Ecobike RX 500 SUV i RX 500 MTB – porównanie dwóch wersji roweru elektrycznego
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu roweru elektrycznego
E-book · Nowość
Mój pierwszy rower elektryczny
Jak wybrać rower elektryczny, który naprawdę pasuje do Twojego życia. 230 stron · PDF od razu po zakupie.
29 zł Kup e-booka →

Data ostatniej aktualizacji: 2026-09-30

Na zdjęciach różnica jest wyraźna: Ecobike RX 500 SUV wygląda jak rower przygotowany na codzienne dojazdy i dłuższe wycieczki, a zwykły RX 500 bardziej przypomina klasyczne e-MTB. Gdy jednak zajrzymy do specyfikacji, okazuje się, że oba modele mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. Ten sam silnik Ananda M100-ISIS, podobny osprzęt i duże akumulatory sprawiają, że dopłata do SUV-a nie oznacza większej mocy. Płacimy przede wszystkim za bardziej użytkowy charakter roweru – i właśnie sprawdzamy, kiedy ma to sens.
⚡ Kluczowe wnioski w 30 sekund
  • Oba modele korzystają z centralnego silnika Ananda M100-ISIS o momencie 130 Nm i nominalnej mocy 250 W.
  • Ecobike podaje dla linii RX 500 akumulatory z ogniwami LG o pojemności 720–960 Wh i maksymalny deklarowany zasięg do 175 km.
  • RX 500 SUV waży 27,7–28,3 kg, a standardowy RX 500 26,1–26,5 kg. Przy tych samych rozmiarach ramy różnica wynosi 1,6–1,8 kg.
  • SUV ma fabryczne oświetlenie Herrmans MR5 i Spanninga GLOW XE; standardowy RX 500 fabrycznych lamp nie ma.
  • Jeśli wyposażenie użytkowe nie jest Ci potrzebne, zwykły RX 500 daje bardzo podobne możliwości napędu przy niższej cenie i masie.

Ecobike oficjalnie nazywa podstawowy model po prostu RX 500, a nie „RX 500 MTB”. Producent klasyfikuje go jednak jako elektryczny rower MTB, dlatego w dalszej części tekstu określenia „RX 500”, „wersja podstawowa” i „wariant MTB” odnoszą się do tego samego modelu.

Dane techniczne i ceny sprawdziliśmy ponownie 30 września 2026 roku. Trzeba przy tym pamiętać, że Ecobike może stosować równoważne komponenty zależnie od ich dostępności. Jeśli w specyfikacji podano dwa podzespoły, konkretny egzemplarz może otrzymać jeden z nich. Dlatego przed zakupem dobrze jest sprawdzić dokładne wyposażenie wybranego roweru.

Reklama

Ecobike RX 500 SUV i RX 500 – co naprawdę je różni?

Najważniejsze różnice nie dotyczą napędu. SUV nie ma mocniejszego silnika ani większego maksymalnego akumulatora tylko dlatego, że w nazwie pojawia się dodatkowe oznaczenie.

Zmienia się przede wszystkim sposób przygotowania roweru do użytkowania. SUV jest cięższy, ma fabryczne oświetlenie i jest bardziej nastawiony na codzienne przejazdy oraz turystykę. Podstawowy RX 500 jest lżejszy, nie ma fabrycznych lamp i zachowuje prostszy charakter elektrycznego MTB.

W katalogu BikeWorld dla RX 500 SUV z rocznika 2026 wymieniono również przedni i tylny błotnik, tylny bagażnik kompatybilny z MIK oraz podpórkę. Aktualna karta techniczna Ecobike nie pokazuje jednak osobnych pozycji dla tych elementów, dlatego ich obecność najlepiej potwierdzić dla konkretnego egzemplarza.

💡 Ważne o systemie MIK: aktualne karty Ecobike zarówno dla RX 500 SUV, jak i standardowego RX 500 zawierają wpis „System mocowania sakw: MIK”. Samo oznaczenie MIK nie jest więc obecnie wystarczającą podstawą, aby uznać je za przewagę wersji SUV. Jeśli zależy Ci na fabrycznym bagażniku, sprawdź wyposażenie konkretnej sztuki.

