
Data ostatniej aktualizacji: 2026-09-18
Nie jest jednak typowym sportowym e-MTB z wyższej półki. Amortyzator SR Suntour XCT30 i hamulce Shimano MT200 są prostszymi komponentami, a sam Bafang M300 korzysta z czujnika kadencji. Przed zakupem trzeba też sprawdzić konkretny egzemplarz, ponieważ w dostępnych specyfikacjach E-Ramblera E9.0 pojawiają się akumulatory opisywane jako 480 lub 504 Wh.
- Bafang M300 ma moc znamionową 250 W, maksymalny moment 80 Nm i czujnik kadencji.
- W ofertach i kartach produktowych E9.0 występują oznaczenia baterii 480 Wh oraz 504 Wh, dlatego przed zakupem trzeba zweryfikować konkretną sztukę.
- Shimano Deore 1×10 z przerzutką RD-M5120 zapewnia prosty napęd i stabilizację łańcucha Shadow RD+.
- SR Suntour XCT30 i Shimano MT200 wskazują na rekreacyjny, a nie wyczynowy charakter roweru.
- Najbardziej interesujący może być jako przeceniony model lub zadbany rower używany, pod warunkiem sprawdzenia baterii i stanu napędu.
Romet E-Rambler E9.0 – jaki to rower?
E-Rambler E9.0 jest elektrycznym rowerem górskim typu hardtail, czyli z amortyzowanym widelcem z przodu i bez tylnego zawieszenia. Ma aluminiową ramę, koła 29″, centralny silnik oraz napęd 1×10. W popularnych specyfikacjach masa roweru wynosi około 22,2 kg.
Taka konstrukcja jest nastawiona przede wszystkim na turystyczno-rekreacyjne wykorzystanie: leśne drogi, szutry, polne ścieżki i niezbyt techniczne trasy. Duże koła ułatwiają przejeżdżanie przez nierówności, a centralnie umieszczony silnik może skutecznie wspierać jazdę na podjazdach.
Trzeba jednak odróżnić możliwość jazdy w terenie od wyposażenia typowego dla współczesnych sportowych e-MTB. E-Rambler E9.0 ma prostszy widelec, podstawowe hydrauliczne hamulce i klasyczne osie z szybkozamykaczem, dlatego jego naturalnym środowiskiem jest raczej rekreacja niż agresywna jazda po trasach enduro.
Najważniejsze parametry Romet E-Rambler E9.0
| Element | Dane | Znaczenie w praktyce |
|---|---|---|
| Silnik | Bafang M300, centralny, 250 W, maks. 80 Nm | Mocne wspomaganie jak na rekreacyjnego hardtaila, szczególnie przy odpowiednio dobranym przełożeniu. |
| Czujnik pedałowania | Kadencji | System wykrywa przede wszystkim obrót korby, a nie dokładną siłę nacisku rowerzysty na pedały. |
| Akumulator | W ofertach występują oznaczenia 480 Wh i 504 Wh | Pojemność konkretnej baterii trzeba potwierdzić na jej oznaczeniu lub w dokumentacji danego egzemplarza. |
| Wyświetlacz | Bafang DP C11 | Pokazuje m.in. prędkość, poziom baterii, dystans i poziom wspomagania. |
| Napęd | Shimano Deore 1×10, RD-M5120 | Prosty napęd MTB z przerzutką wyposażoną w stabilizator Shadow RD+. |
| Kaseta | 10-rzędowa, 11–42T w popularnych specyfikacjach modelu | Zakres odpowiedni do rekreacyjnej jazdy terenowej i podjazdów. |
| Widelec | SR Suntour XCT30 HLO, 100 mm | Sprężynowy widelec przeznaczony do rekreacyjnego MTB. |
| Hamulce | Shimano MT200, hydrauliczne, tarcze 160 mm | Popularny układ odpowiedni do rekreacyjnego zastosowania. |
| Koła | 29″, opony około 29×2,1 | Dobra płynność przejazdu po nierównych drogach i leśnych ścieżkach. |
| Masa | około 22,2 kg | Typowa wartość dla hardtaila z centralnym napędem tej generacji. |
Bafang M300 – 80 Nm, ale czujnik kadencji
Najciekawszym elementem E-Ramblera E9.0 jest centralny silnik Bafang M300. Według danych producenta jednostka ma moc znamionową 250 W, maksymalny moment obrotowy 80 Nm i waży około 3,6 kg.
