Silnik Fazua Ride 60 – widok od przodu lekkiego silnika centralnego do roweru elektrycznego, czarna kompaktowa obudowa z żebrowanym dolnym modułem i mocowaniami po bokach
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu roweru elektrycznego
E-book · Nowość
Mój pierwszy rower elektryczny
Jak wybrać rower elektryczny, który naprawdę pasuje do Twojego życia. 230 stron · PDF od razu po zakupie.
29 zł Kup e-booka →

Data ostatniej aktualizacji: 2026-09-10

Fazua Ride 60 nadal jest jednym z ciekawszych lekkich napędów do rowerów elektrycznych: ma 60 Nm, 250 W mocy znamionowej, do 450 W w krótkim trybie Boost i waży 1,96 kg. W 2026 roku decyzja zakupowa jest jednak trudniejsza niż wcześniej, bo Porsche podjęło decyzję o zakończeniu działalności Porsche eBike Performance GmbH, czyli spółki stojącej za marką Fazua.

To nie oznacza, że Ride 60 nagle przestał działać ani że zniknęło wsparcie. Oficjalne kanały serwisowe, sklep, strona rejestracji gwarancji oraz aktualizacje firmware nadal funkcjonują, a obecnym pakietem jest Firmware Bundle 17. Przy zakupie nowego lub używanego roweru trzeba jednak brać pod uwagę nie tylko osiągi napędu, lecz także przyszłość platformy, dostęp do serwisu i historię konkretnego egzemplarza.

⚡ Kluczowe wnioski w 30 sekund
  • 60 Nm, 250 W znamionowo i do 450 W w krótkim trybie Boost – Ride 60 nadal ma mocne parametry jak na lekki system.
  • Drive Unit waży oficjalnie 1,96 kg; z baterią Energy 430 zestaw silnik + bateria waży ok. 4,16–4,26 kg, a z Energy 480 ok. 4,36 kg.
  • Wczesne egzemplarze miały udokumentowane problemy, ale w teście E-MOUNTAINBIKE 2026 najnowsze partie pracowały bezawaryjnie.
  • Range extender Ride 60 został ostatecznie anulowany. Energy 480 zwiększa pojemność do 480 Wh, ale kompatybilność trzeba potwierdzić dla konkretnego roweru.
  • W maju 2026 Porsche zdecydowało o zakończeniu działalności Porsche eBike Performance GmbH, spółki stojącej za marką Fazua. Według późniejszego komunikatu Fazua serwis i części mają pozostać dostępne, ale nie podano dokładnego horyzontu czasowego.
  • Jeśli cena jest zbliżona do roweru z Bosch SX lub TQ HPR60, bezpieczniejszym wyborem jest dziś system o bardziej przewidywalnym wsparciu. Ride 60 nadal ma sens przy dobrej cenie i pewnym serwisie.
Reklama

Czy warto kupić rower z Fazua Ride 60 w 2026 roku?

Tak, ale nie patrzyłbym już wyłącznie na parametry. Cena roweru i warunki obsługi posprzedażowej powinny rekompensować większą niepewność co do dalszego wsparcia systemu. Sam napęd nie stał się przez to gorszy. Po kolejnych aktualizacjach działa lepiej niż na początku, a świeże testy z 2026 roku pokazują dobrą kulturę pracy i wyraźnie mniej problemów w najnowszych egzemplarzach testowych.

Zmieniło się natomiast otoczenie biznesowe. 8 maja 2026 roku Porsche oficjalnie poinformowało, że w ramach koncentracji na podstawowej działalności zakończy działalność Porsche eBike Performance GmbH. Według odpowiedzi Fazua przytoczonej później przez magazyn BIKE serwis ma być kontynuowany, części mają pozostać dostępne, a część wcześniej zaplanowanych aktualizacji ma zostać wydana. Nie podano jednak konkretnej daty granicznej dla tego wsparcia.

⚠️ Co to oznacza dla kupującego? Nowy rower z Ride 60 nie jest automatycznie złym zakupem. Przed zapłatą warto jednak uzyskać od sprzedawcy jasną odpowiedź, kto obsłuży gwarancję, gdzie znajduje się najbliższy partner Fazua i jak wygląda dostępność kluczowych części. Nie kupowałbym dziś Ride 60 wyłącznie dlatego, że jego parametry na papierze wyglądają atrakcyjnie.