Ecobike RX 500 SUV vs RX 500 – porównanie specyfikacji

⚠️ Ceny: 30 września 2026 roku RX 500 Blue CAN z akumulatorem 960 Wh kosztował w oficjalnym sklepie Ecobike 11 999 zł, a RX 500 Blue SUV CAN z akumulatorem 960 Wh – 12 699 zł. Różnica wynosiła więc 700 zł. Ceny i dostępność mogą się zmieniać.
ParametrRX 500 SUVRX 500Co to oznacza?
Cena Blue CAN 960 Wh*12 699 zł11 999 zł700 zł różnicy w dniu sprawdzenia
Masa27,7 / 28,0 / 28,3 kg26,1 / 26,3 / 26,5 kgSUV jest cięższy o 1,6–1,8 kg przy porównaniu tych samych rozmiarów ramy
SilnikAnanda M100-ISIS, 130 NmAnanda M100-ISIS, 130 NmBrak przewagi SUV pod względem momentu obrotowego
Moc nominalna250 W250 WTen sam podstawowy system wspomagania
Akumulator48 V, ogniwa LG, 720–960 Wh48 V, ogniwa LG, 720–960 WhAktualnie porównywane wersje Blue CAN mają 960 Wh
Deklarowany zasięgdo 175 kmdo 175 kmSUV nie ma wyższego deklarowanego zasięgu
WidelecSR Suntour XCR34 BOOST, powietrzny, 120 mmSR Suntour XCR34 BOOST, powietrzny, 120 mmBrak istotnej różnicy w przednim zawieszeniu
HamulceShimano MT401, hydrauliczneShimano MT401, hydraulicznePodstawowy układ hamulcowy jest taki sam
Napęd10-biegowy Shimano Cues / Deore, zależnie od konfiguracji10-biegowy Shimano CuesPrzed zakupem warto sprawdzić osprzęt konkretnego egzemplarza
Opony29 × 2,6″, Schwalbe Nobby Nic / Maxxis Rekon29 × 2,6″, Schwalbe Nobby Nic / Maxxis RekonProducent może zastosować jeden z równoważnych wariantów
OświetlenieHerrmans MR5 + Spanninga GLOW XEbrak fabrycznego oświetleniaJedna z najważniejszych praktycznych różnic
System mocowania sakwMIK według aktualnej karty EcobikeMIK według aktualnej karty EcobikeSam wpis MIK nie odróżnia obecnie wersji SUV

* Ceny porównywalnych wersji Blue CAN z akumulatorem 960 Wh sprawdzone w oficjalnym sklepie Ecobike 30.09.2026.

Ecobike RX 500 SUV – rower elektryczny w wersji użytkowej

Ecobike RX 500 SUV. Źródło zdjęcia: Ecobike.

Ecobike RX 500 – standardowa wersja elektrycznego MTB

Standardowy Ecobike RX 500. Źródło zdjęcia: Ecobike.

Silnik Ananda M100 – tutaj różnicy nie ma

Oba modele korzystają z centralnego silnika Ananda M100-ISIS o momencie obrotowym 130 Nm i nominalnej mocy 250 W. Pod względem samego napędu wybór wersji SUV nie daje więc przewagi.

Tak wysoki moment obrotowy przydaje się przede wszystkim na stromych podjazdach, podczas ruszania pod obciążeniem i w trudniejszym terenie. Na to, jak mocne wydaje się wspomaganie podczas jazdy, wpływają jednak również przełożenie, kadencja, wybrany tryb pracy silnika, masa całego zestawu i przyczepność.

Ecobike podaje dla obu modeli nominalną moc 250 W i ograniczenie wspomagania do 25 km/h. Zgodnie z przepisami dotyczącymi tej kategorii rowerów silnik przestaje wspomagać po zaprzestaniu pedałowania, a jego działanie jest stopniowo redukowane przed osiągnięciem 25 km/h. Więcej wyjaśniamy w naszym materiale o normie EN 15194 i rowerach EPAC.

Samą rodzinę napędów opisujemy szerzej w przewodniku po silnikach Ananda stosowanych w rowerach elektrycznych.

Reklama

Bateria i zasięg – SUV nie ma tu dodatkowej przewagi

W danych dla linii RX 500 Ecobike podaje akumulatory 48 V z ogniwami LG o pojemności od 720 do 960 Wh. Porównywane tutaj wersje Blue CAN są obecnie oferowane z akumulatorem 960 Wh.

Maksymalny deklarowany zasięg wynosi do 175 km. Nie oznacza to jednak, że taki dystans będzie typowy dla każdej jazdy. Rzeczywisty wynik zależy m.in. od poziomu wspomagania, masy rowerzysty i bagażu, przewyższeń, nawierzchni, wiatru, temperatury oraz ciśnienia w oponach.