Wartość 80 Nm daje spory potencjał na podjazdach, ale sam moment obrotowy nie mówi wszystkiego o charakterze jazdy. Znaczenie ma również oprogramowanie napędu, przełożenie i sposób wykrywania pedałowania. Więcej o tym parametrze wyjaśniamy w poradniku o momencie obrotowym silnika roweru elektrycznego.
Jak działa czujnik kadencji?
Oficjalna specyfikacja M300 wskazuje czujnik kadencji. System wykrywa więc przede wszystkim obracanie korbą i na tej podstawie uruchamia wspomaganie. Nie mierzy bezpośrednio siły, z jaką rowerzysta naciska na pedały.
W porównaniu z dobrze zestrojonym układem wyposażonym w czujnik momentu reakcja może być mniej proporcjonalna do wkładanego wysiłku. Nie oznacza to jednak, że M300 działa źle – po prostu daje inne odczucie wspomagania.
Wyświetlacz DP C11 i prowadzenie roweru
Bafang DP C11 wyświetla podstawowe informacje o jeździe, takie jak prędkość, poziom naładowania baterii, przebyty dystans i aktualny poziom wspomagania.
System oferuje także funkcję wspomagania podczas prowadzenia. Instrukcja DP C11 podaje prędkość około 5 km/h. Funkcja działa, gdy rower jest prowadzony pieszo, i może przydać się na stromym podejściu lub podczas przepychania ciężkiego roweru.
Bateria 480 czy 504 Wh?
W tym miejscu internetowe dane o E-Ramblerze E9.0 wymagają ostrożności. W kartach produktowych i ofertach można znaleźć zarówno oznaczenie 480 Wh, jak i 504 Wh. Nie należy więc automatycznie przypisywać jednej pojemności wszystkim egzemplarzom tego modelu.
Dla wersji opisywanych jako 480 Wh oraz części ofert 504 Wh można spotkać deklarowany zasięg około 70 km. Taką wartość należy traktować orientacyjnie. Rzeczywisty dystans zależy m.in. od poziomu wspomagania, temperatury, profilu trasy, masy rowerzysty, ciśnienia w oponach i kondycji akumulatora.
Jeżeli porównujesz różne baterie, zobacz także wyjaśnienie czym różnią się Wh i Ah w rowerze elektrycznym.
Shimano Deore 1×10 – mocny punkt osprzętu
W popularnych konfiguracjach E-Ramblera E9.0 zastosowano tylną przerzutkę Shimano Deore RD-M5120 oraz 10-rzędową kasetę 11–42T. RD-M5120 współpracuje z napędami 1×10 i wykorzystuje konstrukcję Shadow RD+.
Stabilizator przerzutki ogranicza uderzanie łańcucha o ramę oraz ryzyko jego spadania podczas jazdy po nierównościach. W rowerze z silnikiem centralnym jest to przydatne, ponieważ napęd mechaniczny przenosi również moment generowany przez silnik.
Podczas zmiany biegu dobrze jest na chwilę zmniejszyć nacisk na pedały. Zmiana przełożenia przy dużym obciążeniu nie służy łańcuchowi, kasecie ani przerzutce. Więcej o odpowiednim osprzęcie przeczytasz w poradniku jaka przerzutka do roweru elektrycznego.
SR Suntour XCT30 – wystarczający do rekreacyjnego MTB
SR Suntour XCT30 zastosowany w E9.0 jest widelcem sprężynowym o skoku 100 mm. Dostępna jest regulacja napięcia wstępnego sprężyny oraz hydrauliczna blokada HLO.
Sam producent klasyfikuje XCT30 w kategorii Casual MTB. Dobrze odpowiada to charakterowi całego roweru: sprawdzi się na leśnych duktach, szutrach i umiarkowanie nierównych trasach, ale oferuje mniejsze możliwości regulacji niż bardziej zaawansowane widelce powietrzne.
Hamulce Shimano MT200 – gdzie pojawiają się ograniczenia?
E-Rambler E9.0 korzysta z hydraulicznych hamulców Shimano MT200. Shimano opisuje ten model jako układ zapewniający siłę hamowania dostosowaną do początkujących użytkowników.
