdy terenowej i e-MTB
Specyfikacja techniczna E5000
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Maksymalny moment obrotowy | 40 Nm |
| Moc znamionowa | 250 W |
| Waga silnika | 2,5 kg |
| Napięcie | 36 V |
| Tryby wspomagania | 3 (Eco / Normal / High) |
| Maksymalne wspomaganie | Do 200% mocy rowerzysty (w trybie High) |
| Typ osi | Kwadratowa (square taper) |
| Typ silnika | Bezszczotkowy DC (BLDC) |
| Kompatybilne baterie | 36 V: 418 Wh, 504 Wh, 630 Wh – konkretna kompatybilność zależy od ramy, uchwytu baterii i konfiguracji fabrycznej |
| Kompatybilne napędy | Nexus, Alfine (piasty), przerzutki 9–11 biegów, Di2 |
E5000 jest wyposażony w czujnik momentu obrotowego, a nie prostszy czujnik kadencji. To oznacza, że wspomaganie reaguje na siłę nacisku na pedały, a nie tylko na sam fakt ich obracania. Dzięki temu jazda jest naturalna i płynna – różnica między czujnikiem kadencji a czujnikiem momentu obrotowego jest w codziennym użytkowaniu bardzo odczuwalna.
🔋 Realny zasięg Shimano Steps E5000
Shimano deklaruje zasięg do 274 km z baterią 630 Wh w trybie Eco (według własnych testów producenta). To wartość osiągalna w warunkach laboratoryjnych – na płaskim terenie, bez wiatru, z lekkim rowerzystą. W rzeczywistości zasięg będzie niższy, ale wciąż godny uwagi jak na silnik miejski.
Zasięg w typowych scenariuszach użytkowania
Zamiast suchych tabel z zakresami „Wh do km”, pokażę trzy scenariusze, które odpowiadają realnym sytuacjom kupującego:
Scenariusz 1: Dojazd do pracy (10 km w jedną stronę, łagodne wzniesienia)
W trybie Normal zużycie energii wynosi orientacyjnie 5–8 Wh/km. To oznacza 50–80 Wh na jeden dojazd. Bateria 504 Wh wystarczy na 3–4 dni dojazdów bez ładowania. W trybie Eco – nawet na 5–6 dni.
Scenariusz 2: Weekendowa wycieczka po płaskim terenie
Na równinie (np. Mazowsze, Wielkopolska), przy mieszaniu trybów Eco/Normal, realistyczny zasięg to 70–90 km. To wystarczy na całodzienną wycieczkę z przerwami na kawę.
Scenariusz 3: Jazda zimą w mieście z obciążeniem
Przy temperaturze poniżej 5°C, z torbami na bagażniku i wiatrem, zasięg spada do 45–60 km. To nadal wystarcza na codzienne dojazdy, ale wymaga częstszego ładowania.
Co wpływa na zasięg E5000
Czynniki, które mają największy wpływ na realny zasięg, to w kolejności ważności:
Tryb wspomagania – różnica między Eco a High potrafi wynosić nawet dwukrotność zasięgu. Eco daje subtelne wsparcie, High zapewnia pełną moc. Większość doświadczonych użytkowników jeździ głównie w trybie Eco lub Normal, przełączając na High tylko na podjazdach.
Waga rowerzysty i bagażu – przy wadze 90+ kg zasięg będzie o 15–20% niższy niż przy 70 kg. Dodatkowe 10 kg na bagażniku to kolejne kilka procent mniej.
Profil trasy – na podjeździe silnik z 40 Nm pracuje znacznie intensywniej niż na płaskim. Trasa z 500 metrami przewyższeń może zmniejszyć zasięg nawet o 30–40% w porównaniu z jazdą po płaskim.
Temperatura – ogniwa litowo-jonowe tracą pojemność w niskich temperaturach. Przy 0°C można liczyć na 15–25% mniejszy zasięg niż w lecie.
Stan techniczny roweru – niedopompowane opony, zużyty łańcuch, źle wyregulowane hamulce – to wszystko generuje dodatkowe opory, które silnik musi pokonywać kosztem baterii.
⚙️ Trwałość silnika – co może się zepsuć i ile to kosztuje
Shimano Steps E5000 to jednostka bezobsługowa – szczelna, z uszczelnionymi łożyskami, zaprojektowana tak, by użytkownik nigdy nie musiał jej otwierać. I w zasadzie tak to działa przez pierwsze kilka lat. Problemem nie jest to, że E5000 się psuje – problemem jest to, co dzieje się, gdy jednak się zepsuje.