Dodatkowe 1,6–1,8 kg wersji SUV może nieznacznie zwiększać zużycie energii, ale nie ma podstaw, by oczekiwać z tego powodu dużej różnicy w zasięgu. Zwykle większe znaczenie ma sposób jazdy i teren. Szerzej opisujemy to w poradniku jaki zasięg mają rowery elektryczne.

Amortyzator, hamulce i napęd – podobieństw jest dużo

Aktualne karty obu modeli wskazują powietrzny widelec SR Suntour XCR34 BOOST o skoku 120 mm, hydrauliczne hamulce Shimano MT401 oraz 29-calowe koła z oponami o szerokości 2,6″. W zależności od konfiguracji producent wymienia Schwalbe Nobby Nic lub Maxxis Rekon.

Różnica pojawia się przy napędzie. Aktualna karta standardowego RX 500 wskazuje 10-biegowe Shimano Cues. W SUV-ie Ecobike podaje Cues lub Deore, zależnie od dostępności komponentów. To dobry przykład, dlaczego przed zakupem warto spojrzeć na specyfikację konkretnej sztuki, a nie tylko nazwę modelu.

Shimano Cues korzysta z technologii LINKGLIDE, stworzonej z naciskiem na trwałość i płynną zmianę przełożeń także przy większych obciążeniach występujących w e-bike’ach. Więcej o tej grupie przeczytasz w naszym materiale o Shimano Cues U6000.

Czy dodatkowe 1,6–1,8 kg SUV ma znaczenie?

Dla ramy 17″ SUV waży 27,7 kg wobec 26,1 kg w RX 500. Przy ramie 19″ jest to 28,0 wobec 26,3 kg, a przy 21″ – 28,3 wobec 26,5 kg. Różnica wynosi więc odpowiednio 1,6, 1,7 i 1,8 kg.

Podczas jazdy ze wspomaganiem nie musi być ona szczególnie odczuwalna. Dużo łatwiej zauważysz ją podczas wnoszenia roweru po schodach, ustawiania go na stojaku, umieszczania na platformie samochodowej albo prowadzenia bez wspomagania.

Jeśli rower regularnie trafia do mieszkania bez windy albo na bagażnik samochodowy o ograniczonej nośności, masa może być ważniejszym kryterium wyboru niż część dodatkowego wyposażenia.

Producent podaje dla obu modeli maksymalne obciążenie 125 kg. W dostępnej karcie produktowej nie wyjaśnia jednak dokładnie, jak ten limit należy interpretować w odniesieniu do rowerzysty i przewożonego bagażu. Jeśli planujesz wozić cięższy ładunek, sprawdź również dopuszczalne obciążenie bagażnika i zalecenia dotyczące konkretnego egzemplarza.

RX 500 SUV – kiedy dopłata ma sens?

SUV jest najciekawszą opcją wtedy, gdy rower ma służyć nie tylko do rekreacyjnej jazdy w terenie, ale również do codziennych przejazdów i wycieczek. Fabryczne oświetlenie oznacza, że nie trzeba dokładać osobnych lampek, a sama wersja jest przygotowana bardziej użytkowo.

Jeżeli zależy Ci także na błotnikach, bagażniku i podpórce, przed zakupem upewnij się, że wybrany egzemplarz faktycznie ma te elementy. Są one wymieniane dla RX 500 SUV w katalogach modelowych, ale obecna tabela techniczna na stronie Ecobike nie opisuje ich osobno.

Reklama

Prezentacja wersji SUV przygotowana przez producenta:

Standardowy RX 500 – kiedy jest lepszym wyborem?

Podstawowy RX 500 lepiej pasuje do osoby, która szuka przede wszystkim mocnego elektrycznego MTB i nie potrzebuje rozbudowanego wyposażenia użytkowego. Jest lżejszy i tańszy, a pod względem silnika czy możliwości zastosowania dużego akumulatora nie ustępuje SUV-owi.

Nie ma fabrycznego oświetlenia, więc przy częstej jeździe po zmroku trzeba doliczyć koszt lampek. Z drugiej strony możesz sam zdecydować, jakie akcesoria rzeczywiście są Ci potrzebne, zamiast wozić je na rowerze przez cały czas.

Ecobike RX 500 SUV czy RX 500 – który wybrać?