Jeżeli rower kosztuje podobnie jak porównywalny model z Bosch Performance Line SX lub TQ HPR60, istotnym argumentem jest to, że konkurencyjne platformy nadal są rozwijane. Jeśli jednak Ride 60 występuje w dobrze wycenionym rowerze o świetnej geometrii i wyposażeniu, a lokalny dealer zapewnia obsługę, nadal można go rozsądnie rozważyć.

Fazua Ride 60 – najważniejsze dane techniczne

Ride 60 to lekki system z centralną jednostką napędową Drive Unit, przeznaczony do rowerów, które mają zachować możliwie dużo charakteru zwykłego roweru. W jednej obudowie mieszczą się silnik, przekładnia, czujniki i elektronika sterująca. Jednostka jest trwale zamontowana w ramie – w przeciwieństwie do starszego Ride 50 nie wyjmuje się jej jako całego modułu.

ParametrFazua Ride 60
Typsystem z centralną jednostką napędową; Drive Unit trwale zamontowana w ramie
Napięcie systemu43,2 V
Moc znamionowa250 W
Maksymalny moment obrotowy60 Nm
Maksymalna moc w Boost450 W
Masa Drive Unit1,96 kg według producenta
BaterieEnergy 430: 432 Wh; Energy 480: 480 Wh
Masa Energy 4302,3 kg wymienna / 2,2 kg stała
Masa Energy 4802,4 kg w Knowledge Base Fazua*
Tryby jazdyBreeze, River, Rocket + funkcja Boost
Optymalny zakres kadencji55–125 obr./min według Fazua
ŁącznośćBluetooth, ANT+, USB-C, aplikacja FAZUA
Stopień ochronyIP54
Walk assisttak, do 6 km/h zależnie od biegu

* Materiały samej Fazua nie są dziś całkowicie spójne: główna strona produktu i Knowledge Base podają dla Energy 480 masę 2,4 kg, natomiast sklep internetowy w aktualnej karcie produktu podaje 2,3 kg. W tabeli przyjmuję 2,4 kg z głównej dokumentacji technicznej.

Fazua na głównej stronie produktu podaje także wartość 4,3 kg jako „total weight”, ale nie rozpisuje tam identycznej metodologii dla każdej konfiguracji. Zsumowanie samej Drive Unit i baterii daje ok. 4,16 kg z Energy 430 w wersji stałej, 4,26 kg z wersją wymienną i 4,36 kg z Energy 480. Dlatego przy porównywaniu systemów różnych producentów najlepiej sprawdzać, jakie elementy zostały wliczone do podanej masy.

250 W nie oznacza, że silnik potrafi oddać tylko 250 W

250 W to znamionowa moc ciągła europejskiej wersji systemu. Ride 60 może chwilowo dostarczać więcej. W trybie Rocket niezależny test E-MOUNTAINBIKE wskazuje około 350 W maksymalnej mocy, natomiast oficjalna funkcja Boost podnosi maksymalną moc do 450 W.

Boost ma przy tym konkretną logikę działania. Po aktywacji z postoju dodatkowe wsparcie trwa 4 sekundy, a podczas jazdy do 12 sekund. Funkcja wyłącza się również po zaprzestaniu pedałowania. To ważniejsze i dokładniejsze niż uproszczone stwierdzenie, że „Boost zawsze działa 12 sekund”.

Więcej o różnicy między mocą znamionową a chwilową wyjaśniam w artykule czy silnik 250 W wystarczy w rowerze elektrycznym.

Ride 60 a Ride 50 – to nie jest ten sam pomysł

Starszy Ride 50 Evation zasłynął z wyjmowanego Drivepacka łączącego napęd i baterię. Ride 60 ma inną architekturę: jednostka napędowa jest na stałe osadzona w ramie, a bateria może być wymienna lub zintegrowana zależnie od decyzji producenta roweru.

Daje to projektantom większą swobodę i pozwala tworzyć bardzo smukłe ramy, ale ma też praktyczną konsekwencję. W razie poważniejszej usterki Drive Unit nie zabierasz do serwisu samego wyjmowanego modułu – napęd jest częścią kompletnego roweru, a Fazua nie przewiduje samodzielnego otwierania i naprawiania jego podzespołów przez użytkownika.