W E9.0 spotykane są tarcze 160 mm. Do rekreacyjnej jazdy jest to typowa konfiguracja, ale większe tarcze mają – przy porównywalnym układzie – większy zapas cieplny podczas długotrwałego hamowania. Ma to znaczenie przede wszystkim na długich i stromych zjazdach.
Nie oznacza to, że MT200 jest złym hamulcem. Jest prosty, popularny i łatwo znaleźć do niego części eksploatacyjne. Pokazuje jednak, że E-Rambler E9.0 został zbudowany przede wszystkim z myślą o rekreacji, a nie agresywnej jeździe górskiej.
Jak E-Rambler E9.0 powinien zachowywać się w terenie?
Bez przeprowadzenia własnego testu konkretnego egzemplarza nie byłoby uczciwe pisać o „wynikach testów terenowych”. Zastosowane komponenty pozwalają jednak określić przeznaczenie roweru.
Koła 29″ pomagają płynniej pokonywać nierówności, centralny silnik korzysta z przełożeń mechanicznych roweru, a 80 Nm daje duży zapas wspomagania podczas podjazdów. Napęd 1×10 zapewnia wystarczający zakres do typowej rekreacyjnej jazdy po pagórkowatym terenie.
Ograniczenia pojawią się przede wszystkim wtedy, gdy teren staje się szybki i techniczny. Sztywny tył, sprężynowy XCT30, hamulce MT200 i tarcze 160 mm nie zapewniają możliwości typowych dla droższych rowerów trailowych z pełnym zawieszeniem.
Najbardziej naturalne zastosowanie E9.0: las, szuter, drogi polne, rekreacyjne wycieczki i łatwiejsze trasy górskie, gdzie przydaje się mocne wspomaganie podczas podjazdów.
Mocne strony i ograniczenia
Mocne strony
| Ograniczenia
|
Dla kogo E-Rambler E9.0 będzie dobrym wyborem?
Model najlepiej pasuje do osoby, która szuka roweru z centralnym napędem do rekreacyjnych wycieczek, lasu, szutru i pagórkowatego terenu. Mocny silnik może być szczególnie przydatny na podjazdach albo podczas dłuższych tras.
Jeśli priorytetem jest natomiast bardzo naturalna reakcja wspomagania na nacisk pedałów, rozbudowana regulacja zawieszenia albo częsta jazda po wymagających trasach trailowych, warto porównać E9.0 z nowszymi konstrukcjami wyposażonymi w czujnik momentu, widelec powietrzny i mocniejszy układ hamulcowy.
Cena i dostępność w 2026 roku
E-Rambler E9.0 jest już starszym modelem i jego dostępność jest ograniczona. W dniu 18 września 2026 roku w porównywarkach nadal można było znaleźć nowe egzemplarze: jedna z ofert wariantu opisywanego jako 504 Wh kosztowała 6999 zł, a oferta wersji opisanej jako 480 Wh – 7700 zł.
Te ceny są jedynie obrazem rynku w dniu aktualizacji artykułu i mogą szybko się zmienić. Przy kwocie około 7000 zł warto porównać E9.0 z aktualnymi modelami, ponieważ nowszy rower może oferować większą baterię, czujnik momentu albo lepszy widelec i hamulce.
Co sprawdzić przed zakupem E-Ramblera E9.0?
- Baterię. Sprawdź jej oznaczenie, nominalną pojemność oraz stan techniczny zamiast opierać się tylko na opisie ogłoszenia.
- Ładowarkę. Powinna być przeznaczona do zastosowanego akumulatora.
- Napęd. Oceń zużycie łańcucha, kasety i przedniej zębatki.
- Hamulce. Sprawdź stan klocków, tarcz i prawidłową pracę klamek.
- Widelec. Zwróć uwagę na luzy, korozję goleni i działanie blokady.
- System elektryczny. Wykonaj jazdę próbną na różnych poziomach wspomagania i sprawdź, czy wyświetlacz nie pokazuje błędów.
- Dokumenty. Przy nowym lub używanym rowerze sprawdź dowód zakupu, kartę gwarancyjną i numer ramy.