Najprościej sprowadzić wybór do sposobu użytkowania. Jeśli rower ma służyć także do dojazdów i turystyki, a dodatkowe wyposażenie rzeczywiście Ci się przyda, SUV jest naturalnym kandydatem. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na jeździe MTB, niższej masie i niższej cenie, standardowy RX 500 będzie bardziej logiczny.

RX 500 SUV ma więcej sensu, jeśli…RX 500 ma więcej sensu, jeśli…
regularnie dojeżdżasz rowerem albo wykorzystujesz go turystyczniejeździsz głównie rekreacyjnie lub terenowo
często jeździsz po zmroku i chcesz fabryczne oświetleniewolisz sam dobrać lampki i pozostałe akcesoria
bardziej zależy Ci na codziennej użyteczności niż na najniższej masieczęsto przenosisz rower i zależy Ci na niższej masie
chcesz kupić bardziej użytkowo przygotowaną wersjęnie potrzebujesz dodatkowego wyposażenia na stałe

Przy różnicy wynoszącej 700 zł między porównywanymi wersjami Blue CAN dopłata do SUV może mieć sens, jeśli wykorzystasz jego dodatkowe wyposażenie. Jeżeli jednak szukasz przede wszystkim e-MTB, standardowy RX 500 oferuje bardzo podobne możliwości napędu za mniejsze pieniądze i przy niższej masie.

Jeśli dopiero szukasz swojego pierwszego e-bike’a, pomocny będzie nasz poradnik wyboru roweru elektrycznego. Przy sprzęcie tej klasy warto również od razu zaplanować dobre zabezpieczenie – szerzej opisujemy je w poradniku jak zabezpieczyć rower elektryczny przed kradzieżą.

Najczęściej zadawane pytania

Czy Ecobike RX 500 SUV ma mocniejszy silnik niż RX 500?

Nie. Aktualne wersje obu modeli korzystają z centralnego silnika Ananda M100-ISIS o momencie 130 Nm i nominalnej mocy 250 W.

Czy RX 500 SUV ma większą baterię lub zasięg?

Nie wynika to ze specyfikacji producenta. Ecobike podaje dla linii RX 500 akumulatory do 960 Wh, a maksymalny deklarowany zasięg obu wersji wynosi do 175 km.

O ile cięższy jest RX 500 SUV?

Przy porównaniu odpowiadających sobie rozmiarów ramy SUV jest cięższy o 1,6–1,8 kg. Różnica ma największe znaczenie podczas przenoszenia roweru i transportu samochodem.

Czy tylko wersja SUV ma system MIK?

Nie można tak stwierdzić na podstawie aktualnych kart Ecobike. Zarówno karta RX 500 SUV, jak i standardowego RX 500 zawiera obecnie wpis „System mocowania sakw: MIK”. Jeśli zależy Ci na konkretnym bagażniku lub akcesorium, sprawdź wyposażenie wybranego egzemplarza.

Czy warto dopłacić do Ecobike RX 500 SUV?

Dopłata ma sens przede wszystkim wtedy, gdy wykorzystasz fabryczne oświetlenie i pozostałe wyposażenie użytkowe konkretnej wersji. Jeśli priorytetem jest niższa masa i jazda MTB, standardowy RX 500 jest bardzo podobny technicznie.

Który model lepiej nadaje się do jazdy terenowej?

Oba mają ten sam silnik, ten sam typ widelca i bardzo podobne opony. Standardowy RX 500 jest jednak o 1,6–1,8 kg lżejszy i ma prostsze wyposażenie, dlatego dla osoby nastawionej przede wszystkim na jazdę MTB może być bardziej naturalnym wyborem.

Źródła i materiały referencyjne

💬 Jeździsz Ecobike RX 500? Jeśli masz wersję SUV albo standardowy RX 500, napisz w komentarzu, jak sprawdza się w praktyce i jaką konfigurację wybrałeś.
E-book · Praktyczny poradnik zakupu
E-book Mój pierwszy rower elektryczny – praktyczny poradnik zakupu e-bike’a
Kup e-bike’a, którego naprawdę potrzebujesz
Bez ślepej wiary w katalogowe zasięgi, marketingowe obietnice i promocje, które kończą się „właśnie dzisiaj”. Ten poradnik pomoże Ci spokojnie zrozumieć silnik, baterię, zasięg, komfort i realne koszty — zanim wydasz kilka tysięcy złotych.
29 zł
Kup e-booka za 29 zł →
Płatność jednorazowa · Dostęp natychmiast · Plik PDF