Jak Fazua Ride 60 jeździ po aktualizacjach?

Naturalność wspomagania i czujniki

Ride 60 mierzy kadencję kilka razy na sekundę oraz moment przykładany do pedałów po obu stronach korby. Na podstawie tych danych i wybranego profilu wylicza potrzebne wsparcie. Sam dwustronny pomiar nie oznacza jednak automatycznie, że napęd będzie płynniejszy od każdego konkurenta.

Po aktualizacjach charakter pracy jest oceniany dobrze. E-MOUNTAINBIKE w teście 2026 zwraca uwagę na płynniejsze ruszanie, bardziej dopracowane odcięcie wspomagania przy 25 km/h i cichą pracę. TQ HPR60 jest jeszcze nieco cichszy, ale Ride 60 również należy do najcichszych systemów w tym porównaniu.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć, dlaczego sposób pomiaru nacisku i kadencji ma znaczenie, zobacz porównanie czujnika kadencji i czujnika momentu.

Co naprawdę oznacza zakres 55–125 obr./min?

Fazua podaje 55–125 obr./min jako zakres optymalnego wsparcia. Nie należy jednak traktować 55 obr./min jak twardej granicy, poniżej której silnik nagle staje się słaby. Świeży test E-MOUNTAINBIKE pokazuje wręcz, że przy niskiej kadencji i niewielkim wkładzie rowerzysty Ride 60 potrafi czuć się mocniej niż TQ HPR60, a ruszanie na stromym podjeździe wypadło łatwiej niż z Bosch SX.

Ograniczenie pojawia się gdzie indziej: standardowa charakterystyka szybko dochodzi do około 350 W. Gdy rowerzysta zwiększa własną moc, silnik wcześniej osiąga sufit i nie dokłada już kolejnych watów. Właśnie dlatego Bosch SX z maksymalnie 600 W ma większy zapas przy bardzo mocnej, sportowej jeździe.

Breeze, River, Rocket i Boost

Ride 60 ma trzy podstawowe tryby: Breeze, River i Rocket. Ich charakter można dostosować w aplikacji FAZUA, regulując m.in. stosunek wsparcia do siły rowerzysty, maksymalną moc oraz szybkość reakcji na zmianę nacisku na pedały.

Boost jest dodatkową funkcją do krótkiego zwiększenia mocy. Od 2025 roku Fazua oferuje nowszy Mode Control z osobnym przyciskiem ułatwiającym uruchamianie Boost. Starszy Ring Control nadal jest obsługiwany, ale w testach jego ergonomia i jakość obsługi były krytykowane częściej niż sama jednostka napędowa.

KickOverrun i Firmware Bundle 17

Firmware Bundle 12 z 2025 roku wprowadził m.in. KickOverrun, automatyczną kalibrację czujnika momentu oraz poprawki charakterystyki wspomagania. Na tym rozwój oprogramowania się nie zatrzymał. We wrześniu 2026 aktualnym pakietem udostępnianym przez Fazua jest Firmware Bundle 17.

Bundle 17 pozwala włączać i wyłączać KickOverrun w Toolboxie, optymalizuje walk assist i zawiera kolejne poprawki stabilności. Fazua rekomenduje pozostawienie KickOverrun wyłączonego w zwykłym użytkowaniu i włączenie go głównie wtedy, gdy jest potrzebny podczas technicznej jazdy terenowej. Producent ostrzega też, że aktywna funkcja może zwiększać zużycie elementów mechanicznych.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa samo wspomaganie prowadzenia i czym różni się między producentami, zobacz poradnik walk assist w rowerze elektrycznym.

Reklama
💡 Aktualizacja Ride 60 nie odbywa się jak w Bosch Smart System przez OTA. Główne firmware Ride 60 aktualizuje się przez komputer, kabel USB-C i program FAZUA Toolbox. Aplikacja telefonu służy przede wszystkim do personalizacji, danych jazdy i informacji o systemie.

Bateria Energy 430 i Energy 480 – co trzeba wiedzieć?