Jeśli oglądasz egzemplarz z drugiej ręki, szerszą checklistę znajdziesz w poradniku jak sprawdzić używany rower elektryczny przed zakupem. Przy starszym E9.0 szczególnie istotna jest kondycja akumulatora – sam niski przebieg nie gwarantuje, że bateria zachowała wysoką pojemność.
Pomocne będzie również wyjaśnienie od czego zależy żywotność baterii roweru elektrycznego.
Gwarancja i serwis
W dostępnych online warunkach gwarancji Romet zapisano 24-miesięczny okres gwarancji. Dokument przewiduje również 24 miesiące dla układu wspomagania elektrycznego oraz akumulatorów w rowerach wykorzystujących systemy Shimano, BMZ i Bafang.
W przypadku roweru kupionego przez internet dokument wymaga wykonania odpłatnego przeglądu gwarancyjnego w ciągu 30 dni od otrzymania roweru. Naturalne obniżanie się pojemności akumulatora podczas eksploatacji jest wyłączone z gwarancji.
Przy zakupie w 2026 roku: sprawdź warunki dołączone do konkretnego egzemplarza. Dostępny online dokument gwarancyjny nie powinien zastępować aktualnej karty gwarancyjnej otrzymanej od sprzedawcy.
Czy warto kupić Romet E-Rambler E9.0?
E-Rambler E9.0 nadal ma kilka mocnych argumentów: centralny silnik Bafang M300, 80 Nm maksymalnego momentu, napęd Deore 1×10 i koła 29″. Do rekreacyjnej jazdy po lesie, szutrze i pagórkowatym terenie jest to spójna konfiguracja.
Jego wiek konstrukcyjny widać przede wszystkim w prostszym zawieszeniu, hamulcach i sposobie sterowania wspomaganiem. Dlatego przy zakupie nie patrzyłbym tylko na moc silnika. Równie ważne są cena konkretnej sztuki, stan baterii oraz alternatywy dostępne obecnie na rynku.
Jeżeli egzemplarz jest w dobrym stanie, bateria została zweryfikowana, a cena wyraźnie rekompensuje starszą konstrukcję, E9.0 może nadal być rozsądnym rowerem rekreacyjnym. Przy cenie zbliżonej do nowszych modeli warto już dokładnie porównać wyposażenie.
Najczęściej zadawane pytania
Czy Romet E-Rambler E9.0 ma baterię 480 czy 504 Wh?
W internetowych kartach produktu występują obie wartości. Z tego powodu przed zakupem najlepiej sprawdzić oznaczenie baterii konkretnego egzemplarza zamiast opierać się wyłącznie na nazwie oferty.
Czy Bafang M300 ma czujnik momentu obrotowego?
Nie. Oficjalna specyfikacja Bafang M300 podaje czujnik kadencji.
Jaki moment obrotowy ma Bafang M300?
Producent podaje maksymalny możliwy moment obrotowy 80 Nm oraz moc znamionową 250 W.
Jaki zasięg ma E-Rambler E9.0?
W kartach sprzedażowych można znaleźć deklarację około 70 km. Nie jest to gwarantowany wynik – rzeczywisty zasięg zależy od warunków jazdy, poziomu wspomagania i stanu akumulatora.
Czy Romet E-Rambler E9.0 nadaje się w teren?
Tak, przede wszystkim na leśne drogi, szutry i łatwiejsze trasy MTB. Do szybkiej jazdy po technicznych trasach jego podstawowy widelec, hamulce i brak tylnego zawieszenia będą ograniczeniem.
Ile waży Romet E-Rambler E9.0?
W popularnych kartach produktowych podawana jest masa około 22,2 kg.
Źródła i materiały referencyjne
- Bafang – oficjalna karta techniczna M300 / MM G360.250.C.
- Bafang – dokumentacja i instrukcja wyświetlacza DP C11.CAN.
- Shimano – oficjalna specyfikacja Deore RD-M5120-SGS.
- Shimano – oficjalna specyfikacja hamulca BR-MT200.
- SR Suntour – oficjalna specyfikacja XCT30.
- Romet – opublikowane warunki gwarancji rowerów i systemów Bafang/BMZ.
- Karty produktowe Romet E-Rambler E9.0 – warianty 480 Wh i 504 Wh.
- Ceneo – dostępność i ceny sprawdzone 18.09.2026.









Dodaj komentarz