Budowa i znane słabe punkty
Wewnątrz silników serii Shimano Steps (w tym E5000) znajdują się elementy przekładni redukcyjnej, w których – według raportów serwisowych i rozbiórek dokumentowanych przez niezależne warsztaty – stosowane są między innymi tworzywa sztuczne. To rozwiązanie, które było przedmiotem krytyki – plastik jest lżejszy i cichszy od metalu, ale mniej odporny na obciążenia. W przypadku silników MTB (E8000, EP8), które pracują pod dużym momentem i narażone są na błoto, wibracje i uderzenia, plastikowe zębatki były źródłem wielu awarii zgłaszanych na forach. Jednak E5000 pracuje w zupełnie innych warunkach – mniejsze obciążenia, brak ekstremalnych wibracji, mniejszy moment obrotowy. Przy typowym użytkowaniu miejskim ryzyko uszkodzenia mechanizmu wewnętrznego jest wyraźnie niższe niż w silnikach MTB.
Oś kwadratowa (square taper) to prosty i sprawdzony standard. Jest mniej zaawansowana niż rozwiązania na wpust stosowane w droższych silnikach, ale w kontekście silnika miejskiego o momencie 40 Nm – zupełnie wystarczająca i trwała.
Problem z częściami zamiennymi
Shimano prowadzi politykę zamkniętego systemu serwisowego. Nie sprzedaje części wewnętrznych silnika ani użytkownikom, ani niezależnym warsztatom. Oznacza to, że:
- W okresie gwarancji (2 lata od zakupu nowego roweru) – wymiana na koszt Shimano
- Po gwarancji – wymiana całej jednostki napędowej, koszt to orientacyjnie 500–1000 EUR
- Wiele niezależnych serwisów unika napraw wewnętrznych silników Shimano Steps lub wykonuje je w ograniczonym zakresie, bo producent nie prowadzi otwartego obrotu częściami wewnętrznymi
To zasadnicza różnica w porównaniu z silnikami Bafang, do których części wewnętrzne (łożyska, zębatki, czujniki) można kupić i wymienić samodzielnie lub w niezależnym warsztacie za ułamek kosztu.
Ile realnie wytrzymuje E5000
Na podstawie raportów użytkowników z forów i serwisów, przy typowym użytkowaniu miejskim (dojazdy, zakupy, rekreacja) silnik E5000 może bezproblemowo przepracować orientacyjnie 15 000–25 000 km – ale to szacunek, nie gwarancja producenta. To mniej więcej 5–8 lat jazdy dla osoby pokonującej 10 km dziennie. Problemy raportowane przez użytkowników na forach (hałas, szarpanie, utrata mocy) dotyczą głównie silników MTB – E8000 i EP8 – eksploatowanych w ekstremalnych warunkach terenowych. E5000 w suchym, miejskim środowisku pracuje dużo łagodniej.
Czynniki, które przyspieszają zużycie silnika, to: regularne mycie myjką ciśnieniową (woda pod ciśnieniem dostaje się do uszczelnień), jazda w głębokich kałużach i intensywne deszcze bez odpowiednich osłon, a także próby pokonywania stromych podjazdów z dużym obciążeniem – sytuacja, w której 40 Nm to za mało i silnik pracuje na granicy wydajności przez dłuższy czas.
📱 Diagnostyka E-TUBE PROJECT – jak sprawdzić stan roweru przed zakupem
Aplikacja E-TUBE PROJECT to oficjalne narzędzie diagnostyczne Shimano, które pozwala odczytać kluczowe dane o stanie silnika i baterii. Jeśli kupujesz używany rower z Shimano Steps – diagnostyka przed zakupem jest obowiązkowa.
Czego potrzebujesz
E-TUBE PROJECT Cyclist (smartfon) – darmowa aplikacja na iOS i Android. Łączy się z rowerem przez Bluetooth LE. Pozwala na konfigurację trybów wspomagania, aktualizacje firmware i podstawowy podgląd stanu systemu. Procedura łączenia zależy od modelu wyświetlacza – sprawdź instrukcję obsługi swojego roweru. Aplikacja Cyclist nie gwarantuje pełnego dostępu do szczegółowych danych o zdrowiu baterii i historii użytkowania.
E-TUBE PROJECT Professional (PC + SM-PCE02) – to narzędzie serwisowe, które daje najpełniejszy dostęp diagnostyczny: odczyt błędów, dane o użyciu silnika i baterii, logi jednostek. Wymaga adaptera SM-PCE02 podłączonego kablem do komputera. Dostępne u autoryzowanych dealerów Shimano. Zakres widocznych danych może zależeć od konfiguracji systemu i wersji oprogramowania. Przy zakupie używanego roweru to jest najbardziej wiarygodne źródło informacji o stanie technicznym.