Pierwotną baterią Ride 60 jest Energy 430. Jej nazwa handlowa zaokrągla pojemność, natomiast Fazua podaje nominalnie 432 Wh. Dostępna jest wersja wymienna o masie 2,3 kg oraz wariant do stałego montażu o masie 2,2 kg.

Nowsza Energy 480 zwiększa pojemność do 480 Wh i ma takie same podstawowe wymiary jak Energy 430. Nie oznacza to jednak pełnej zamienności w każdym rowerze z Ride 60.

Przy wymiennej Energy 430 i płaskiej kierownicy z Ring Control, Mode Control lub Control Hub baterię 480 można zamontować samodzielnie, a przed pierwszą jazdą trzeba zaktualizować firmware. Przy baterii zamontowanej na stałe wymianę powinien wykonać certyfikowany partner Fazua. W rowerach z Road Control zgodność zależy dodatkowo od wersji sterowania; Fazua podaje, że starsze Road Control z pięcioma ostatnimi cyframi numeru seryjnego poniżej 16821 wymagają nowszego sterownika.

Aktualna karta Energy 480 w sklepie Fazua zawiera też listę kompatybilnych marek, dlatego przed zakupem akumulatora nadal trzeba sprawdzić dokładny model roweru i wersję systemu.

Ile trwa ładowanie?

Oficjalna Knowledge Base Ride 60 podaje dla systemu ładowarkę 3 A oraz czas ładowania 3,5 godziny. Dla Energy 480 sklep Fazua podaje 4 godziny. W niezależnym teście E-MOUNTAINBIKE bateria 430 Wh ładowała się od 0 do 100% przez 4 godziny i 8 minut, więc w praktyce warto pozostawić pewien margines względem wartości katalogowej.

Jaki jest realny zasięg?

Nie ma uczciwej jednej liczby w kilometrach dla wszystkich rowerów z Ride 60. Fazua w aktualnej Knowledge Base sama podkreśla wpływ masy rowerzysty, opon, terenu i temperatury. Zamiast dawnego marketingowego „do 140 km” podaje dziś bardziej praktyczny punkt odniesienia: przy umiarkowanym, zrównoważonym stylu jazdy Energy 430 ma pozwalać średnio na około 1200 m przewyższenia, a Energy 480 na około 100 m więcej.

E-MOUNTAINBIKE w standaryzowanym teście terenowym uzyskał na Energy 430 17,6 km i 1441 m przewyższenia, ale test odbywał się na maksymalnym wspomaganiu, z ustaloną mocą rowerzysty, oponami i średnim nachyleniem 8,5%. To dobry wynik do porównania napędów w tych samych warunkach, a nie prognoza dystansu na zwykłej wycieczce.

Range extender nie powstanie

To temat, który przez lata powodował najwięcej nieporozumień. Fazua zapowiadała dodatkową baterię do Ride 60 praktycznie od początku życia systemu. Pokazywano prototyp Energy 210, a terminy premiery przesuwano.

We wrześniu 2025 roku Fazua potwierdziła redakcji BIKE, że range extender Ride 60 nie zostanie wprowadzony na rynek. To ostateczna informacja i nie warto dziś kupować roweru z założeniem, że dodatkowy akumulator „pojawi się później”.

Jeżeli range extender jest dla Ciebie ważny, Bosch PowerMore 250, TQ Range Extender 160 Wh i Specialized Range Extender 160 Wh są realnie dostępnymi rozwiązaniami w konkurencyjnych systemach.

Fazua Ride 60 – problemy i niezawodność

Przy ocenie niezawodności warto rozdzielić początki Ride 60 od nowszych egzemplarzy. Pierwsze lata przyniosły realne problemy, opisywane zarówno w testach, jak i przez użytkowników. Nie oznacza to jednak, że każdy silnik z lat 2022–2023 jest wadliwy ani że każdy późniejszy egzemplarz będzie bezproblemowy.

Co było problemem w pierwszych latach?

Wczesne testy branżowe dokumentowały liczne problemy techniczne. E-MOUNTAINBIKE podał, że przed testem porównawczym z 2023 roku sprawdzał siedem różnych e-MTB z Ride 60 i w pięciu wystąpiły problemy; zdarzały się m.in. sytuacje, gdy rower nie chciał się uruchomić, oraz kłopoty związane z oprogramowaniem. Ring Control i cały interfejs sterowania również zbierały krytykę za ergonomię i słabe wrażenia z obsługi. Nie oznacza to jednak, że wszystkie usterki miały jedną przyczynę.