Co odczytać w raporcie serwisowym i jak interpretować wyniki
💡 Kluczowe dane z raportu E-TUBE PROJECT Professional:
- Liczba cykli ładowania baterii – 1 cykl = ładowanie od 0% do 100%. Ładowanie od 50% do 100% to pół cykla. Bateria do 200 cykli – świeża. 200–500 – w dobrej kondycji. Powyżej 500 – warto negocjować cenę.
- Stan zdrowia baterii (battery health %) – wartość powyżej 85% to dobry wynik. W przedziale 70–85% – bateria jest zużyta, ale funkcjonalna. Poniżej 70% – wymiana baterii będzie potrzebna w najbliższych 1–2 latach.
- Historia błędów (error log) – lista zarejestrowanych awarii. Pojedynczy błąd komunikacyjny to nic groźnego. Powtarzające się błędy silnika lub baterii – poważny sygnał ostrzegawczy.
- Całkowity dystans – pozwala zweryfikować deklarowany przebieg sprzedającego.
- Wersja firmware – nieaktualne oprogramowanie może powodować problemy z wydajnością i kompatybilnością.
Jeśli sprzedający odmawia umożliwienia diagnostyki E-TUBE – traktuj to jako poważny sygnał ostrzegawczy. Uczciwy sprzedawca nie ma powodu, by ukrywać stan techniczny roweru. Alternatywnie, możesz poprosić o przejazd do najbliższego autoryzowanego serwisu rowerowego, który wykona pełną diagnostykę narzędziem SM-PCE02.
💰 Koszty eksploatacji i serwisu – ile kosztuje utrzymanie roweru z E5000
Kupując używany rower elektryczny, warto od razu policzyć łączny koszt użytkowania, a nie tylko cenę zakupu. Rower z Shimano Steps E5000 jest stosunkowo tani w eksploatacji – pod warunkiem, że silnik i bateria są w dobrym stanie.
Koszty wymiany kluczowych komponentów elektrycznych
| Komponent | Orientacyjny koszt | Uwagi |
|---|---|---|
| Nowa bateria 504 Wh (Shimano) | 1 500–2 500 PLN | Cena zależy od typu montażu (bagażnikowy / zintegrowany / na rurze dolnej) i modelu |
| Nowa bateria 630 Wh (Shimano) | 1 500–3 500 PLN | Nie każda rama obsługuje zamianę 504→630 Wh (różne wymiary) |
| Wymiana silnika DU-E5000 | 2 200–4 500 PLN | Cała jednostka + robocizna, brak naprawy wewnętrznej |
| Wyświetlacz SC-E5000 | 400–550 PLN | Wyświetlacz zintegrowany z przełącznikami trybów |
| Ładowarka EC-E6002 | 250–400 PLN | Sprawdź kompatybilność z modelem baterii |
Koszty serwisowe osprzętu mechanicznego
Rower elektryczny zużywa osprzęt mechaniczny szybciej niż tradycyjny rower – wyższy moment obrotowy i większa masa roweru oznaczają większe obciążenie łańcucha, kasety i klocków hamulcowych. Przy E5000 to zjawisko jest mniej wyraźne niż przy silnikach 60–85 Nm, ale wciąż warto się na nie przygotować.
Łańcuch w rowerze z E5000 wymaga wymiany orientacyjnie co 3 000–5 000 km, choć realny przebieg mocno zależy od stylu jazdy, smarowania i warunków pogodowych (w zwykłym rowerze łańcuch wytrzymuje zwykle dłużej). Kaseta w napędzie z przerzutką zewnętrzną zużywa się wolniej niż łańcuch, ale jej trwałość zależy od regularności wymiany łańcucha i konserwacji. W rowerach z piastą Nexus lub Alfine ocenia się raczej kulturę pracy i historię serwisową niż sztywny przebieg wymiany – piasty planetarne wymagają okresowego serwisu zgodnie z zaleceniami dla konkretnego modelu. Klocki hamulcowe zużywają się szybciej niż w rowerze tradycyjnym ze względu na większą masę e-bike’a. Hamulce rolkowe (popularne w rowerach holenderskich) są trwałe, ale przed zakupem warto sprawdzić dostępność części serwisowych. Orientacyjny roczny koszt serwisu mechanicznego przy przebiegu 3 000 km/rok: 300–600 PLN.
🔍 Na co zwrócić uwagę przy zakupie – kompletna lista kontrolna
Poniższa lista to praktyczny przewodnik, z którym możesz przyjść na oględziny używanego roweru elektrycznego. Każdy punkt sprawdzasz kolejno – jeśli rower nie przejdzie pierwszych czterech, nie ma sensu tracić czasu na resztę.
Priorytet 1: System elektryczny
Stan baterii – diagnostyka E-TUBE
Sprawdź liczbę cykli ładowania, kondycję baterii, historię błędów. Bateria to 30–40% wartości roweru – jej stan decyduje o sensowności zakupu.
Praca silnika – jazda próbna
Wspomaganie powinno włączać się płynnie, bez szarpnięć i opóźnień. Nasłuchuj nietypowych dźwięków: trzasków, stuków, zgrzytania – to sygnały problemów z mechanizmem wewnętrznym.
Firmware i kody błędów
Nieaktualne oprogramowanie może powodować problemy z wydajnością. Powtarzające się kody błędów w logu to poważne ostrzeżenie.
Ładowarka
Sprawdź, czy ładowarka jest oryginalna i kompatybilna z modelem baterii. Różne generacje baterii Shimano mogą wymagać różnych adapterów ładowania.
Priorytet 2: Osprzęt mechaniczny
Łańcuch i kaseta/piasta – sprawdź zużycie łańcucha miarką (do kupienia za 30–50 PLN). Wyciągnięty łańcuch = konieczność wymiany łańcucha i kasety (200–500 PLN). Jeśli rower ma piastę Nexus lub Alfine – sprawdź, czy zmiana biegów jest płynna i cicha.
Hamulce – rowery z E5000 mają zazwyczaj hamulce hydrauliczne tarczowe lub rolkowe. Sprawdź grubość klocków i stan tarcz/bębna. Hamulce rolkowe (popularne w rowerach holenderskich) są trwałe, ale ich serwis i dostępność części warto sprawdzić przed zakupem.
Rama – szukaj pęknięć w okolicy mocowania silnika (suport dolny), spawów i mocowań bagażnika. Aluminium nie rdzewieje, ale pęka bez ostrzeżenia. Korozja na stali (jeśli dotyczy) to sygnał zaniedbania.
Dokumentacja – dowód zakupu (ważny dla gwarancji baterii i ewentualnej reklamacji), klucze do zamka baterii, historia serwisowa.
🏙️ Popularne modele rowerów z E5000 na rynku wtórnym
Shimano Steps E5000 znajdziemy w rowerach wielu producentów, których modele trafiają na polski rynek wtórny z Holandii i Niemiec. Oto przykłady, które pojawiają się w polskich ogłoszeniach:
| Marka / model | Typ | Typowa bateria | Typowa cena używki (PLN) |
|---|---|---|---|
| Gazelle Esprit C7 | Miejski | 418–504 Wh | 3 500–5 500 |
| Oxfeld EX-7 | Trekkingowy | 504 Wh | 4 000–5 500 |
| HASE Trigo E | Trójkołowy / rehabilitacyjny | 418 Wh | 7 000–12 000 |
⚖️ E5000 vs konkurencja – porównanie z tym, co znajdziesz w używkach
Kupując używany rower elektryczny w przedziale 3 000–6 000 PLN, najczęściej będziesz wybierać między trzema napędami: Shimano Steps E5000, Bosch Active Line Plus i Shimano Steps E6100. Każdy ma inne mocne strony.
E5000 vs Bosch Active Line Plus
To porównanie, które realnie stoi przed osobą przeglądającą ogłoszenia z używanymi rowerami holenderskimi. Oba silniki celują w segment miejski, ale różnią się podejściem.
| Cecha | Shimano E5000 | Bosch Active Line Plus |
|---|---|---|
| Moment obrotowy | 40 Nm | 50 Nm |
| Waga silnika | 2,5 kg | 3,2 kg |
| Hałas | Bardzo cichy | Słyszalny |
| Diagnostyka użytkownika | E-TUBE PROJECT (darmowa) | Zależy od generacji systemu: eBike Flow (Smart System) lub starsze aplikacje (System 2) |
| Naprawa po gwarancji | Zwykle wymiana jednostki w oficjalnym serwisie | Zwykle wymiana jednostki (podobna polityka) |
| Sieć serwisowa w PL | Dobrze rozwinięta | Dobrze rozwinięta |
Werdykt: Bosch Active Line Plus ma o 10 Nm więcej – co na podjazdach robi różnicę. Shimano E5000 jest za to lżejszy i cichszy. Oba systemy mają podobną politykę serwisową (brak naprawy wewnętrznej). Jeśli jedziesz po płaskim – E5000 wystarczy i da lżejszy rower. Jeśli trasa jest pagórkowata – dodatkowe 10 Nm Boscha może się przydać.