Aktualna dokumentacja Fazua pokazuje też, że nierówne wspomaganie nie musi oznaczać uszkodzonego silnika. Producent wskazuje jako typowe przyczyny m.in. niewłaściwe położenie czujnika prędkości lub potrzebę kalibracji czujnika momentu. Od Firmware Bundle 12 system potrafi wykonać kalibrację automatycznie po uruchomieniu, ale dopiero podczas jazdy po spełnieniu warunków: przez co najmniej 8 sekund trzeba utrzymywać prędkość co najmniej 18 km/h i kadencję powyżej 50 obr./min. Po pracach przy Drive Unit, zębatce lub korbach Fazua nadal wymaga ręcznej kalibracji.

Co mówią świeże testy z 2026 roku?

Tu obraz jest wyraźnie lepszy. W styczniu 2026 E-MOUNTAINBIKE napisał, że najnowsze partie Ride 60 działały w ich rowerach testowych bez zarzutu, a aktualizacje znacząco poprawiły charakter pracy.

Nie jest to jednak statystyka awaryjności całej populacji silników. Dlatego zamiast rady „unikaj wszystkiego sprzed 2024 roku” lepsza jest ocena konkretnego egzemplarza.

Co sprawdzić w używanym rowerze z Ride 60?

  1. Historię serwisową. Zapytaj, czy Drive Unit, bateria, LED Hub lub pilot były wymieniane.
  2. Aktualny firmware. Obecnie Fazua udostępnia Bundle 17; wersję można sprawdzić w Toolboxie.
  3. Pracę pod obciążeniem. Podczas jazdy próbnej sprawdź, czy wspomaganie nie zanika i czy nie pojawiają się komunikaty błędów.
  4. Czujnik prędkości i magnes. Fazua podaje prawidłowy odstęp 1–8 mm.
  5. Stan baterii. Aplikacja i narzędzia systemowe mogą pokazać dane dotyczące pracy systemu; przy droższym używanym rowerze warto poprosić sprzedawcę lub serwis o raport.
  6. Dostęp do serwisu. Po decyzji Porsche o zakończeniu działalności Porsche eBike Performance GmbH ma to większe znaczenie niż wcześniej.

Co z serwisem, częściami i gwarancją po decyzji Porsche?

Dla właściciela lub kupującego to dziś jedno z najważniejszych pytań. Porsche oficjalnie zdecydowało o zakończeniu działalności Porsche eBike Performance GmbH, spółki stojącej za Fazua. W odpowiedzi przytoczonej przez magazyn BIKE Fazua zadeklarowała dalsze wsparcie serwisowe, długoterminową dostępność części oraz wydanie części wcześniej planowanych aktualizacji.

Stan na 10 września 2026 potwierdza, że infrastruktura posprzedażowa nadal działa: strona Fazua udostępnia Bundle 17, Toolbox, formularz kontaktowy, dealer locator i sklep z częściami. Elementy przeznaczone do samodzielnej wymiany są dostępne w sklepie Fazua, a pozostałe przypadki serwisowe producent kieruje do certyfikowanych partnerów.

Aktualna strona gwarancyjna nadal opisuje 2-letnią dobrowolną gwarancję producenta po rejestracji produktu w ciągu trzech miesięcy od zakupu. Ze względu na decyzję o zakończeniu działalności spółki przed zakupem nowego roweru rozsądnie jest zachować fakturę, zarejestrować system od razu i potwierdzić u sprzedawcy, kto będzie pierwszym punktem kontaktu w sprawie gwarancji.

Największą niewiadomą nie jest więc to, czy serwis działa dzisiaj, lecz jak długo obecny model wsparcia będzie utrzymany. Fazua nie podała konkretnej daty granicznej. Dlatego pod względem długoterminowej przewidywalności Ride 60 nie jest dziś równie bezpiecznym wyborem jak aktywnie rozwijany ekosystem Bosch.