E5000 vs E6100 – czy dopłacić do mocniejszego Shimano?
E6100 to starszy brat E5000 w ofercie Shimano – oba celują w segment miejski/trekkingowy, ale E6100 oferuje 60 Nm momentu obrotowego, waży 2,88 kg i daje wyraźnie mocniejsze wspomaganie na podjazdach. Używane rowery z E6100 są zwykle o 500–1 500 PLN droższe niż z E5000.
Dopłata do E6100 ma sens, jeśli Twoja trasa obejmuje regularne wzniesienia lub planujesz jeździć z bagażem (torby, fotelik dziecięcy). Jeśli jeździsz po płaskim mieście – dodatkowe 20 Nm i pół kilograma wagi to wydatek, który się nie zwróci.
❌ Najczęstsze błędy przy zakupie używanego roweru z E5000
1. Patrzenie tylko na cenę, ignorowanie stanu baterii. Rower za 2 500 PLN z baterią na 60% pojemności to gorszy zakup niż rower za 4 000 PLN z baterią na 90%. Wymiana baterii kosztuje 1 500–2 500 PLN – więc „oszczędność” 1 500 PLN na cenie roweru znika przy pierwszej wymianie.
2. Brak diagnostyki E-TUBE PROJECT przed zakupem. To jedyne narzędzie, które pozwala zweryfikować deklaracje sprzedającego. Bez niego kupujesz w ciemno. Pobranie aplikacji jest darmowe – nie ma żadnego powodu, by tego nie zrobić.
3. Oczekiwanie mocy silnika górskiego od E5000. To silnik miejski z 40 Nm. Jeśli planujesz wycieczki po Beskidzie Niskim – szukaj E6100 (60 Nm) lub EP6 (85 Nm). E5000 da radę na łagodnych wzniesieniach, ale nie pokonasz nim trasy z 1 000 metrów przewyższeń bez frustracji.
4. Kupowanie bez jazdy próbnej. Szarpanie przy ruszaniu, hałas pod obciążeniem, opóźnione włączanie wspomagania – to sygnały problemów, które poczujesz dopiero jadąc. Zdjęcia i opis w ogłoszeniu tego nie pokażą.
5. Ignorowanie kosztów ewentualnej wymiany silnika. Kupując rower z 2019 roku, który ma 20 000 km przebiegu, akceptujesz ryzyko, że silnik może wymagać wymiany w ciągu 1–3 lat. Jeśli rower kosztuje 3 000 PLN, a wymiana silnika 2 500–4 000 PLN – musisz świadomie ocenić to ryzyko.
6. Pomijanie weryfikacji ładowarki. Różne generacje baterii Shimano Steps mogą wymagać różnych adapterów. Sprawdź, czy ładowarka w zestawie jest oryginalna, sprawna i kompatybilna z konkretnym modelem baterii w rowerze.
✅ Podsumowanie
Shimano Steps E5000 to cichy, lekki i energooszczędny silnik centralny, który w roli napędu miejskiego spełnia swoje zadanie naprawdę dobrze. Jego 40 Nm momentu obrotowego nie zrobi wrażenia na entuzjaście e-MTB, ale dla osoby dojeżdżającej do pracy, robiącej zakupy rowerem czy jeżdżącej rekreacyjnie po okolicy – to w zupełności wystarczająca wartość.
Na rynku używanych rowerów elektrycznych E5000 pojawia się często i w atrakcyjnych cenach, głównie w rowerach holenderskich i niemieckich marek. Przy świadomym zakupie – z diagnostyką E-TUBE, jazdą próbną i realistycznymi oczekiwaniami – to solidna propozycja, która posłuży przez lata.
Kluczowe ryzyka to stan baterii (sprawdź cykle ładowania i kondycję) oraz polityka Shimano dotycząca napraw (brak części zamiennych do silnika). Jeśli bateria jest w dobrej kondycji, a silnik pracuje cicho i płynnie – rower z E5000 w przedziale 3 500–5 500 PLN to jeden z lepszych stosunków jakości do ceny w segmencie używanych e-bike’ów.
🏆 Shimano Steps E5000 to dobry wybór na używany rower miejski – pod warunkiem, że sprawdzisz stan baterii i nie oczekujesz mocy silnika górskiego.
📚 Źródła i materiały referencyjne
Shimano – oficjalna specyfikacja silnika DU-E5000 (Shimano Bike EU)
Shimano – specyfikacja baterii BT-E8036 630 Wh (Shimano Bike EU)
Shimano – dokumentacja aplikacji E-TUBE PROJECT Professional









Dodaj komentarz