Fazua Ride 60 vs Bosch SX, TQ HPR60 i Specialized SL 1.2

Po stronie TQ naturalnym konkurentem Ride 60 jest dziś HPR60, następca HPR50. Starszy HPR50 nadal można jednak spotkać w rowerach pozostających w sprzedaży. Bosch Performance Line SX po aktualizacji również osiąga do 60 Nm.

CechaFazua Ride 60Bosch Performance Line SXTQ HPR60Specialized SL 1.2
Moment60 Nmdo 60 Nm po aktualizacji60 Nm50 Nm
Maks. moc450 W w krótkim trybie Boostdo 600 W350 W320 W
Masa jednostki1,96 kgok. 2,0 kg1,924 kgbrak porównywalnej wartości na użytej karcie produktu
Przykładowa bateria432 / 480 WhCompactTube 400pojemność zależna od roweru; TQ oferuje kilka baterii systemowych320 Wh
Range extenderbrak – anulowanyPowerMore 250, jeśli rower jest przygotowany160 Wh160 Wh
Status platformy w 2026Porsche eBike Performance GmbH ma zakończyć działalność; wsparcie i części deklarowanerozwijanaaktualna generacjaaktualny system Specialized

Kiedy Bosch SX jest lepszym wyborem?

Bosch SX po aktualizacji może oferować do 60 Nm, 600 W i 400% wspomagania, zależnie od konfiguracji dostępnej w danym rowerze. Ma więc większy zapas maksymalnej mocy niż Ride 60. Do tego dochodzi PowerMore 250 w kompatybilnych rowerach oraz znacznie bardziej przewidywalna przyszłość ekosystemu. Jeśli kupujesz rower na wiele lat i zależy Ci przede wszystkim na dostępności serwisu oraz rozwoju oprogramowania, dziś jest to mocny argument za Boschem.

Reklama

Szerzej aktualną rodzinę napędów opisuję w przewodniku po silnikach Bosch.

Ride 60 czy TQ HPR60?

Oba mają 60 Nm, ale charakter jest inny. TQ HPR60 waży 1,924 kg i osiąga 350 W, stawiając jeszcze mocniej na minimalizm, ciszę i naturalne odczucia. Fazua potrafi dać mocniejszy krótki impuls dzięki krótkotrwałemu Boostowi do 450 W i w teście 2026 dobrze wypadała przy niskiej kadencji. TQ ma natomiast działający range extender 160 Wh i jest obecnie rozwijaną platformą.

Ride 60 czy Specialized SL 1.2?

Specialized SL 1.2 ma 50 Nm i 320 W, więc na papierze jest słabszy. Przewagą Specialized jest jednak bardzo spójny ekosystem roweru, aplikacji i range extendera 160 Wh. To porównanie trzeba więc robić na poziomie kompletnych rowerów, a nie tylko dwóch silników.

Jakie rowery z Fazua Ride 60 można jeszcze kupić?

Decyzja Porsche o zakończeniu działalności Porsche eBike Performance GmbH nie oznacza, że rowery z Ride 60 zniknęły z ofert producentów. Przykładem jest Santa Cruz Heckler SL rocznik 2026, którego aktualna europejska karta nadal podaje Fazua Ride 60 i baterię 430 Wh.

Drugim przykładem dostępnym na europejskich stronach producenta jest FOCUS JAM² SL, nadal oferowany z Ride 60 i baterią 430 Wh. Na rynku międzynarodowym pojawiają się również nowsze konstrukcje, takie jak Salsa Wanderosa z Energy 480, ale jej amerykańska wersja jest rowerem Class 3 z limitem wspomagania 45 km/h, więc nie należy traktować jej jako przykładu europejskiego pedeleca 25 km/h.

Nie tworzyłbym jednak długiej listy „partnerów Fazua” jako dowodu przyszłości systemu. Po decyzji Porsche ważniejsze jest sprawdzenie, czy konkretny model jest faktycznie dostępny, jakie ma warunki gwarancji i kto odpowiada za jego obsługę posprzedażową.

Najważniejsze zalety i wady Fazua Ride 60 w 2026 roku

Zalety

  • 60 Nm przy masie Drive Unit poniżej 2 kg.
  • 450 W w krótkim Boost – więcej niż TQ HPR60 i Specialized SL 1.2.
  • Cicha, płynna praca po aktualizacjach i dobre zachowanie przy ruszaniu.
  • Bardzo dyskretna integracja z ramą.
  • Baterie 432 i 480 Wh dają sensowną pojemność jak na lekki system.
  • Dobra aplikacja i szeroka regulacja charakterystyki wsparcia.
  • Firmware Bundle 17 pokazuje, że wsparcie oprogramowania nadal działa mimo decyzji o zakończeniu działalności Porsche eBike Performance GmbH.

Wady

  • Niepewna długoterminowa przyszłość platformy po decyzji o zakończeniu działalności Porsche eBike Performance GmbH.
  • Historia problemów pierwszych serii nadal ma znaczenie przy zakupie używanego roweru.
  • Brak range extendera – projekt został anulowany.
  • Mniejsza przewidywalność serwisu niż w aktualnie rozwijanym ekosystemie Bosch.
  • Aktualizacja głównego firmware wymaga komputera, kabla USB-C i Toolboxa.
  • Przy wysokiej mocy własnej rowerzysty około 350 W w standardowym trybie może szybciej stać się ograniczeniem niż 600 W Boscha SX.
  • Energy 480 nie powinna być kupowana w ciemno bez potwierdzenia kompatybilności konkretnego roweru.

Dla kogo Fazua Ride 60 nadal ma sens?

Rozważyłbym Ride 60, jeśli szukasz lekkiego e-MTB, gravela, roweru szosowego lub miejskiego o bardzo dyskretnej integracji, zależy Ci na cichym i naturalnym wspomaganiu, a konkretny rower jest atrakcyjnie wyceniony. Dobry lokalny serwis i jasne warunki gwarancji są dziś szczególnie ważne.

Byłbym ostrożniejszy, jeśli kupujesz drogi rower na wiele lat i priorytetem jest możliwie pewna dostępność części, kolejnych generacji baterii i długoterminowy rozwój systemu. W takim przypadku Bosch SX lub TQ HPR60 mają dziś przewagę przede wszystkim dzięki bardziej przewidywalnej przyszłości i wsparciu.

Nie skreślałbym też Ride 60 do trudniejszych tras technicznych. Santa Cruz stosuje ten system w Hecklerze SL, czyli ambitnym lekkim e-MTB przeznaczonym do jazdy trailowej. Trzeba tylko zaakceptować, że około 350 W w standardowych trybach i 450 W w krótkim Boost nie dają takiego zapasu mocy jak pełnowymiarowy napęd. Więcej o tym, jak odczytywać sam moment obrotowy, znajdziesz w poradniku czym jest moment obrotowy silnika.

Czy Fazua Ride 60 jest zgodny z polskimi przepisami?

Europejska wersja Ride 60 została zaprojektowana jako system EPAC: ma 250 W znamionowej mocy ciągłej, napięcie 43,2 V i limit wspomagania zależny od rynku; w europejskich rowerach zwykle 25 km/h. Polski art. 2 pkt 47 Prawa o ruchu drogowym wymaga dodatkowo, aby pomocniczy napęd był uruchamiany naciskiem na pedały, miał napięcie nie wyższe niż 48 V, znamionową moc ciągłą nie większą niż 250 W, a jego moc stopniowo malała i spadała do zera po przekroczeniu 25 km/h.

O zgodności prawnej decyduje więc kompletny rower i jego konfiguracja, a nie sama nazwa Drive Unit. Fabryczny europejski rower z prawidłowo skonfigurowanym Ride 60 może spełniać te warunki. Więcej znajdziesz w poradniku o przepisach dotyczących rowerów elektrycznych.

Podsumowanie – czy Fazua Ride 60 jest dobrym silnikiem?

Technicznie – tak. Zakupowo w 2026 roku – zależy od ceny, konkretnego roweru i pewności serwisu. Ride 60 ma 60 Nm, niską masę, cichą pracę, mocny krótki Boost i po aktualizacjach jeździ wyraźnie lepiej niż na początku swojej historii.

Długoterminowo Ride 60 jest jednak mniej przewidywalnym wyborem niż Bosch SX czy TQ HPR60. Porsche zdecydowało o zakończeniu działalności Porsche eBike Performance GmbH, range extender został anulowany, a dokładny horyzont wsparcia nie został podany. Jednocześnie we wrześniu 2026 nadal działają kanały serwisowe, sklep, strona gwarancyjna, sprzedaż części oraz aktualizacje firmware.

Jeżeli znajdziesz dobry rower z Ride 60 w wyraźnie korzystnej cenie, z pewną historią i sensownym serwisem, nie skreślałbym go. Przy podobnej cenie do nowego roweru z aktywnie rozwijanym systemem konkurencji wybrałbym dziś rozwiązanie o bardziej przewidywalnej przyszłości.

Najczęściej zadawane pytania

Ile waży Fazua Ride 60?

Sama Drive Unit waży według Fazua 1,96 kg. Z baterią Energy 430 zestaw silnik + bateria waży ok. 4,16 kg w wariancie ze stałą baterią lub ok. 4,26 kg z baterią wymienną. Z Energy 480 na podstawie oficjalnej masy 2,4 kg jest to ok. 4,36 kg, bez doliczania wszystkich elementów sterowania i okablowania.

Jaki moment i moc ma Fazua Ride 60?

Maksymalny moment obrotowy wynosi 60 Nm. Znamionowa moc ciągła to 250 W, a Boost pozwala chwilowo osiągnąć maksymalnie 450 W. Z postoju dodatkowy impuls trwa 4 sekundy, podczas jazdy do 12 sekund.

Czy Fazua Ride 60 jest awaryjny?

Pierwsze lata Ride 60 były obciążone realnymi problemami sprzętowymi i programowymi. Nie oznacza to jednak, że każdy egzemplarz jest wadliwy. W teście E-MOUNTAINBIKE 2026 najnowsze partie pracowały bez problemów, a redakcja oceniła niezawodność znacznie lepiej niż wcześniej. Przy używanym rowerze najważniejsza jest historia konkretnego egzemplarza i aktualny firmware.

Czy Fazua kończy działalność?

Porsche zdecydowało o zakończeniu działalności Porsche eBike Performance GmbH, spółki stojącej za marką Fazua. Według odpowiedzi Fazua przytoczonej przez BIKE serwis, części i część planowanych aktualizacji mają pozostać dostępne. We wrześniu 2026 oficjalne kanały wsparcia nadal działają, ale nie podano dokładnego horyzontu czasowego.

Czy będzie range extender do Fazua Ride 60?

Nie. Fazua oficjalnie potwierdziła w 2025 roku, że projekt range extendera Ride 60 został anulowany. Nie należy kupować roweru z założeniem, że dodatkowa bateria pojawi się później.

Czy Energy 480 pasuje do każdego roweru z Ride 60?

Nie zawsze. Przy wymiennej Energy 430 i płaskiej kierownicy z Ring Control, Mode Control lub Control Hub Fazua dopuszcza samodzielną wymianę na Energy 480 po aktualizacji firmware. Wariant ze stałą baterią powinien obsłużyć certyfikowany partner. Przy Road Control zgodność zależy także od wersji sterowania, dlatego przed zakupem trzeba sprawdzić dokładny model roweru i numer wersji komponentów.

Jaki firmware jest aktualny dla Fazua Ride 60?

Stan na 10 września 2026 aktualnym pakietem na stronie Fazua jest Firmware Bundle 17. Aktualizację wykonuje się przez FAZUA Toolbox i kabel USB-C.

Fazua Ride 60 czy Bosch Performance Line SX?

Oba systemy mogą osiągać 60 Nm. Bosch SX ma jednak do 600 W maksymalnej mocy i opcję PowerMore 250 w kompatybilnych rowerach. Fazua oferuje 450 W w krótkim Boost, bardziej dyskretną integrację w części ram i dobry charakter wspomagania, ale po decyzji Porsche ma większe ryzyko dotyczące długoterminowej przyszłości platformy.

Źródła i materiały referencyjne

E-book · Praktyczny poradnik zakupu
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu e-bike’a
Silnik centralny czy w piaście? Wybierz napęd bez marketingu
Dlaczego sama moc silnika nie mówi wszystkiego, czym różni się czujnik momentu od czujnika kadencji i jaki napęd pasuje do Twoich tras.
29 zł
Kup e-booka za 29 zł →
Płatność jednorazowa · Dostęp natychmiast · Plik PDF